Տնտեսություն 18:30 03/10/2023 Հայաստան
Հայաստանի արժույթի շուկայում վերջին մեկ շաբաթում արձանագրվեց դրամի կտրուկ արժեզրկում՝ մեկ դոլարի դիեմաց 395 դրամից փոխարժեքը հասավ 425 դրամի: Նման ծավալի արժեզրկման պատճառները և Հայաստանի տնտեսության վրա դրա հնարավոր ազդեցությունները գնահատելու համար Panorama.am-ը դիմեց տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանին:
Panorama.am-Դրամի արժեզրկման ի՞նչ պատճառներ են այսօր առկա:
Ս. Պարսյան-Դոլար-դրամ փոխարժեքի վրա ազդում են ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին գործոնները: Արտաքին գործոնի ազդեցությունն պայմանավորված է համաշխարհային շուկայում դոլարի նկատմամբ պահանջարկի աճով: Ներքին գործոններից են բացասական սպասումները, արտահանումները, տրասֆերտները, ներդրումները և այլն: Այս պահին հիմնական գործոնը, որն ազդում է դրամի արժեզրկման վրա, բացասական սպասումներն են՝ քաղաքական, անվտանգային խնդիրները: Մարդկանց՝ հիմնականում բիզնեսի համար նման իրավիճակում նախընտրելի է իրենց գումարները պահել արտարժույթով, որպեսզի կարողանան տեղափոխել այլ երկրներ, սա է հիմնական գործոնը:
Panorama.am-Վերջին շաբաթվա փոխարժեքի տենդենցները Արցախում ստեղծված իրավիճակո՞վ էին պայմանավորված:
Ս. Պարսյան-Նշեմ, որ վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում դոլարի նկատմամբ պահանջարկն մոտ 10 անգամ ավելացել է, որը իր ազդեցությունը չէր կարող չունենալ դոլար-դրամ փոխարժեքի վրա: Նման իրավիճակ ենք ունեցել նաև 2020 թ. նոյեմբերի 9-ից, 2022 թ.  սեպտեմբերի ռազմական գործողություններից հետո: Այսինքը, երբ Հայաստանում անվտանգային խնդիրը սրվում է՝ դոլարի նկատմամբ դրամի փոխարժեքը կտրուկ բարձրանում է:
Անորոշությունը դեռ շարունակվում է: Նաև խոշոր սեփականատերերը, ներդրողներն այս պահին դեռևս վերջնական որոշում չեն կայացրել, այնուամենայնիվ, պետք է արձանագրել, որ նկատվում է երկրից որոշակի կապիտալի արտահոսք, նաև կրճատվել է դեպի Հայաստան գումարների հոսքը: Ունենք պահանջարկի աճ և գումարների հոսքի նվազում դեպի Հայաստան:
Panorama.am-Ի՞նչն է գումարների ներհոսքի նվազման պատճառը:
Ս. Պարսյան-Հայաստանի վերջին տարիների տնտեսական աճը հիմնականում ապահովում էին ռուսները՝ իրենց հետ բերելով մեծ քանակությամբ գումար, ակնհայտ է, որ հիմա նոր հոսք չի սպասվում, ռուսները, վստահաբար, Հայաստան չեն կարող գալ, քանի որ այստեղ վարձով տների մասով պայմաններ չկան: Ավելին՝ այստեղ եղած ռուսներն էլ կարող է անվտանգային գործոնով պայմանավորված դուրս գալ Հայաստանից, այսինքը՝ մենք կարող ենք ունենալ Ռուսաստանից եկող տրասֆերտների հոսքի կրճատում և նաև արտահոսք այն ռուսաստանցիների, որոնք Հայաստանից ձեռնարկատիրական գործունեություն էին ծավալում, նաև այս մասով կարող ենք խնդիր ունենալ:
Panorama.am-ՀՀ գործադիր մարմնի անելիքն այս իրավիճակում ո՞րն է:
Ս. Պարսյան-Հայաստանում բացասական սպասումները բավականին մեծ են և մեծ ռիսկեր կան, որով պայմանավորված հնարավոր է, որ դրամը շարունակի արժեզրկվել՝ եթե կառավարությունը և ԿԲ-ն չմիջամտեն: Օրինակ, կառավարությունն բռնի տեղահանվածներին աջակցելու ծրագրերի համար արդեն 40 մլրդ դրամ փող է նախատեսել, այդ գումարները և այլ լրացուցիչ գումարները որոնք ծախսվելու են, միանշանակ իրենց ազդեցությունն են թողնելու մեր արժույթի շուկայի վրա, մեծ քանակությամբ դրամ է ներարկվելու մեր տնտեսության մեջ: Եթե մենք ուզում ենք վերահսկենք այս փոխարրժեքը, ապա կենտրոնական բանկը կարող է նաև դոլարային ներարկումներ անել տնտեսության մեջ և այն զսպի դրամի էլ ավելի բարձր արժեզրկումը, քանի որ դրամի բարձր փոխարժեքն դոլարի նկատմամբ հանգեցնելու է ներկրվող ապրանքների գների թանկացմանը: Այս մասով մենք կարող ենք խնդիր ունենալ և Կենտրոնական բանկը, այնուամենայնիվ, կարծում եմ, որ կմիջամտի, կզսպի, որպեսզի կտրուկ թանկացումներ չլինեն:

