Տնտեսություն 13:27 20/02/2024
BOGG ֆինանսական խմբի խորհրդի նախագահն «Ամերիաբանկ»-ի հետ բանակցությունների բարեհաջող ավարտի առթիվ այցելել է Հայաստան
Ամերիաբանկն ու BOGG PLC միջազգային ֆինանսական խումբն ավարտել են բանակցությունները, ըստ որի Ամերիաբանկը կարող է միանալ  BOGG միջազգային խմբին։
Առջևում գործարքի հաստատումների փուլն է, իսկ մինչ այդ BOGG ֆինանսական խմբի խորհրդի նախագահ պարոն Մել Քարվլը բանակցությունների բարեհաջող ավարտի առթիվ այցելել է Հայաստան։
Այցի շրջանակում պարոն Քարվլը հարցազրույց է տվել, որի ժամանակ խոսել է Հայաստանի ներդրումային գրավչության մասին, մանրամասն ներկայացրել է BOGG ընկերությունը, խոսել հավանական գործարքի մանրամասների ու երկու կողմերի համար դրա կարևորության մասին։
Պարոն Քարվլն անդրադարձել է նաև գործարքի հաստատման պարագայում ստեղծվող հնարավորություններին՝ նշելով, որ բանկի հաճախորդների համար էլ ավելի մեծ ապահովության և կայունության գրավականներ կստեղծվեն, քանի որ Ամերիան ավելի մեծ բանկային խմբի մաս կկազմի և Խմբի միջոցով ուղիղ հասանելիություն կստանա կապիտալի համաշխարհային շուկաներին:
Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ Ամերիաբանկը շարունակելու է կերտել իր հաջողության պատմությունը` մնալով առաջատար հայկական բանկ իր նույն բրենդով․ «Բանկի ներկայիս ղեկավար թիմը նույնպես շարունակելու է կառավարել բանկը»:

Экономика 14:46 20/02/2024 Армения
Мел Карвилл посетил Армению в связи с успешным завершением переговоров между Bank of Georgia и Ameriabank
ЗАО «Америабанк» и BOGG PLC (Bank of Georgia Group PLC) завершили переговоры, и «Америабанк» может присоединяться к международной финансовой группе BOGG.
Впереди – этап одобрения сделки, а пока председатель совета директоров BOGG Мел Карвилл в связи с успешным завершением переговоров прибыл в Армению.
В рамках визита Мел Карвилл дал интервью, в ходе которого коснулся инвестиционной привлекательности Армении, подробно представил финансовую группу BOGG, детали возможной сделки и ее важность для обеих сторон.
Мел Карвилл также коснулся возможностей, открывающихся в случае одобрения сделки, отметив, что для клиентов банка будут созданы еще большие гарантии безопасности и стабильности, поскольку «Америабанк» станет частью более крупной банковской группы и через нее получит прямой доступ к мировым рынкам капитала.
В то же время он отметил, что «Америабанк» продолжит строить свою историю успеха, оставаясь ведущим банком Армении под своим брендом и с действующим руководством.
Грузинская Bank of Georgia Group (BOGG) объявила ранее о сделке по приобретению 100% акций армянского Ameriabank. Сумма сделки составит около $303,6 млн.