Քաղաքական 12:42 06/04/2024 Հայաստան
«Իհարկե, Հայաստանին հատկացվող գումարի չափը կարևոր չէ: Ավելի շուտ՝ այն չունի առաջնային նշանակություն ստեղծված իրավիճակի աշխարհաքաղաքական գնահատման համար»,-նշում է քաղաքական գիտությունների դոկտոր Վահե Դավթյանը։
Նա նշել է՝ սակայն չմոռանանք, որ աշխարհաքաղաքականության հիմքում հաճախ դրված է հենց տնտեսական գործոնը: Ու այս տեսանկյունից ՀՀ-ին հատկացվող 270+65 մլն եվրո/դոլարը շատ կարևոր ինդիկատոր է:
Այն ցույց է տալիս ոչ միայն Հայաստանի ՛՛վեստեռնիզացման՛՛  մերկապարանոց լինելը, այլ բացահայտում է եվրոատլանտիկ կենտրոնների խիստ սկեպտիկ մոտեցումը առաջիկա տարիներին Հայաստանի տրանսպորտային ապաշրջափակման վերաբերյալ:
««Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծ իրականացնող երկրին անհրաժեշտ է նոր տրանսպորտային համակարգ՝ այն սպասարկող բոլոր ենթահամակարգերով:  Համակարգ, որը հնարավոր չի ապահովել 270+65 մլն եվրո/դոլարով:
Հատկանշական է, որ Բրյուսելում եռակողմ հանդիպումից հետո տարածված համատեղ հայտարարության մեջ տնտեսական զարգացման առանցքային ուղղությունների շարքում տրանսպորտային բաղադրիչին թերևս ամենահամեստ տեղն է հատկացված»,-գրել է նա։

Экономика 15:07 06/04/2024 Армения
Конечно, размер предоставляемых Западом Армении не имеет значения. Скорее, он не имеет первостепенного значения для геополитической оценки сложившейся ситуации», – заявляет доктор политических наук, профессор Ваге Давтян.
«Однако не будем забывать, что зачастую в основе геополитики лежит именно экономический фактор. И с этой точки зрения выделяемые РА ЕС и США 270+65 млн евро/долларов – очень важный индикатор.
Это демонстрирует не только голословность «вестернизации» Армении, но и обнажает весьма скептический подход евроатлантических центров относительно транспортной деблокады Армении в ближайшие годы.
Реализующей проект «Перекресток мира» стране необходима новая транспортная система со всеми обслуживающими ее подсистемами. Система, которую невозможно обеспечить с помощью 270+65 миллионов евро/долларов.
Примечательно, что в совместном заявлении по итогам трехсторонней встречи в Брюсселе среди ключевых направлений экономического развития транспортному компоненту отведено, пожалуй, самое скромное место», – пишет Ваге Давтян на своей странице в соцсети Facebook.