Экономика 20:33 03/10/2023 Армения
За последнюю неделю на валютном рынке Армении зафиксирована резкая девальвация драма – с 395 драмов до 425 драмов за доллар. Корреспондент Panorama.am обратился к экономисту Сурену Парсяну, чтобы оценить причины такой девальвации и ее возможные последствия для экономики Армении.
Panorama.am: Каковы причины сегодняшней девальвации драма?
С. Парсян: На курс доллара и драма влияют как внешние, так и внутренние факторы. Воздействие внешних факторов обусловлено ростом спроса к доллару на мировом рынке. А из внутренних факторов можно выделить негативные ожидания, трансферты, инвестиции и п. Основным фактором на данный момент, который влияет на девальвацию драма, являются негативные ожидания: политические вопросы и проблемы безопасности. В такой ситуации люди, в основном бизнес, предпочитают хранить свои деньги в иностранной валюте, чтобы иметь возможность перевести их в другие страны, это главный фактор.
Panorama.am: Какую динамику курса валют на прошлой неделе вызвала ситуация в Арцахе?
С. Парсян: Отмечу, что за последнюю неделю спрос на доллар возрос примерно в 10 раз, что не могло повлиять на соотношение доллара и драма. Подобная ситуация сложилась также после 9 ноября 2020 года, а также военных действий в сентябре 2022 года. Иными словами, когда в Армении обостряются проблемы с безопасностью, курс драма по отношению к доллару резко возрастает.
Неопределенность пока сохраняется. Также крупные собственники и инвесторы еще не приняли окончательного решения, однако следует отметить, что существует определенный отток капитала из страны, а также уменьшился приток денег в Армению. У нас есть рост спроса и уменьшение потока денег в Армению.
Panorama.am: В чем причина уменьшения притока денег?
С. Парсян: Экономический рост Армении за последние годы в основном обеспечивали россияне, которые привозили с собой деньги в большом количестве, очевидно, что сейчас не ожидается нового потока, россияне, с уверенностью, не смогут приехать в Армению, поскольку здесь нет нормальных условий по части аренды жилья. Более того, проживающие здесь россияне также могут покинуть страну из соображений безопасности, иными словами, у нас может произойти сокращение потока трансфертов из России, а также отток россиян, которые вели бизнес из Армении, в связи с этим также могут возникнуть проблемы.
Panorama.am: Какие действия должны предпринять власти Армении в данной ситуации?
С. Парсян: В Армении сохраняются негативные ожидания и большие риски, в связи с чем и возможно, что драм продолжит обесцениваться, если правительство и Центральный банк не вмешаются. Например, правительство выделило уже 40 млрд драмов на программу по поддержке вынужденно переселенных из Арцаха лиц, эти средства и дополнительные средства, которые будут потрачены, однозначно повлияют на наш валютный рынок. Если мы хотим контролировать курс, то ЦБ должен также произвести вливания доллара в экономику, что сдержит ещё большую девальвацию драма, поскольку высокий курс драма по отношению к доллару приведет к росту цен на импортируемые товары. В связи с этим может возникнуть проблема и Центробанк, тем не менее, полагаю, что вмешается, сдержит, чтобы не произошло резких подорожаний.