Հասարակություն 16:23 05/12/2023 Հայաստան
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի մամուլի քարտուղար Հայկ Կոստանյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում հերքեց քիչ առաջ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության փոխնախագահ Դավիթ Խաժակյանի տարածած տեղեկությունը, որ «Երևանի քաղաքապետարանը որոշել է առաջիկայում թանկացնել ավտոբուսների ուղեվարձը՝ 100 դրամից հասցնելով 150 դրամի»։
«Մամուլում և սոցցանցերում այսօր տարածված տեղեկատվության վերաբերյալ, համաձայն որի առաջիկայում նախատեսվում է հասարակական տրանսպորտի ուղեվարձի թանկացում, ցանկանում եմ տեղեկացնել, որ ներկայումս նման քննարկում, նախաձեռնություն, առավել ևս՝ որոշում, Երևանի քաղաքապետարանը չի դիտարկում:
Միաժամանակ տեղեկացնեմ, որ հետագայում, միասնական տոմսային համակարգի ամբողջական ներդրման, տրանսպորտային ցանցի բարելավման և տեխնիկական հագեցվածության ամբողջական ապահովման պարագայում կդիտարկվեն ինչպես ուղեվարձի գնային քաղաքականությունը, այնպես էլ ուղեվարձի փաթեթային (պայմանական՝ օրական, շաբաթական, ամսական և այլն) տարբերակները և  սոցիալական տարբեր շերտերին առնչվող հարցեր:
Ցանկացած նման նախաձեռնության վերաբերյալ (քննարկումներ, հանրային լսումներ և այլն) Երևանի քաղաքապետարանի կողմից կապահովվի պաշտոնական իրազեկում»,- ասաց Հ.Կոստանյանը։

Пресс-секретарь мэра Еревана Тиграна Авиняна – Айк Костанян – в беседе с корреспондентом Panorama.am опроверг распространенную немногим ранее зампредседателя партии «Просвещенная Армения» Давидом Хажакяном информацию о намерении мэрии столицы Армении повысить тариф за проезд в автобусах – со 100 драмов до 150 драмов.
«Что касается распространенной сегодня в прессе и социальных сетях информации, согласно которой в ближайшем будущем планируется повышение стоимости проезда в общественном транспорте, хочу сообщить, что в настоящее время мэрия Еревана не рассматривает подобной инициативы, тем более решения.
В то же время сообщаю, что в будущем, в случае полного внедрения единой билетной системы, улучшения транспортной сети и обеспечения полного технического оснащения, будут рассмотрены как ценовая политика, так и «пакетные» тарифы (условно: за день, неделю, месяц и т.д.), а также вопросы, касающиеся разных социальных слоев.
О любой подобной инициативе (обсуждения, общественные слушания и т.д.) мэрия Еревана официально уведомит», – сказал Костанян.