Քաղաքական 10:07 16/04/2024 Հայաստան
,Կառավարության վերջին որոշումներից մեկով նախատեսվում է ՆԳՆ ոստիկանության զորքերի արտաքին ծառայություն իրականացնող զինծառայողների համար 20.000–ական դրամի փոխարեն սահմանել 70․000-ական դրամ ամսական հավելում։
Ինքս տարբեր առիթներով` հրապարակային և գրավոր (փակ) տեքստով, առաջարկել եմ զինծառայողների, առաջին հերթին դիրքապահ անձնակազմի աշխատավարձը` բազային կամ հավելավճարային ձևով բարձրացնել, տվել դրա բոլոր հիմնավորումները, սակայն ի պատասխան, մշտապես նշել են, որ այդ բարձրացումը կառավարությունը պատկերացնում է ատեստացիայի համակարգի միջոցով:
Այս 2-3 տարվա ընթացքում քննիչներից, դատախազներից մինչև ոստիկանություն, շատ դեպքերում շրջանցվել է ատեստացիայի տրամաբանությունը և տարբեր ձևերով աշխատավարձ (հավելավճար, պարգևավճար և այլն) է բարձրացվել ու միայն զինծառայողների դեպքում է, որ ատեստացիան «երկաթյա սկզբունք» է դարձել:
Ինձ մշտապես պատասխանում են, որ առանց որակական ցուցանիշների անհրաժեշտ մակարդակի, գումարի բարձրացումը նպատակահարմար չեն համարում, սակայն ոստիկանության կամ մյուս համակարգերի դեպքում, կարծես, այդ առաջնահերթությունը չի գործում կամ մասամբ է աշխատում:
Վերջին շրջանում, իմ բազմաթիվ ահազանգերից ու հիմնավոր առաջարկներից հետո ՊՆ-ից հայտնեցին, որ մարտական հերթապահության գումարների հարցը քննարկվում է, սակայն իշխանությունը բանակը երրորդ պլան են մղել և զինծառայողների հետ կապված հարցը թողել վերջում:
Առանձին ոստիկանները, ովքեր տարբեր իրավիճակներում ապօրինություններով, խուլիգանություններով կամ բռնությամբ են աչքի ընկել մի կողմ (օրենքի առաջ պետք է պատասխան տան), ես դեմ չեմ, որ ոստիկանությունում ևս բարձրացումներ լինեն, սակայն զինված ուժերում բարձրացումները պետք է անհամեմատ բարձր լինեն:
Բոլորը խոսում են հնարավոր պատերազմից, արտաքին վտանգներից, սակայն թշնամու դեմ մի քանի հարյուր մետրի վրա կանգնած զինծառայողի նկատմամբ իշխանության վերաբերմունքը լավագույն դեպքում ճառերով կամ խոստումներով է արտահայտվում:
Այս երկրի թիվ մեկ հերոսը մեր զինծառայողն է և նա իր առաքելությանը համարժեք վարձատրություն պետք է ստանա:

Политика 12:02 16/04/2024 Армения
Одним из последних решений правительства Армении предусматривается увеличение доплат осуществляющим внешнюю службу военнослужащим войск Полиции МВД – 70 тысяч драмов в месяц вместо 20 тысяч драмов, напомнил секретарь фракции «Честь имею» НС РА Тигран Абрамян.
«Я лично неоднократно публично и письменно (в закрытом формате) предлагал повысить зарплату военнослужащим, в первую очередь зарплату несущего боевое дежурство личного состава, на базовой основе или в виде доплат, представлял все обоснования для этого. Но в ответ всегда указывали, что правительство предусматривает такое повышение через систему аттестации.
За эти 2-3 года во многих случаях (от следователей, прокуроров до полиции) логику аттестации обходили стороной, и зарплаты (доплаты, премии и т.д.) разными способами повышали. И только в случае военнослужащих аттестация стала "железным принципом".
Мне постоянно отвечают, что без необходимого уровня качественных показателей увеличивать сумму не считают целесообразным, но в случае с полицией или другими системами этот приоритет, похоже, не действует либо же действует частично.
В последний период, после моих многочисленных обращений и обоснованных предложений, в Минобороны сообщили, что вопрос средств на боевое дежурство обсуждается, однако власти отодвинули армию на третий план, оставив вопрос военнослужащих напоследок.
Оставим в стороне отдельных полицейских, которые в различных ситуациях отличились беззакониями, хулиганством или насилием (они должны ответить перед законом). Я не против повышения зарплат и в Полиции, но в вооруженных силах эти повышения должны быть несравнимо выше.
Все говорят о возможной войне, внешних угрозах, но отношение властей к военному, стоящему в нескольких сотнях метров от врага, выражается в лучшем случае в речах или обещаниях.
Герой номер один этой страны – армянский военнослужащий, и он должен получать зарплату, соразмерную своей миссии», – написал Абрамян в Facebook.