Քաղաքական 11:47 08/04/2024 Հայաստան
Եվրոպական կառույցները նախընտրում են կույր մնալ, ինչ-ինչ շահերն այսօր գերակա են, քան արժեքները. Արման Սաղաթելյան
«Առաջարկում եմ սա դիտարկել առաջին հերթին որպես իրազեկման ակցիա այն կառույցներին և պաշտոնյաներին, որոնք տասնամյակների ընթացքում ակտիվ գործողություն էին ծավալում, այդ թվում Հայաստանում և քաղաքացիական հասարակության կառույցների միջոցով տարածում էին եվրոպական արժեքներ, պայքարում էին մարդու իրավունքների, խոսքի, ԶԼՄ-ների ազատության համար»,- ՀՀ ԱԳՆ դիմաց բողոքի ակցիայի ժամանակ լրագրողներին ասաց  անազատության մեջ գտնվող «Իմնեմնիմի» պոդքասթի համահեղինակ Վազգեն Սաղաթելյանի եղբայրը՝ Արման Սաղաթելյանը։
Նա ընդգծեց, որ  այդ կառույցներն արդեն տևական ժամանակ  լուռ են։
«Այստեղ երկու պատճառ կարող է լինել․ առաջինը՝ իրենք պատշաճ իրազեկված չեն, որովհետև այլևս ռեսուրս չունեն օբյեկտիվ իրականությանը ծանոթանալու և նրանք, ովքեր ժամանակին պայքարում էին իրավունքների համար, այսօր իշխանության են, և երկրորդ տարբերակը՝ ուղղակի նախընտրում են կույր մնալ և նրանց համար ինչ-ինչ շահերը այսօր գերակա են,  քան արժեքները։
Եթե դա այդպես է, մենք ուղղակի արձանագրենք այդ փաստը, որ աշխարհում բան է փոխվել և այլևս արժեքներն առաջնահերթ չեն, երբ խոսքը գնում է շահերի մասին»,- ասաց Ա. Սաղաթելյանը։
Հարցին՝ երբ ձեր իշխանության տարիներին էին ընդդիմադիրներն աղաղակում քաղբանտարկյալների մասին՝ եվրոպացի պաշոտնայներն ինչպե՞ս էին արձագանքում, Ա. Սաղաթելյանն ասաց. «Շատ լավ եմ հիշում բոլոր իշխանությունների ժամանակ բոլոր արձագանքները։ Ցանկացած առիթով, կլիներ  որևէ թթու խոսք, որևէ ընկճում, նման մի բան, անմիջապես աղմուկ էր բարձրանում։
Սա առաջին դեպքը չէ, ի դեպ։ Առաջին նախադեպը եղավ, երբ այս բռնապետիկները գործողություններով ճնշում գործադրեցին դատական իշխանության վրա, դատական իշխանության անկախության դեմ ոտնձգություն արվեց, երբ շրջափակեցին դատարանները, իսկ դատավորները, ովքեր շտապում էին իրենց աշխատանքին և փորձում էին մուտք գործել իրենց աշխատասենյակ, բռնում ու գցում էին գետնին»։
Պատասխանելով հարցին՝ իրենց իշխանության օրոք կայի՞ն քաղբանտարկյալներ, Ա. Սաղաթելյանն ասաց. «Ես դժվարանում եմ հարցին պատասխանել այնպես, ինչպես կանեն իրավապաշտպանները։ Ամեն դեպքոմ բոլոր իշխանությունների ժամանակ կան կնճռոտ էլեմենտներ, կնճռոտ հարցեր, բարդ խնդիրներ, որոնք գտնում կամ չեն գտնում իրենց հանգուցալուծումը և որոնց վերաբերյալ կարելի է կամ չի կարելի խոսել։
Չեմ հիշում 30 տարվա ընթացքում այս տեսակ աննախադեպ ոտնձգություններ ցանկացած բնույթի խոսքի ազատության, այլակարծության, քաղաքական դիրքորոշումներ և կարծիքներ հայտնելու վերաբերյալ։
Ի վերջո, եթե դուք փորձում եք հիշատակել մինչև 2018 թվականի ժամանակաշրջանը, 2018 թվականն ուղղակի տեղի չէր ունենա, եթե այդ ամենը կարելի չլիներ. եթե կարելի չլիներ այլակարծություն ունենալ,  քարոզել այլ մտքեր ու գաղափարներ, արտահայտել իշխանությունից տարբերվող քաղաքական մտքեր»։
Հիշեցնենք, որ Հայաստան է ժամանել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը։ ԱԳՆ դիմաց հասարակական, քաղաքական գործիչները բողոքի ակցիա էին իրականացնում Հայաստանի քաղաքական բանտարկյալների և Բավքում գտնվող հայ գերիների ազատության պահանջով։

Политика 13:52 08/04/2024 Армения
Арман Сагателян: Европейские структуры предпочитают оставаться слепыми, те или иные интересы для них сегодня важнее ценностей
«Предлагаю рассматривать сегодняшнюю акцию как информационную кампанию – для структур и чиновников, которые десятилетиями вели активную деятельность, в том числе в Армении, через структуры гражданского общества распространяли европейские ценности, боролись за права человека, свободу слова и СМИ. А теперь эти структуры уже длительное время хранят молчание»,  – сказал в беседе с журналистами во время акции у здания МИД Армении старший брат арестованного соавтора и ведущего подкаста «Imnemnimi» Вазгена Сагателяна, экс-депутат парламента Армении  Арман Сагателян.
По его словам, причин у их молчания может быть две: «Во-первых, они недостаточно информированы, потому что у них больше нет ресурса для ознакомления с объективной реальностью: многие из тех, кто когда-то боролся за права человека, сегодня являются частью действующей власти;
А второй вариант – они просто предпочитают оставаться слепыми, и те или иные интересы для них сегодня важнее ценностей. Если это так, то просто необходимо зафиксировать тот факт, что в мире что-то изменилось – ценности больше не являются приоритетом, когда дело касается интересов».
В ответ на вопрос о том, как реагировали европейские чиновники, когда в годы нахождения у власти Республиканской партии Армении оппозиция поднимала вопрос о политзаключенных,  Сагателян отметил: «Я очень хорошо помню реакции при всех властях Армении. По любому поводу  – будь то критика, что-то похожее на притеснение – сразу же поднималась шумиха.
Это не первый случай, кстати. Первый случай был зафиксирован тогда, когда эти диктаторишки своими действиями оказали давление на судебную систему, когда произошло посягательство на судебную власть: сторонники Пашиняна окружили тогда суды в Армении, а спешащих на работу судей просто не пускали в их рабочие кабинеты, их просто валили на землю».
«За 30 лет я не припомню таких беспрецедентных посягательств на свободу слова любого характера, инакомыслие, выражение политических позиций и мнений. И если вы хотите отметить период до 2018 года, то позвольте мне сказать вам, что событий  2018-го года в Армении просто не произошло бы, если бы не было инакомыслия, если бы нельзя было высказать мнения, отличные от позиции власти», – указал Арман Сагателян.
Напомним, у здания МИД Армении, где проходит встреча Арарата Мирзояна с генсеком Совета Европы Марией Пейчинович-Бурич, проводится акция с требованием освободить из-под стражи политических заключенных. В частности, участники акции требуют освобождения бывшего министра образования, зампредседателя Республиканской партии Армена Ашотяна, лидера движения Вето Нарека Маляна, мэра города Ванадзор Мамикона Асланяна, ведущих программы Имнемними, общественных деятелей Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна.