Հասարակություն 11:50 17/11/2023 Տարածաշրջան
Ադրբեջանական հատուկ ծառայությունները կանխել են Բաքվում օտարերկրյա պետության դեսպանատան վրա զինված հարձակումը, գրում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով ադրբեջանական ԶԼՄ-ներին։
Գործակալության տեղեկություններով ՝ զինված տղամարդը նոյեմբերին փորձել է ներխուժել Բաքվում օտարերկրյա պետության դիվանագիտական ներկայացուցչության վարչական շենք՝ ահաբեկչական գործողություն իրականացնելու նպատակով:
Տեղեկատվության համաձայն՝ տվյալ անձնավորությունը ձերբակալվել է հանցագործության վայրում, նրան մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի «հանցագործության նախապատրաստում», «ահաբեկչություն կրոնական թշնամանքի, կրոնական արմատականության և կրոնական մոլեռանդության հողի վրա» հոդվածներով: Ձերբակալվածի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը չորս ամիս ժամկետով:
Ըստ ՏԱՍՍ-ի՝ դեռ չի հստակեցվում, թե որ երկրի դիվանագիտական ներկայացուցչության մասին է խոսքը, սակայն ադրբեջանական որոշ ԶԼՄ-ներ գրում են, որ երկրի պետանվտանգության ծառայության կողմից ձերբակալված տղամարդը ցանկացել է պայթեցնել Բաքվում Իսրայելի դեսպանատունը:

Право 11:58 17/11/2023 Регион
Азербайджанские спецслужбы предотвратили вооруженное нападение на посольство иностранного государства в Баку. Об этом сообщает местное агентство Trend.
По сведениям агентства, вооруженный мужчина в ноябре попытался ворваться в административное здание дипломатического представительства иностранного государства в Баку с целью совершения террористического акта.
О диппредставительстве какой страны идет речь, пока не уточняется.
Как передает ТАСС, согласно информации азербайджанского информагентства APA, злоумышленник был задержан на месте преступления, ему предъявлены обвинения по статьям "приготовление к преступлению", "терроризм на почве религиозной вражды, религиозного радикализма и религиозного фанатизма" Уголовного кодекса Азербайджана. Решением Сабаильского районного суда города Баку в отношении задержанного избрана мера пресечения в виде взятия под стражу сроком на четыре месяца.