Հասարակություն 13:45 11/03/2024 Հայաստան
Բաբկեն Պիպոյան. Ավտոբուսի պարկի տնօրենը քանի՞ օգնական ունի, նրանց աշխատավարձն ու կռեսլոյի գինն ուղեվարձի ինքնարժեքի մեջ մտցրե՞լ եք
Երևանի ավագանու առաջիկա նիստում կքննարկվի և հավանաբար կընդունվի միասնական տոմսային համակարգի լրամշակված նախագիծը, որի հետևանքով էական չափով կթանկանա ուղեվարձը։
Դրա հիմնավորումների,  թանկացման հետևանքների վերաբերյալ Panorama.am-ը զրուցել է «Իրազեկ և պաշտխանված սպառող» ՀԿ-ի նախագահ Բաբկեն Պիպոյանի հետ։
Panorama.am-Ինչպե՞ս եք գնահատում այս որոշումը, արդարացվա՞ծ է այն, արժանահավա՞տ են տրանսպորտի թանկացման վերաբերյալ քաղաքապետարանի ներկայացրած հիմնավորումները։
Բաբկեն Պիպոյան-Քաղաքապետարանը միանշանակ սխալ է անում։ Ձեզ հետ զրույցում արդեն նշել էի, որ սա իրենց սարքած բորշն եփելու փորձ է։ Տրանսպորտային համակարգում կամայական միջամտությաւն գալիս է ապացուցելու, որ մենք առնվազն իչ-որ էտապ չենք քննարկելու տրանսպորտային համակարգի իրական բարեփոխման ծրագիրը, քանի որ նոր տրանսպորտային համակարգն մաբողջությամբ՝ իր մոդելով, տրամաբանությամբ տարբերվում է այսօրվա գործող մոդելից։
Տրանսպորտային համակարգում միայն շարժակազմերը չեն՝ այն մեծ, ամվողջական համակարգ է՝ իր ենթակառուցվածքներով, կանգառներով և այլնով։ Երբ մենք քննարկում են ք տրանսպորտի գին, պետք է հասկանանք ինքնարժեքը, ապա հասկանանք, թե ով է այն փակում, ամբողջությամբ քաղաքացի՞ն, թե՞ մի մասը քաղաքացին, մի մասը՝ քաղաքապետարանը, թե՞ գտնում ենք այլ տարբերակներ։ Այսօրվա համակարգն օպտիմալ տարբերակը չէ, որի ինքնարժեքը հաշվելու համար բարոյական իրավունք ունենանք։ Ինքը սխալ աշխատող, ոչ օպտիմալ համակարգ է։ Տրանսպորտի գնի ու ինքնարժեքի մասին կարող ենք խոսել, երբ կատարենք  տրանսպորտի իրական բարեփոխում։
Մի օրինակ նշեմ։ Տրանսպորտային նոր ցանցի պարագայում  դեպքում մեկ շարժակազմը տարեկան կտրվածքով երթևեկելու է  տարեկան  երեք անգամ ավելի քիչ, քան երթևեկում է այսօր։
Panorama.am-Սա նաև նշանակում է  ծախսի կրճատում։
Բաբկեն Պիպոյան -Բնականաբար, ոչ միայն վառելիքի ծախսն է կրճատվում, այլ ամորտիզացիոն ծասխը։ Դրան գումարած շարժակազմը նախատեսում ենք օգտագործել տասը տարի, սակայն չոր տարի հետո տեսնում ենք, որ շարժակազմը վատ վիճակում է։ Երևանի քաղաքապետարանն ասում է, տեսեք մեր բնակիչներն ինչքան վատն են, համայնքային գույքին վատ են վերաբերվում, դրա համար շարժակազմը չորս տարում վարի գնաց, ընդդիմությունն ու հասարակությունն ասում են, որ դա փոսերից է։ Շատ քչերն են լինում, որ ասում են՝  երկուսին էլ առարկություն չունենք, բայց ինչո՞ւ չեք ասում, որ չորս տարվա ընթացքում շարժակազմն աշխատել է 15 տարվա չափով։ Շատ է շահագործվել, մաշվել է։
Հիմա մենք ունենք սխալ ինքնարժեք, որն իմաստ էլ չունի հաշվել։ Իսկ եթե հաշվում ենք, նշանակում է, որ չենք ուզում ունենալ բարեփոխված տրանսպորտ։ Ես քաղաքապետարանում հրավիրված լսումների ժամանակ էլ ասացի՝ չի կարելի սխալ ուղղությամբ գնալ, քանի որ այսօր իշխանությունների նպատակը ոչ թե լավ համակարգ ներդնելն է, այլ վատ համակարգի տակից դուրս գալը։ Քաղաքապետարանի սխալի հետևանքով չպետք է քաղաքացին վճարի, ավելին, դոտացիա էլ չպետք է տրամադրվի, քանի որ դա նրանց սխալն է։ Մենք պետք է դեմ լինենք սխալ աշխատող համակարգին։
Ինչ որ մեկը հարց տվե՞լ է, ավտոբուսի պարկի տնօրենը քանի՞ օգնական ունի, նրանց աշխատավարձն ինքնարժեքի մեջ մտցրե՞լ եք, քանի՞ խորհրդական ունի, էդ խորհրդականները քանի՞ օգնական ունեն, իրենց ի՞նչ գնի կռեսլո եք առել։ Այս ամենը մտցրե՞լ եք ինքնարժեքի մեջ։ Սրանք բոլորը գործոններ են, չէ՞։
Panorama.am-Ուղեվարձի վերաբերյալ քաղաքապետարանի առաջարկած փոփոխություններն ուժի մեջ մտնելուն պես առաջին հերթին հարվածելու են սպառողների գրպանին։
Բաբկեն Պիպոյան-Կա շատ կոնկրետ հաշվարկ։ 94 տոկոսի դեպքում քաղաքացին Ա կետից Բ կետ հասնում է  առանց տեղփոխի։ Աշխատանքի գնացող մարդկանց 94 տոկոսը տրանսպորտից օգտվում է երկու անգամ՝ մի հատ առավոտյան, մեկ անգամ տուն գնալիս, էլ տնից դուրս չի գալիս։ Աշխատանքային օրերով հաշվեք՝ 22X200=4400, հիմա առաջարկում են դարձնել 8800 դրամ, կրկնակի փոփով թանկացնում են։

