Աշխարհում 17:43 24/04/2014
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ապրիլի 24-ի կապակցությամբ ուղերձ է հղել, որտեղ կրկին խուսափել է «ցեղասպանություն» եզրից: Ստորև ներկայացնում ենք հայտարարության ամբողջական տարբերակը՝ վերցված Armweekly-ից: Նշենք, որ Սպիտակ տան կայքում այս պահին ուղերձը զետեղված չէ:
«Այսօր մենք հիշում ենք Մեծ Եղեռնը և հարգում նրանց հիշատակը, ովքեր նահատակվել են 20-րդ դարի վատթարագույն կոտորածներից մեկի ժամանակ: Մենք հիշում են սարսափը, որը տեղի ունեցավ 99 տարի առաջ, երբ 1.5 մլն հայեր սպանվեցին Օսմանյան կայսրության վերջին օրերին: Մենք սգում ենք կորսված կյանքերի և կրած տառապանքների համար, որ ապրել են այդ տղամարդիկ, կանայք և երեխաները:
Մենք միացել ենք ԱՄՆ-ում և աշխարհում միլիոնավոր մարդկանց կողմից հանդիսավոր հիշատակմանը: Նման կերպ մենք հիշեցնում ենք ընդհանուր պարտավորությունը, որ մարդկության պատմության մեջ այդպիսի մութ գլուխներն այլևս չկրկնվեն:
Ես մշտապես հայտարարել եմ 1915 թվականին կատարվածի վերաբերյալ իմ տեսակետը, և այն չի փոխվել: Փաստերի ամբողջական, անկեղծ և արդարացի գիտակցումը բխում է բոլորիս շահերից: Ժողովուրդները և ազգերը ավելի ուժեղ են դառնում, և ավելի արդար ու հանդուրժող ապագայի հիմք կառուցում են`գիտակցելով և հաշվի առնելով անցյալի ցավալի փաստերը: Մենք շարունակում ենք դասեր քաղել, քանի որ մենք ձգտում ենք հաշտվել մեր սեփական պատմության մութ պահերի հետ: Մենք ճանաչում և քաջալերում ենք խիզախ հայերի և թուրքերի աճող թիվը, ովքեր անցել են այս ուղով, և խրախուսում ենք ավելին անել` իրենց կառավարությունների և իմ աջակցությամբ:
Եվ մենք հպարտությամբ հիշում ենք մարդասիրական ջանքերը, որոնք ձեռնարկվել էին հայկական և սիրիական օգնության ամերիկյան կոմիտեի կողմից, որը հիմնադրվել էր ամերիկացիների նվիրատվությունների շնորհիվ, և որը փրկել է անթիվ հայերի ու 1915 թվականին տեղահանված այլ խոցելի համայնքների ներկայացուցիչների կյանքը:
Մենք հարգում ենք այն հայերի կյանքի հիշատակը, որը անարդարացիորեն խլվել էր 1915 թվականին, մենք ոգեշնչված ենք հայ ժողովրդի արտակարգ քաջությամբ և տոկոնությամբ, ով դեմ դիմաց էր կանգնել նման հսկայական ձախորդության և տառապանքի առջև: Ես ողջոնում եմ հայ-ամերիկյան բազմաթիվ նվիրատվությունները, որոնք ստեղծեցին ամերիկյան հասարակությունը, մշակույթը և համայքները: Մենք կիսում ենք հայ ժողովրդին աջակցելու մեկ ընդհանուր հավատարմությունը, քանի որ նրանք կառուցում են ժողովրդավար, խաղաղ և բարգավաճ ազգ:
Այսօր, ամենուր մեր մտքերը և աղոթքները հայերի հետ են, մենք հիշում ենք Մեծ Եղեռնի սարսափը, հիշատակում ենք զոհերի հիշատակը և վերահաստատում ենք մեր ամուր պարտավորությունը հայ ժողովրդի նկատմամբ ու այն սկզբունքին, որ նման վայրագությունները պետք է միշտ հիշել, եթե մենք ուզում ենք կանխել դրանց երբևէ տեղի ունենալը»:
Նշենք, որ Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելուց հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել էր, որ Նախագահ Օբամայի հայտարարությունը կլինի ուժեղ:

В мире 18:28 24/04/2014
Президент США Барак Обама выступил с ежегодным обращением в связи с Днем памяти жертв Геноцида армян в Османской империи 1915г., однако вновь не произнес слово «геноцид». Глава американского государства в очередной раз использовал формулировку «Мец Ехерн» (на армянском языке данное выражение синонимично словам «резня», «геноцид», а «мец» означает «великий», «масштабный»).
В заявлении президента США, размещенном на «Armweekly» (к моменту подготовки этой новости на сайте Белого дома данного текста еще обнародовано не было. – Примеч. ред.), отмечается: «Сегодня мы вспоминаем Мец Ехерн и чтим память тех, кто стал жертвой одних из самых страшных погромов 20 века. Мы вспоминаем тот ужас, который имел место 99 лет назад, когда в последние дни существования Османской империи были убиты 1,5 млн. армян. Мы скорбим о загубленных жизнях и страданиях, которые пережили эти мужчины, женщины и дети».
Президент Б. Обама отметил, что в этот день они скорбят вместе с миллионами людей в США и по всему миру: «Так мы напоминаем нашу приверженность делу предотвращения повторов подобных темных глав истории человечества в будущем».
«Я неоднократно представлял свою точку зрения относительно событий 1915 года, и она не изменилась. Целостное, честное и справедливое осознание фактов исходит из интересов каждого из нас. Народы и нации становятся сильнее и закладывают фундамент для более справедливого и толерантного будущего, осознавая и учитывая болезненные факты прошлого. Мы продолжаем извлекать уроки, так как стремимся примириться с темными моментами нашей собственной истории. Мы признаем и приветствуем растущее число смелых армян и турок, которые уже прошли по этому пути, поощряем их сделать большее при поддержке своих правительств и при моей поддержке.
И мы вспоминаем с гордостью гуманитарные усилия, предпринятые Американским комитетом помощи Сирии и Армении, который был основан за счет пожертвований американцев и спас жизни многочисленных армян и представителей других уязвимых общин, депортированных в 1915 году.
Мы чтим память тех армян, которые были несправедливо лишены жизни в 1915 году. Мы воодушевлены храбростью и стойкостью армянского народа, который лицом к лицу столкнулся с трудностями и страданиями.
Я приветствую многочисленные армяно-американские пожертвования, которые сформировали общество США, культуру и общины. Мы едины в своей приверженности делу содействия армянскому народу, поскольку формируется демократическая, мирная и процветающая нация.
Сегодня наши мысли и мольбы повсюду адресованы армянам, мы помним ужас Мец Ехерна, чтим память погибших и подтверждаем взятое на себя обязательство содействовать армянскому народу и принципу предотвращения повтора подобных зверств в будущем», – говорится в заявлении Б. Обамы.
Глава аппарата президента Армении: Заявление Эрдогана является усовершенствованным проявлением отрицания Геноцида армян
Геноцид армян нельзя считать закончившимся до тех пор, пока Турция продолжает отрицать очевидный факт. Послание Сержа Саргсяна