Քաղաքական 09:37 25/04/2024 Հայաստան
«Հայաստանի իշխանությունն առաջին փուլով խոստացած տարածքային զիջումները չավարտած Ադրբեջանն արդեն հիշեցնում է մյուս ակնկալիքների մասին` միջանցք, սահմանադրական փոփոխություններ և չսպառազինվելու որոշում»,- նշում է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, թեև այս պահին գործընթացը Բաղանիս, Ոսկեպար, Կիրանց գյուղերի տարածքում կամ մատույցներում է, և´ ՀՀ և´ Ադրբեջանի իշխանություններն ավելի վաղ նշել էին, որ հաջորդ փուլով պետք է Ադրբեջանին հանձնվի, այսպես կոչված, 4 անկլավները:
«Այս 4 անկլավներից 3-ը` Տավուշի մարզում են, իսկ 1-ը` Արարատի մարզում: Սրանց հանձնումն ամբողջությամբ կաթվածահար է անելու Հայաստանի Հանրապետությունը, իսկ իշխանության առաջարկած այլընտրանքները զուտ սողալու հնարավորություն են:
Պետք է հերթով, անուն-ազգանունով, պաշտոնով ֆիքսել, թե ով է սրա դեմ պայքարում, ով է լռում և ով է նպաստում Հայաստանի կազմալուծման գործընթացին»,- գրել է Աբրահամյանը։

Политика 12:38 25/04/2024 Армения
Не успели еще власти Армении довести до завершения обещанные на первом этапе территориальные уступки, как Азербайджан уже напоминает о других ожиданиях – коридоре, конституционных изменениях и решении не вооружаться. Об этом написал  секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
Хотя на данный момент, по его словам, процесс идет на территории и в окрестностях сел Баганис, Воскепар, Киранц, власти Армении и Азербайджана ранее заявляли, что на следующем этапе Азербайджану должны быть сданы, так называемые, 4 анклава.
«3 из этих 4 анклавов находятся в Тавушской области, а 1 - в Араратской области. Их сдача полностью парализует Республику Армения, а предложенные властями альтернативы – исключительно возможность  проползти.
Необходимо поочередно, поименно и по должностям зафиксировать, кто борется против этого, кто хранит молчание и кто способствует процессу развала Армении», – отметил он.