Քաղաքական 14:21 03/10/2023 Հայաստան
Ազգային ժողովը (ԱԺ) ՔՊ-ական պատգամավորների 60 կողմ ձայներով վավերացրեց Հռոմի ստատուտը: Ընդդիմության երկու ֆրակցիաները դեմ քվեարկեցին Ստատուտին՝ հայտարարելով, որ այն ոչ միայն հակասահմանադրական է, այլև նորանոր աղետներ է բերելու Հայաստանի Հանրապետության համար:
168.am-ը գրում է.
«Պարզվում է՝ Հռոմի ստատուտի վավերացումը Հայաստանի ինքնիշխանության երաշխիքը համարող «Քաղաքացիական պայմանագրի» ոչ բոլոր պատգամավորներն են, սակայն, իրենց քվեարկությամբ վավերացրել այն:
Հատկանշական է, որ նրանցից 4-ը՝ Շիրակ Թորոսյան, Դավիթ Դանիելյան, Սերգեյ Բագրատյան, Նարեկ Գրիգորյան, գրանցվել, սակայն չեն քվեարկել, իսկ ՔՊ-ական 7 պատգամավոր էլ՝ Համբարձումյան Կարեն, Պողոսյան Քրիստինե, Խաչատուր Սուքիասյան, Գուրգեն Արսենյան, Մաթևոս Ասատրյան, Կնյազ Հասանով, Ղալումյան Վահե, առհասարակ չեն ներկայացել նիստին, թեպետ նրանցից և ոչ մեկը կարծես թե գործուղման մեջ չեն գտնվում:
Համենայն դեպս, ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը քվեարկությունից առաջ չասաց, որ կան պատգամավորներ, ովքեր գործուղման լինելու հանգամանքով պայմանավորված՝ իրենց դիրքորոշումն արդեն իսկ հայտնել են կոնկրետ ծրարի մեջ եղած քվեարկությամբ:
Գործուղման մասին հիշատակություն չկար նաև ԱԺ կայքում, որքան էլ որ ՔՊ-ական Վլադիմիր Վարդանյանը հակառակը պնդեր ու ասեր՝ տարաձայնություններ չեն եղել:
Հետաքրքիր է՝ ինչո՞ւ այս 11 ՔՊ-ականները չեն քվեարկել Հռոմի ստատուտի վավերացման օգտին. դեմ են Հայաստանի ինքնիշխանությա՞նը, թե՞ նրանց բացատրել են Հռոմի ստատուտի վավերացման հետևանքները»։

Политика 15:33 03/10/2023 Армения
Сегодня, на заседании 3 октября, Национальное Собрание Армении ратифицировало Римский статут. Вопрос о ратификации Римского статута поддержали 60 депутатов, 22 – проголосовали «против», воздержавшихся нет. Две оппозиционные фракции проголосовали против, объявив, что это не только антиконституционно, но и принесет новые бедствия Республике Армения.
Сайт 168.am пишет:
«Получается, что не все депутаты от “Гражданского договора”, которые считают ратификацию Римского статута гарантией суверенитета Армении, ратифицировали его своим голосованием.
Примечательно, что 4 из них – Ширак Торосян, Давид Даниелян, Сергей Багратян, Нарек Григорян – зарегистрировались, но не проголосовали, а 7 депутатов от “ГД” – Амбарцумян Карен, Погосян Кристине, Хачатур Сукиасян, Гурген Арсенян, Матеос Асатрян, Князь Гасанов, Галумян Ваге – вовсе не присутствовали на заседании, хотя никто из них не находится в командировке.
По крайней мере, председатель НС Ален Симонян перед голосованием не говорил, что есть депутаты, которые из-за командировки уже сообщили о своей позиции, заранее проголосовав.
Упоминаний о командировке не было и на сайте НС, хотя Владимир Варданян от “ГД” утверждал обратное и говорил, что разногласий нет.
Интересно, почему 11 депутатов от “ГД” не проголосовали за ратификацию Римского статута? Они против суверенитета Армении? Или им объяснили последствия ратификации Римского статута?»