Տնտեսություն 17:30 23/10/2023 Տարածաշրջան
Իրանի հետ մաքսատուրքերի վերացման դեպքում մեր գյուղատնտեսության համար է շատ դժվար լինելու. Հարություն Մնացականյան
Ֆերմեր, գործարար Հարություն Մնացականյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել էր.
«Մի կարևոր իրադարձության մասին խոսեմ, ոնց հասկացա մեր լրատվականները տեղյակ չեն։ Այսօր Իրանի առևտրային պալատի ներկայացուցիչ Քամբիզ Միրկազեմին հայտարարություն է տարածել , որ մինչև տարվա վերջ վերացնելու են Իրանի, ՌԴ-֊ի , ՀՀ֊-ի  և Բելառուսիայի միջև ապրանքների ներմուծման մաքսատուրքերը և կարողանալու ենք բոլորս մեր արժույթով առևտուր անել միմյանց հետ»։
Panorama.am-ը Հարություն Մնացականյանից հետաքրքրվեց, թե վերոնշյալ որոշումն ի՞նչ ռիսկեր է պարունակում Հայաստանի համար:
Հ. Մնացականյան-Բացասական հետևանքն  այն է, որ մեր գյուղատնտեսության համար է շատ դժվար լինելու, որովհետև պարսկական՝ առանց այն է էժան ապրանքը, մաքսատուրք չվճարելով, ավելի մրցունակ է դառնում, քան հայկականը: Այն վերաբերում է նաև թեթև արդյունաբերությունից մինչև կենցաղային բազմաթիվ այլ ապրանքներին:
Հնարավորությունները հումքերի հետ են կապված, քանի որ մեզ մոտ հումքերի գները կեժանանա, իսկ Պարսկաստանը հումք արտահանող շատ մեծ երկիր է: Հայաստանի տնտեսությունն իր հումքային պահանջարկը բավարարում է հիմնականում պարսկական շուկայից:
Panorama.am-Այդ որոշումն ի՞նչ ազդեցություն կունենա բենզինի շուկայի վրա:
Հ. Մնացականյան-Պարսկաստանը մինչև վերջին տարիները նույնպես բենզին ներկրող երկիր է եղել, բարտեր էր անում բենզինի հետ և սուբսիդավորում էր դրա գները: Այնտեղ  բենզինի արժեքը մոտավորապես 40  դրամ է, և հստակ արգելք էր դրված բենզինի արտահանման վրա, դրա համար պարսկական բենզին մինչև վերջին տարիները Հայաստան չէր գալիս:
Նախորդ տարվանից տեղյակ չեմ, հնարավոր է, որ ինչ-որ բան փոխված լինի, բայց եթե բենզին էլ ներմուծենք՝  պարսկական տեղական շուկայի գներով չենք կարող ներմուծել, քանի որ պետական սուբսիդիայի արդյունքում է բենզինն այնտեղ այդքան էժան:
Panorama.am-Պարսկական էժան ցեմենտի դեպքում ՀՀ գործադիրը կիրառեց սահմանափակող միջոցներ, որպեսզի հայկական արտադրողները մրցունակությունը չկորցնեն, հնարավո՞ր է նույնը նաև գյուղմթերքների մասով:
Հ. Մնացականյան-Ցեմենտի դեպքում հնարավոր է պետությունը ինչ-որ գործիքներ օգտագործի, բայց գյուղմթերքների մասով՝ կասկածում եմ: Պարսկական գյուղմթերքը դուրս է գալիս հիմնականում ՌԴ: Ես ներկայում գտնվում եմ Ռուսաստանում և այսօր գնացել էի գյուղմթերքի շուկա: Չեք պատկերացնի, թե ինչքան է շատացել պարսկական գյուղմթերքի մասնաբաժինը, նախկինում այդքան չկար: Այս տարի նաև իսրայելական պատերազմն ավելի մեծ խթան է հանդիսանալու պարսկական գյուղմթերքի արտահանման համար, քանի որ նախկինում սմբուկ, գունավոր պղպեղ և այլ ջերմատնային գյուղմթերքն ուղիղ Իսրայելից էր ներմուծվում, հիմա պատերազմի հետ կապված այդ ապրանքների անբավարարություն կա: Այս տարի Թուրքիայի երկրաշարժն էլ բավականին դրական ազդեցություն ունեցավ Պարսկաստանի տնտեսության վրա և մեր հարևանը շատ մեծ թափով փորձում է գրավել ՌԴ-ի և ԵԱՏՄ-ի շուկաները: Այս որոշումը՝ մաքսային դրույքաչափերի 0-ացումը մեծ խթան կհանդիսանա աելի մեծ չափաբաժին ապրաննքերով, հումքով գյուղմթերքով, կենցաղային քիմիայով մտնել ռուսական և ԵԱՏՄ հսկայական շուկա:

Экономика 18:14 23/10/2023 Армения