Общество 17:35 11/03/2024 Армения
Пипоян: Сколько помощников у директора автобусного парка? Их зарплаты тоже включены в себестоимость проезда в общественном транспорте?
На предстоящем заседании Совета старейшин Еревана будет обсуждаться и, по всей вероятности, получит одобрение доработанный проект по внедрению единой билетной системы, вследствие чего существенно подорожает проезд в общественном транспорте.
О приводимых обоснованиях и последствиях повышения тарифов корреспондент Panorama.am побеседовала с председателем общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкеном Пипояном.
– Как вы расцениваете решение о повышении тарифов на проезд в общественном транспорте? Является ли подорожание оправданным? Достоверны ли представляемые мэрией обоснования для повышения цен?
– Мэрия однозначно поступает неправильно. В комментарии для Panorama.am я уже отмечал, что налицо попытка расхлебывать заваренную ими же кашу. Произвольное вмешательство в транспортную систему означает, что мы, по крайней мере в какой-то промежуток времени, не будем обсуждать программу реального реформирования транспортной системы, поскольку новая транспортная система по своей модели и логике полностью отличается от нынешней модели.
Транспортная система – это не только подвижной состав, это большая целостная система со своей инфраструктурой, остановками и т.д.. Когда мы обсуждаем тарифы на проезд в общественном транспорте, мы должны определить сперва себестоимость, а затем понять, кто его покрывает: полностью пассажиры или частично пассажиры и частично мэрия, или мы находим другие варианты? Сегодняшняя система не является оптимальным вариантом. О тарифах можно будет говорить, когда проведем реальную реформу в транспортной сфере.
Приведу лишь один пример: в случае новой транспортной сети одно транспортное средство будет в три раза меньше рейсов в год, чем сегодня.
– Это означает также снижение затрат.
– Естественно, снижается не только расход топлива, но и амортизационные отчисления. Кроме того, мы планируем использовать подвижной состав в течение десяти лет, но через 4 года мы видим, что транспорт уже находится в плохом состоянии. В мэрии Еревана в этой связи указывают, мол, посмотрите, как небрежно пассажиры относятся к имуществу общины. А оппозиция и общество называют иную причину – ямы на дорогах. И лишь немногие обращают внимание на то, что, помимо первых двух причин, в течение 4 лет подвижной состав отработал за 15 лет. Он часто эксплуатировался и износился.
Мы не должны двигаться в неправильном направлении. Сегодня цель властей – не внедрение грамотных систем, а преодоление последствий использования плохих систем. Граждане не должны расплачиваться за ошибки властей. Не должно предоставляться и дотаций, потому что это их ошибка. Мы должны выступить против неправильно работающей системы.
Кто-нибудь интересовался, сколько помощников у директора автобусного парка? Их зарплаты тоже включены в себестоимость? Сколько у директора советников? Сколько у этих советников помощников? Сколько стоят кресла, которые для них приобрели? Все это включено в себестоимость? Ведь все это факторы.
– Как только предложенные мэрией изменения по тарифам вступят в силу, они, в первую очередь, ударят по карману потребителей.
– Есть конкретный расчет. В 94% случаев пассажир добирается из пункта А в пункт Б без пересадки. 94% трудящихся пользуются транспортом дважды в день: едут на транспорте на работу и с работы. Посчитаем стоимость проезда в общественном транспорте в месяц по рабочим дням: 22Х200=4400. Теперь они предлагают сделать стоимость в месяц в 8800 драмов, то есть повышают в 2 раза.