Քաղաքական 12:34 08/11/2023 Հայաստան
«Արմեն Գրիգորյանի Մոսկվա չգնալն ինձ բացարձակապես չի հետաքրքրում»,-այսպես արձագանքեց քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը Panorama.am-ի այն հարցին, թե Հայաստանի ԱԽՔ պաշտոնը զբաղեցնող անձի ՌԴ չմեկնելն ի՞նչ ուղերձ էր պարունակում, ո՞ւմ էր այն ուղղված։
Անդրադառնալով արդեն Ռուսաստանի ԱԽ քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևի հայտարարությանը՝ քաղաքագետն ասաց,  այո, կարծում է, որ միայն Իրան, Ռուսաստան, Թուրքիա տիրույթում կարող է լուծվել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերույունների կարգավորման խնդիրը։
«Արևմուտքի միջոցով հարց լուծել մեր տարածաշրջանում անհնար է, ուղղակի պետք է կարողանալ քարտեզին նայել սա հասկանալու համար։ Քարտեզին նայեցիք, տեսաք Հայաստան, Վրաստան, Ադրբեջան ու կողքը Իրան, Թուրքիա, Ռուսաստան։ Այստեղ Արևմուտք չկա և կոմունիկացիայի և այլնի առումով, այստեղ արևմուտքի ազդեցությունը չափազանց սահմանափակ է։ Այս տարածաշրջանի երեք երկներ միավորված են այն բանի շուրջ, որ այստեղ  արևմուտք չլինի։ Ով արևմուտք է բերելու, նա հարված է ստանալու»,-ասաց քաղաքագետը։
Ստեփան Դանիելյանի խոսքով, պետք չէ առաջանորդվել «մետ»-երով՝ «արևմտամետ», «ռուսամետ», «հայամետ», քանի որ քաղաքականությունը ռացիոնալ է, իրավիճակը պետք է գնահատել։
«Ով «մետ»-երի քաղաքականություն է վարում, նա ոչնչանում է։ Կա ռացիոնալ քաղաքականություն, որտեղ «մետ»-եր գոյություն չունեն։ Կա իրականություն, որը պետք է ճիշտ հաշվել։ Հայաստանի այսօրվա շահը պետության չոչնչացումն է։ Հայաստան պետության վերջնական չոչնչացման համար պետք է նայել, թե աշխարհում ինչ է կատարվում, մեր կողքին ինչ է տեղի ունենում։ Ուրիշ շահ այսօր Հայաստանը չունի»,-ասաց քաղաքագետը։

Политика 13:22 08/11/2023 Армения
«Меня абсолютно не интересует, почему Армн Григорян не отправился в Москву», – сказал политолог Степан Даниелян в беседе с корреспондентом Panorama.am, отвечая на вопрос, кому направлен и какой месседж содержало неучастие секретаря Совета безопасности Армении Армена Григоряна в очередной встрече секретарей Советов безопасности государств-участников СНГ в Москве.
Обратившись к заявлению секретаря Совбеза России Николая Патрушева, политолог отметил, да, он считает, что проблема урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном может быть решена только в сфере Ирана, России и Турции.
«Невозможно решать вопросы в нашем регионе посредством Запада, для того, чтобы понять это, нужно всего лишь посмотреть на карту. Посмотрев на карту, увидим Армению, Грузию, Азербайджан и Иран, Турцию, Россию. Здесь нет Запада, и по части коммуникаций, и всего прочего также крайне ограничено влияние Запада. Три страны этого региона объединены вокруг того, чтобы в регионе не было Запада. И кто приведет в регион Запад, сразу же получит удар», – отметил политолог.
По словам Степана Даниеляна, не нужно руководствоваться такими понятиями, как «прозападный», «пророссийский», «проармянский», поскольку политика – рациональное понятие, всегда следует оценивать ситуацию.
«И кто проводит подобную политику, сразу же уничтожается. Существует лишь рациональная политика. Существует реальность, которую следует грамотно оценить. Сегодняшний интерес Армении – неразрушение государства. Для окончательного неразрушения государства Армения следует посмотреть на то, что происходит в мире, что происходит рядом с нами. И у Армении сегодня не должно быть других интересов», – подчеркнул политолог.