Քաղաքական 17:36 19/04/2024
Արցախի Հանրապետության «Արդարություն», «ՀՅ Դաշնակցություն» «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցությունները հայտարարություն են տարածել, որում ասվում է.
«Ադրբեջանի կողմից օկուպացված Արցախի Հանրապետության տարածքից ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի դուրսբերման գործընթացը, որը մեկնարկեց օրերս, խիստ մտահոգիչ է ամիսներ առաջ ցեղասպանության իրական սպառնալիքի տակ իր հայրենիքից տեղահանված 150 հազար արցախցիների համար: Արցախի Հանրապետության ժողովրդի կողմից ընտրված օրինական իշխանությունների և Ազգային ժողովի խմբակցությունների համար նախորդ ամիսներին եղել և շարունակում է առաջնահերթություն մնալ արժանապատիվ և հավաքական վերադարձի հարցը, որում անկյունաքարային նշանակություն ունի մեր հիմնարար իրավունքների և անվտանգության երաշխավորումը։
2020թ. սեպտեմբերի 27-ից հետո մեր տարածաշրջանը հայտնվել է լուրջ տրանսֆորմացիաների տիրույթում և 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակը որևէ կերպ չի երաշխավորում սպասված և խոստացված տևական խաղաղությունն ու կայունությունը: Արցախի ժողովուրդն իր կամքից անկախ հայտնվեց 2020թ. նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության դրույթների թակարդում և հավատաց Ռուսաստանի Դաշնության բարձր ղեկավարության՝ իր անվտանգությունն ապահովելու հավաստիացումներին: Ստիպված ենք ցավով ու ափսոսանքով արձանագրել, որ Եռակողմ հայտարարությունը ստորագրած բոլոր կողմերի համար Արցախի ժողովրդի ճակատագիրը դարձավ երկրորդական նշանակության խնդիր, որի պատճառով 2023թ. սեպտեմբերին Արցախն ամբողջովին հայաթափվեց:
Միաժամանակ, ակնհայտ է, որ Արցախում միջազգային ներկայության բացակայությունը լրացուցիչ ազատություն է տալու «ամեն հայկականի» ոչնչացման և ընդհանրապես հայկական հետքի վերացման քաղաքականություն իրականացնող Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը։ Նման իրավիճակում սպառնալիքի տակ են հայտնվելու հայկական հոգևոր, մշակութային բազմադարյա կոթողները, հայության սեփականությունն ու ազգային ունեցվածքը:
Արցախի ժողովրդի՝ իր հազարամյա հայրենիքում միջազգային երաշխիքների առկայությամբ, բոլոր իրավունքների ու ազատությունների պահպանմամբ անվտանգ ու ապահով ապրելը անքակտելի իրավունք է, և Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը / երեք խմբակցությունները/ մտահոգված է /են/, որ Արցախից միջազգային կառույցների դուրսբերումն ընդհանրապես, իսկ ռուս խաղաղապահ զորակազմի դուրսբերումը՝ մասնավորապես, վտանգում է այդ իրավունքը։ Միաժամանակ, կարևոր ենք համարում ընդգծել նաև, որ նման որոշումների կայացումն առանց տարածաշրջանի բնիկ ժողովրդի՝ արցախահայության  ներկայացուցիչների հետ քննարկումների, անընդունելի է և որևէ կերպ չի կարող նպաստել կայուն, երկարաժամկետ խաղաղության հաստատմանն ու խնդրի հանգուցալուծմանը։
Ելնելով վերոգրյալից՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը /խմբակցությունները/ հորդորում է/ են/ ՌԴ համապատասխան կառույցներին ու նրանց պատասխանատուներին անհապաղ խորհրդատվություններ ու քննարկումներ սկսել Արցախի ժողովրդի օրինական ընտրված ներկայացուցիչների հետ՝ Արցախի Հանրապետության տարածքից ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի դուրսբերման իրական պատճառների, դրա հետևանքով ստեղծված աղետալի վիճակի, առաջացած բազմաթիվ մարտահրավերների  և դրանց հաղթահարման համար անհրաժեշտ ջանքեր գործադրելու/կենտրոնացնելու վերաբերյալ»։

Политика 20:01 19/04/2024 Армения
Три фракции Национального собрания Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) – «Справедливость», «Армянская Революционная Федерация», «Демократическая партия Арцаха» – выступили с заявлением, в котором говорится:
«Начавшийся несколько дней назад процесс вывода миротворческого контингента РФ с оккупированной Азербайджаном территории Республики Арцах вызывает крайную тревогу у 150 000 арцахцев, которые несколько месяцев назад под реальной угрозой геноцида были вынуждены покинуть свою Родину.
Для избранных народом Республики Арцах законных властей и фракций Национального Собрания вопрос достойного и коллективного возвращения был и продолжает оставаться приоритетом, в котором важное значение имеет гарантирование наших фундаментальных прав и безопасности.
После 27 сентября 2020 года наш регион оказался в сфере серьезных трансформаций, и ситуация, сложившаяся после 44-дневной войны, никоим образом не гарантирует ожидаемого и обещанного длительного мира и стабильности. Народ Арцаха, независимо от своей воли, оказался в ловушке положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и поверил заверениям высшего руководства Российской Федерации по обеспечению своей безопасности.
Вынуждены с болью и сожалением констатировать, что судьба народа Арцаха стала второстепенным вопросом для всех сторон, подписавших трехсторонне заявление, из-за чего в сентябре 2023 года Арцах был полностью деарменизирован.
В то же время очевидно, что отсутствие международного присутствия в Арцахе даст дополнительную свободу военно-политическому руководству Азербайджана, проводящему политику уничтожения «всего армянского» и стирания армянского следа в целом. В подобной ситуации под угрозой окажутся многовековые армянские духовные и культурные памятники, собственность армян и национальное имущество.
Безопасное проживание народа Арцаха на своей тысячелетней Родине при наличии международных гарантий и сохранении всех прав и свобод - неотъемлемое право арцахцев.
Три фракции НС Арцаха обеспокоены тем, что вывод международных структур в целом и вывод РМК в частности из Арцаха ставит под угрозу это право. Одновременно считаем важным подчеркнуть, что принятие подобных решений без обсуждения с представителями коренного населения региона - арцахских армян - недопустимо и никоим образом не может способствовать установлению стабильного, долгосрочного мира и урегулированию проблемы.
Исходя из вышеизложенного, НС Арцаха /фракции/ призывают соответствующие структуры Российской Федерации и их ответственных лиц немедленно начать консультации и обсуждения с законно избранными представителями народа Арцаха относительно реальных причин вывода российских миротворческих сил с территории Республики Арцах, сложившейся в результате этого катастрофической ситуации, возникших многочисленных вызовов и способов их преодоления».