Քաղաքական 11:47 08/04/2024 Հայաստան
Եվրոպական կառույցները նախընտրում են կույր մնալ, ինչ-ինչ շահերն այսօր գերակա են, քան արժեքները. Արման Սաղաթելյան
«Առաջարկում եմ սա դիտարկել առաջին հերթին որպես իրազեկման ակցիա այն կառույցներին և պաշտոնյաներին, որոնք տասնամյակների ընթացքում ակտիվ գործողություն էին ծավալում, այդ թվում Հայաստանում և քաղաքացիական հասարակության կառույցների միջոցով տարածում էին եվրոպական արժեքներ, պայքարում էին մարդու իրավունքների, խոսքի, ԶԼՄ-ների ազատության համար»,- ՀՀ ԱԳՆ դիմաց բողոքի ակցիայի ժամանակ լրագրողներին ասաց  անազատության մեջ գտնվող «Իմնեմնիմի» պոդքասթի համահեղինակ Վազգեն Սաղաթելյանի եղբայրը՝ Արման Սաղաթելյանը։
Նա ընդգծեց, որ  այդ կառույցներն արդեն տևական ժամանակ  լուռ են։
«Այստեղ երկու պատճառ կարող է լինել․ առաջինը՝ իրենք պատշաճ իրազեկված չեն, որովհետև այլևս ռեսուրս չունեն օբյեկտիվ իրականությանը ծանոթանալու և նրանք, ովքեր ժամանակին պայքարում էին իրավունքների համար, այսօր իշխանության են, և երկրորդ տարբերակը՝ ուղղակի նախընտրում են կույր մնալ և նրանց համար ինչ-ինչ շահերը այսօր գերակա են,  քան արժեքները։
Եթե դա այդպես է, մենք ուղղակի արձանագրենք այդ փաստը, որ աշխարհում բան է փոխվել և այլևս արժեքներն առաջնահերթ չեն, երբ խոսքը գնում է շահերի մասին»,- ասաց Ա. Սաղաթելյանը։
Հարցին՝ երբ ձեր իշխանության տարիներին էին ընդդիմադիրներն աղաղակում քաղբանտարկյալների մասին՝ եվրոպացի պաշոտնայներն ինչպե՞ս էին արձագանքում, Ա. Սաղաթելյանն ասաց. «Շատ լավ եմ հիշում բոլոր իշխանությունների ժամանակ բոլոր արձագանքները։ Ցանկացած առիթով, կլիներ  որևէ թթու խոսք, որևէ ընկճում, նման մի բան, անմիջապես աղմուկ էր բարձրանում։
Սա առաջին դեպքը չէ, ի դեպ։ Առաջին նախադեպը եղավ, երբ այս բռնապետիկները գործողություններով ճնշում գործադրեցին դատական իշխանության վրա, դատական իշխանության անկախության դեմ ոտնձգություն արվեց, երբ շրջափակեցին դատարանները, իսկ դատավորները, ովքեր շտապում էին իրենց աշխատանքին և փորձում էին մուտք գործել իրենց աշխատասենյակ, բռնում ու գցում էին գետնին»։
Պատասխանելով հարցին՝ իրենց իշխանության օրոք կայի՞ն քաղբանտարկյալներ, Ա. Սաղաթելյանն ասաց. «Ես դժվարանում եմ հարցին պատասխանել այնպես, ինչպես կանեն իրավապաշտպանները։ Ամեն դեպքոմ բոլոր իշխանությունների ժամանակ կան կնճռոտ էլեմենտներ, կնճռոտ հարցեր, բարդ խնդիրներ, որոնք գտնում կամ չեն գտնում իրենց հանգուցալուծումը և որոնց վերաբերյալ կարելի է կամ չի կարելի խոսել։
Չեմ հիշում 30 տարվա ընթացքում այս տեսակ աննախադեպ ոտնձգություններ ցանկացած բնույթի խոսքի ազատության, այլակարծության, քաղաքական դիրքորոշումներ և կարծիքներ հայտնելու վերաբերյալ։
Ի վերջո, եթե դուք փորձում եք հիշատակել մինչև 2018 թվականի ժամանակաշրջանը, 2018 թվականն ուղղակի տեղի չէր ունենա, եթե այդ ամենը կարելի չլիներ. եթե կարելի չլիներ այլակարծություն ունենալ,  քարոզել այլ մտքեր ու գաղափարներ, արտահայտել իշխանությունից տարբերվող քաղաքական մտքեր»։
Հիշեցնենք, որ Հայաստան է ժամանել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը։ ԱԳՆ դիմաց հասարակական, քաղաքական գործիչները բողոքի ակցիա էին իրականացնում Հայաստանի քաղաքական բանտարկյալների և Բավքում գտնվող հայ գերիների ազատության պահանջով։

Politics 16:32 08/04/2024 Armenia
Opposition politician and former RPA MP Arman Saghatelyan called out Europe’s silence over the Armenian government’s crackdown on free speech and dissent.
Saghatelyan, whose brother Vazgen has been remanded in custody for using slur language to criticize Prime Minister Nikol Pashinyan and his regime during an episode of the Imnemnimi podcast co-hosted by him, on Monday joined a protest demanding the release of political prisoners outside the Armenian Foreign Ministry which hosted Council of Europe Secretary General Marija Pejčinović Burić.
The politician believes the silence of European institutions and officials on persecution of government critics could have two reasons. "First, they are not properly informed, because they no longer have the resources to familiarize themselves with the objective reality as many of those who once fought for human rights are now part of the current government. Second, they simply choose to turn a blind eye to the current situation, putting interests above values,” he stated.
In response to a question about European officials' reactions to the issue of political prisoners raised by the opposition during the RPA rule, Saghatelyan said: "I remember very well their reactions under all Armenian governments. On any occasion, whether it was criticism or something like harassment, a fuss was immediately raised. This is not the first case, by the way. The first case was recorded when these dictators put pressure on the judicial system. Pashinyan's supporters surrounded court buildings in Armenia, and judges who were on their way to work were simply not allowed into their offices and were pushed to the ground.”
"In 30 years, I don't recall such unprecedented attacks on freedom of speech, dissent and expression of political views. The events of 2018 in Armenia would simply not have occurred if dissenting opinions had been banned,” Saghatelyan underscored.