Քաղաքական 16:37 04/04/2024 Հայաստան
«Կարծում եմ՝ ոևէ մեկը չի զարմանա, եթե ասեմ, Հայաստանի Հանրապետության կառավարիչը տիզերական մաշտաբի ստախոս է»,-դատական նիստի ավարտից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ  Սերժ Սարգսյանը՝ արձագանքելով Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին, թե Սերժ Սարգսյանը կարող էր իրեն նամակ գրեր Արցախին սպասվող արհավիրքի մասին։
ՀՀ նախկին նախագահն ասաց՝ Նիկոլ Փաշինյանը զրպարտել է իրեն, ասելով, որ նրան կենցաղային հարցերով ինչ-որ նամակներ է ուղղել։
«Իմ գրասենյակի ղեկավարը հերքեց այդ ինֆորմացիան, պահանջեց, որ հրապարակվեն այդ նամակները հրապարկեն։ Պարզ է, ոչինչ տեղի չունեցավ, քանի որ նման բան չէր եղել»,-ասաց Սերժ Սարգսյանը։
Նա ընդգծեց՝ մի քանի անգամ կրկնել է, արհավիրքը Նիկոլ Փաշինյանի  իշխանության գալն էր, Արցախի հարցում գլխավոր բանակցողի փոփոխությունն էր, իսկ մնացած ողբերգությունները՝ Արցախի հայաթափում, կապիտուլյացիա, Հայաստանի ստոացուցիչ վիճակ, դրանք ընդամենն արհավիրքի հետևանքներն են։
Սերժ Սարգսյանի խոսքով, ինքը մի քանի անգամ զգուշացրել է մոտեցող արհավիրքի մասին։ առաջին անգամ այդ մասին խոսել է ապրիլի 17-ին, երբ ինքն ընտրվում էր վարչապետ, հայտարարել է, որ բանակցային գործընթացը կանգ է առել, ապա բացատրել է, թե ինչ է դա նշանակում։
«Սկզբում կարծես չնկատեցին, ապա բառերը կտրելով սկսեցին բերել որպես ապացույց բանակցությունների ձախողման։ երկրորդ անգամ ես անձամբ իրեն եմ զգուշացրել վերջին 30  տարիների ընթացքում տեղի ունեցած մեր միակ հանդիպման ժամանակ, երբ ապրիլի 22-ին «Մարիոթ» հյուրանոցում ես նրան ասացի, որ ինքը մարտի 1-ի իրադարձություններից դասեր չի քաղել։ Ինքն իր բնույթի համաձայն, շուռ տվեց ու տարավ այնտեղ, որ իբր ես սպառնում եմ ժողովրդին»,-ասաց  ՀՀ նախկին նախագահը՝ ավելացնելով, որ հաջորդ զգուշացումը եղել է մայիսի 1-ին, երբ նա ընտրվում էր ՀՀ վարչապետ։

Политика 17:08 04/04/2024 Армения
Полагаю, никто не удивится, если я еще раз скажу, что управленец Республики Армения – лжец космического масштаба, заявил в беседе с журналистами третий президент Армении Серж Саргсян после завершения судебного заседания.
Напомним, Никол Пашинян на правительственном часе в парламенте Армении 28 февраля заявил в частности: «Как так вышло, что Серж Саргсян и его команда после его отставки постоянно писали письмо за письмом правительству относительно бытовых вопросов, но при этом он не мог написать: правительство, вас ждет неминуемая катастрофа, я предлагаю сделать вот это?»
По словам экс-президента Армении Сержа Саргсяна, Пашинян оклеветал его, говоря, будто бы он писал ему какие-то письма по бытовым вопросам.
«Руководитель моего офиса немедленно опроверг эту информацию, потребовав опубликовать эти письма. Понятно, что ничего не произошло, потому что подобного никогда не происходило», – сказал Серж Саргсян.
С.Саргсян напомнил, что не раз подчеркивал: катастрофой стали приход к власти Никола Пашиняна, смена главного переговорщика по вопросу Арцаха.
«Остальные трагедии – деарменизация Арцаха, капитуляция, унизительное положение Армении – лишь последствия этой катастрофы»,  – указал Саргсян.
По словам Сержа Саргсяна, он несколько раз предупреждал о надвигающейся катастрофе, впервые говорил об этом 17 апреля 2018 года при избрании премьер-министром, сказал, что переговорный процесс остановился, объяснил, что это означает.
«Сперва словно не заметили, потом, вырывая из контекста слова, начали приводить их в качестве доказательства провала переговоров.
Второй раз я лично предупредил его во время нашей единственной встречи за последние 30 лет, когда 22 апреля 2018 года в отеле Marriott сказал ему, что он не извлек урок из событий 1 марта 2008 года. Он, как это присуще ему, перевернул все и представил так, будто я угрожаю народу», – заявил бывший президент РА, добавив, что следующее предупреждение было 1 мая 2018 года, когда Пашинян избирался премьер-министром РА.