Քաղաքական 16:12 06/04/2024 Հայաստան
Երևանի Ազնավուրի հրապարակում մեկնարկած հանրահավաքը, դրա կազմակերպիչ «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության Քաղաքական խորհրդի նախագահ Սուրեն Սուրենյանցի խոսքով,  ազդարարում է գործընթացի սկիզբ։
«Սա առաջին հանրահավաքն է, ինֆորմատիվ բնույթ ունի, մտադիր ենք նման փոքր հավաքներ անցկացնել Երևանում, առաջիկա երկու ամսում դրանով զբաղված կլինենք, որպեսզի մայիս-հունիսին գեներեցնենք այդ պրոցեսը, որը, մեր կարծիքով, որակապես վիճակ կփոխի երկրում, իսկ երկրում փոփոխություն հնարավոր է եթե Նիկոլ Փինյանը հեռանա»,- ասաց նա։
Ս.Սուրենյանցի խոսքով, հասկանում են, որ հասարակական գիտակցության հետ էլ ճգնաժամ կա։
«Հանրահավաքներն ուղղված են լինելու հասկանալու, թե ինչն է խնդիրը, որ հասարակությունը, խիստ դժգոհ լինելով իշխանությունից, հապաղում է պայքարի դուրս գալու հարցում»,- ասաց քաղաքական գործիչը։
Ս.Սուրենյանցը հայտարարեց, որ հասարակությանը պետք է նոր ազգային, քաղաքական պետական պրոդուկտ առաջարկեն, որպեսզի հասարակությունը հավատա այդ իդեային ու կոնսոլիդացվի։
«Մենք մտնելու ենք քարոզչական խմբերով թաղեր։ Քաղաքացուն պետք է մոտիվացնենք, որպեսզի պետականության և իրենց իրավունքների համար պայքարեն։ Նարեկ Սամսոնյանի ձերբակալման տեսարանը դիտող շատ քաղաքացիներ կարող են վախենալ գալ հրապարակ, որովհետև մենք ունենք իշխանություն, որը ոչ միայն հողատու է, հայրենիքի գող է, այլ ավտորիտար ու կոռումպացված է։ Իշխանությունը համակարգված տեղեկատվական տեռորի է ենթարկում հասարակությանը»,- ասաց քաղաքագետը։
Նա նշեց, որ Հայաստանը մինչև նոյեմբեր ժամանակ ունի. «Եթե հստակ փոփոխության չգնանք, մեր պետականությունը կորցնելու իրական վտանգի առաջ ենք կանգնելու»։

Политика 17:19 06/04/2024 Армения
Стартовавший 6 апреля на площади Азнавура в Ереване митинг, по словам председателя политсовета партии «Демократическая альтернатива» Сурена Суренянца, знаменует начало процесса.
«Это первый митинг, он носит информативный характер, мы намерены проводить такие небольшие собрания в Ереване, ближайшие два месяца будем заниматься этим, чтобы в мае-июне сгенерировать тот процесс, который, по нашему мнению, качественно изменит ситуацию в стране, а перемены в стране возможны с уходом Никола Пашиняна», – сказал он.
По словам С.Суренянца, они понимают, что налицо и кризис общественного сознания.
«Проводимые митинги будут направлены на то, чтобы понять, в чем проблема: почему общество, будучи крайне недовольным властью, медлит в вопросе участия в борьбе?» – сказал политический деятель.
С. Суренянц заявил, что обществу необходимо предложить новый национально-политический государственный продукт, чтобы общество поверило в эту идею и консолидировалось.
«Мы группами обойдем районы, кварталы.  Граждан нужно мотивировать на борьбу за государственность и свои права. Многие граждане, видевшие кадры задержания соавтора и ведущего подкаста «Imnemnimi» Нарека Самсоняна, могут побояться выйти на площадь, потому что у нас власть не только сдает земли Родины, крадет ее у нас, но она еще и авторитарная, коррумпированная», – сказал политолог.
Он отметил, что у Армении есть время до ноября: «Если мы не добьемся четких перемен, столкнемся с реальной опасностью потери нашей государственности».