Քաղաքական 10:28 07/02/2024 Հայաստան
Հայկ Մարությանի՝ Երևան քաղաքի ավագանու անդամի լիազորությունները վաղաժամկետ դադարեցնելու մասին նախագիծն ավագանու արտահերթ նիստում ներկայացրեց խմբակցության ղեկավար Արմեն Գալջյանը։
Մինչ Ավինյանը հայտարարեց օրակարգի զեկուցվող հարցի մասին, ասաց, այն արժանացել է գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը, ներս մտան Հայկ Մարությանն ու «Ազգային առաջընթաց» խմբակցության անդամները։
Գալջյանն իր խոսքում թվարկեց որոշման հիմնավորումներն ու ավագանու անդամի պարտականությունները, ասաց՝ ավագանու անդամը պարտավոր է իրականացնել քաղաքացիների ընդունելություն, միչեռ իրեն հայտնի չէ որևէ դեպք, երբ Մարությանը քաղաքացիների ընդունելություն է իրականացրել։
«Իր խմբակցության անդամները պնդում են, որ անգամ երկրում էլ չի, հետևաբար եթե քաղաքացիների ընդունելություն եղել է, երևի այլ երկրի քաղաքացիների ընդունելություն է եղել»,-ասաց ՔՊ-ականը։
Նա անթույլատրելի համարեց նիստերն անընդհատ բոյկոտելն ու քաղաքի կառավարումը խաթարելու փորձերը. «Այդ գործելաոճը պետք է դադարեցվի»։
Մինչ այդ քվեարկությամբ դադարեցրեցին «Հայաստան» խմբակցության անդամ Նարինե Հայրապետյանի լիազորությունները։

Политика 13:33 07/02/2024 Армения
Экс-мэра Еревана, главу фракции «Национальный прогресс» Айка Марутяна сегодня, 7 февраля, лишили мандата члена Совета старейшин армянской столицы. Данное решение  на заседании
Совета в среду поддержали 34 человека.
Проект решения о досрочном прекращении полномочий Айка Марутяна представлял член Совета старейшин Еревана от фракции «Гражданский договор» Армен Галджян.
Пока мэр Еревана Тигран Авинян заявлял о подлежащем докладу вопросе повестки дня, отметив, что он получил положительное заключение головной комиссии, в зал заседаний вошли Айк Марутян и члены фракции «Национальный прогресс».
В качестве причины лишения мандата представляющий проект Армен Галджян назвал тот факт, что Марутян не принимал участия в заседаниях и голосованиях Совета.
«Члены его фракции утверждают, что его даже нет в стране, следовательно, если им и проводился прием граждан, то, вероятно, речь о приеме граждан другой страны», - указал член «Гражданского договора».
Он посчитал недопустимым постоянное бойкотирование заседаний и попытки подорвать управление городом: «Этим методам пора положить конец».
До этого голосованием были прекращены полномочия члена Совета старейшин Еревана от фракции «Армения» Нарине Айрапетян.