Տնտեսություն 10:10 28/03/2024 Աշխարհում
Մազութի հաստ շերտը ծածկել է Թուրքիայի արևմուտքում գտնվող  Սափանջա լիճը՝ ՆԱՏՕ-ի նավթամուղում տեղի ունեցած վթարից հետո։ Այդ մասին հայտնում է Milliyet թերթը։
«Մազութի արտահոսքը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ Կոջաելի նահանգում ճանապարհային աշխատանքների ժամանակ ՆԱՏՕ-ի նավթամուղի խողովակը ծակվել է, ինչի հետևանքով վառելիքը սկսել է հոսել Սափանկա լիճ, որը քաղցրահամ ջուր է մատակարարում 4-5 միլիոն մարդու»,-թերթից մեջբերում է անում «ՌԻԱ նովոստին»:
Իշխանությունները սկսել են վերացնել վթարի հետևանքները՝ արգելակներ տեղադրելով տեղադրելով։ Տեղի ջրմուղ-կոյուղու վարչությունը պնդում է, որ լճի աղտոտված հատվածը գտնվում է ջրառի կետերից հեռու, ուստի քաղաքացիները չպետք է անհանգստանան իրենց առողջության համար։

Общество 11:48 28/03/2024 В мире
Толстая мазутная пленка покрыла озеро Сапанджа на западе Турции после аварии на нефтепроводе НАТО, сообщила газета Milliyet.
«Утечка мазута произошла после того, как во время дорожных работ в провинции Коджаэли была пробита ветка нефтепровода НАТО, топливо попало в озеро Сапанджа, снабжающее пресной водой 4-5 миллионов человек», – сообщила газета.
Как передает РИА Новости, власти приступили к ликвидации последствий аварии, установив боновые ограждения.
Местное управление водоснабжения и канализации утверждает, что загрязненная часть озера далеко расположена от пунктов забора воды, поэтому гражданам не стоит беспокоиться за свое здоровье.
Отмечается, что проложенный по территории Турции нефтепровод НАТО длиной более трех тысяч километров удовлетворяет потребности турецких ВС и сил НАТО.