Աշխարհում 17:43 24/04/2014
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ապրիլի 24-ի կապակցությամբ ուղերձ է հղել, որտեղ կրկին խուսափել է «ցեղասպանություն» եզրից: Ստորև ներկայացնում ենք հայտարարության ամբողջական տարբերակը՝ վերցված Armweekly-ից: Նշենք, որ Սպիտակ տան կայքում այս պահին ուղերձը զետեղված չէ:
«Այսօր մենք հիշում ենք Մեծ Եղեռնը և հարգում նրանց հիշատակը, ովքեր նահատակվել են 20-րդ դարի վատթարագույն կոտորածներից մեկի ժամանակ: Մենք հիշում են սարսափը, որը տեղի ունեցավ 99 տարի առաջ, երբ 1.5 մլն հայեր սպանվեցին Օսմանյան կայսրության վերջին օրերին: Մենք սգում ենք կորսված կյանքերի և կրած տառապանքների համար, որ ապրել են այդ տղամարդիկ, կանայք և երեխաները:
Մենք միացել ենք ԱՄՆ-ում և աշխարհում միլիոնավոր մարդկանց կողմից հանդիսավոր հիշատակմանը: Նման կերպ մենք հիշեցնում ենք ընդհանուր պարտավորությունը, որ մարդկության պատմության մեջ այդպիսի մութ գլուխներն այլևս չկրկնվեն:
Ես մշտապես հայտարարել եմ 1915 թվականին կատարվածի վերաբերյալ իմ տեսակետը, և այն չի փոխվել: Փաստերի ամբողջական, անկեղծ և արդարացի գիտակցումը բխում է բոլորիս շահերից: Ժողովուրդները և ազգերը ավելի ուժեղ են դառնում, և ավելի արդար ու հանդուրժող ապագայի հիմք կառուցում են`գիտակցելով և հաշվի առնելով անցյալի ցավալի փաստերը: Մենք շարունակում ենք դասեր քաղել, քանի որ մենք ձգտում ենք հաշտվել մեր սեփական պատմության մութ պահերի հետ: Մենք ճանաչում և քաջալերում ենք խիզախ հայերի և թուրքերի աճող թիվը, ովքեր անցել են այս ուղով, և խրախուսում ենք ավելին անել` իրենց կառավարությունների և իմ աջակցությամբ:
Եվ մենք հպարտությամբ հիշում ենք մարդասիրական ջանքերը, որոնք ձեռնարկվել էին հայկական և սիրիական օգնության ամերիկյան կոմիտեի կողմից, որը հիմնադրվել էր ամերիկացիների նվիրատվությունների շնորհիվ, և որը փրկել է անթիվ հայերի ու 1915 թվականին տեղահանված այլ խոցելի համայնքների ներկայացուցիչների կյանքը:
Մենք հարգում ենք այն հայերի կյանքի հիշատակը, որը անարդարացիորեն խլվել էր 1915 թվականին, մենք ոգեշնչված ենք հայ ժողովրդի արտակարգ քաջությամբ և տոկոնությամբ, ով դեմ դիմաց էր կանգնել նման հսկայական ձախորդության և տառապանքի առջև: Ես ողջոնում եմ հայ-ամերիկյան բազմաթիվ նվիրատվությունները, որոնք ստեղծեցին ամերիկյան հասարակությունը, մշակույթը և համայքները: Մենք կիսում ենք հայ ժողովրդին աջակցելու մեկ ընդհանուր հավատարմությունը, քանի որ նրանք կառուցում են ժողովրդավար, խաղաղ և բարգավաճ ազգ:
Այսօր, ամենուր մեր մտքերը և աղոթքները հայերի հետ են, մենք հիշում ենք Մեծ Եղեռնի սարսափը, հիշատակում ենք զոհերի հիշատակը և վերահաստատում ենք մեր ամուր պարտավորությունը հայ ժողովրդի նկատմամբ ու այն սկզբունքին, որ նման վայրագությունները պետք է միշտ հիշել, եթե մենք ուզում ենք կանխել դրանց երբևէ տեղի ունենալը»:
Նշենք, որ Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելուց հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել էր, որ Նախագահ Օբամայի հայտարարությունը կլինի ուժեղ:

In the world 17:00 24/04/2014
Below is President Barack Obama’s April 24 statement, which the Armenian Weekly received from the White House Press Office:
Statement by the President on Armenian Remembrance Day
Today we commemorate the Meds Yeghern and honor those who perished in one of the worst atrocities of the 20th century. We recall the horror of what happened ninety-nine years ago, when 1.5 million Armenians were massacred or marched to their deaths in the final days of the Ottoman Empire, and we grieve for the lives lost and the suffering endured by those men, women, and children. We are joined in solemn commemoration by millions in the United States and across the world. In so doing, we remind ourselves of our shared commitment to ensure that such dark chapters of human history are never again repeated.
I have consistently stated my own view of what occurred in 1915, and my view has not changed. A full, frank, and just acknowledgement of the facts is in all of our interests. Peoples and nations grow stronger, and build a foundation for a more just and tolerant future, by acknowledging and reckoning with painful elements of the past. We continue to learn this lesson in the United States, as we strive to reconcile some of the darkest moments in our own history. We recognize and commend the growing number of courageous Armenians and Turks who have already taken this path, and encourage more to do so, with the backing of their governments, and mine. And we recall with pride the humanitarian efforts undertaken by the American Committee for Syrian and Armenian Relief, funded by donations from Americans, which saved the lives of countless Armenians and others from vulnerable communities displaced in 1915.
As we honor through remembrance those Armenian lives that were unjustly taken in 1915, we are inspired by the extraordinary courage and great resiliency of the Armenian people in the face of such tremendous adversity and suffering. I applaud the countless contributions that Armenian-Americans have made to American society, culture, and communities. We share a common commitment to supporting the Armenian people as they work to build a democratic, peaceful, and prosperous nation.
Today, our thoughts and prayers are with Armenians everywhere, as we recall the horror of the Meds Yeghern, honor the memory of those lost, and reaffirm our enduring commitment to the people of Armenia and to the principle that such atrocities must always be remembered if we are to prevent them from occurring ever again.