Как обнуление таможенных пошлин с Ираном скажется на сельском хозяйстве Армении? Ответил Арутюн Мнацаканян
Фермер, предприниматель Арутюн Мнацаканян на своей странице в соцсети Facebook написал:
«Коснусь важного события: насколько я понял, наши СМИ не в курсе. Сегодня представитель Торговой палаты Ирана Камбиз Мирказеми выступил с заявлением о том, что до конца года Иран с Россией, Арменией и Белоруссией перейдут в своих торговых операциях на расчет в национальной валюте, а таможенные границы будут полностью открыты для импорта товаров из этих стран».
Корреспондент Panorama.am поинтересовалась у Арутюна Мнацаканяна, какие риски содержит  для Армении вышеупомянутое решение.
А. Мнацаканян – Негативным последствием является то, что сфере сельского хозяйства Армении будет очень тяжело, поскольку и без того доступные иранские товары, при обнулении таможенных пошлин, становятся более конкурентоспособными, чем армянские. Это касается и многочисленных других товаров – от легкой промышленности до бытовых.
Возможности связаны с сырьем, потому что цены на сырье у нас понизятся, а Иран – очень крупная страна-экспортер сырья. Экономика Армении удовлетворяет свои потребности в сырье в основном за счет иранского рынка.
Panorama.am – Какое влияние окажет это решение на рынок бензина?
А.Мнацаканян - До недавних лет ИРИ была еще страной, которая также импортировала бензин, осуществляла бартерную торговлю бензином и субсидировала цены на это топливо. Стоимость  бензина там составляет около 40 драмов, а на экспорт бензина действовал четкий запрет, поэтому иранский бензин до последних лет не поступал в Армению.
Не знаю, изменилось ли что-то с прошлого года, но даже если мы и начнем импортировать  бензин, то явно не по местным рыночным ценам, поскольку это топливо там настолько доступное за счет государственного субсидирования.
Panorama.am – В случае с дешевым иранским цементом правительство ввело ограничительные меры, чтобы армянские производители не потеряли конкурентоспособности. Возможно ли то же самое будет сделано в связи с сельскохозяйственной продукцией?
А.Мнацаканян – В случае с цементом, возможно, государство и будет применять какие-то инструменты, но насчет сельхозпродукции у меня есть сомнения. Иранская сельскохозяйственная продукция экспортируется в основном в Россию. Я сейчас нахожусь в России, сегодня отправился на рынок. Вы не представляете, насколько возросла доля сельскохозяйственной продукции из ИРИ, раньше ее было не так много. В этом году палестино-израильский конфликт также станет большим стимулом для экспорта сельскохозяйственной продукции из Ирана, поскольку в прошлом баклажаны, перец и другие тепличные сельскохозяйственные культуры импортировались непосредственно из Израиля, сейчас из-за войны возник дефицит этих товаров. В этом году землетрясение в Турции также оказало положительное влияние на экономику Ирана, и наш сосед с большим размахом пытается выйти на рынки России и ЕАЭС. Это решение – обнуление таможенных пошлин – станет отличным стимулом для выхода на огромный рынок России и ЕАЭС.