Քաղաքական 12:07 17/03/2015
Իսպանիայի Բետերա քաղաքի քաղաքապետարանի լիագումար խորհուրդը պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ ֆեյսբուքյան էջից:
Որոշման մեջ նշվում է, որ 1915-1921թթ. ներկայիս Թուրքիայի տարածքում տեղի է ունեցել հայ ժողովրդի կոտորածների և տեղահանումների մի շարք, հատկապես երիտթուրքերի ռեժիմի ընթացքում, որի ժամանակ զոհվել են 1.5 միլիոն հայեր, ևս 2 միլիոնը ստիպված եղան լքել իրենց բնակավայրերը և ապաստան գտնել ամբողջ աշխարհում՝ ստեղծելով հայկական սփյուռքը: Բետերայի քաղաքապետարանը պաշտոնապես ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը և դատապարտում է մարդկության դեմ հանցագործությունները, որ կատարվեցին դրա ընթացքում:

Разное 12:31 17/03/2015
Совет мэрии испанского города Бетера (провинция Валенсия) официально признал Геноцид армян в Османской империи 1915 года. Об этом сообщается на официальной странице министерства иностранных дел Армении в социальной сети Facebook.
В решении совета отмечается, что в 1915-1921 годах, в частности при режиме младотурков, на территории современной Турции имели место массовые убийства и депортации армянского народа, в результате которых погибли 1,5 млн. армян, еще 2 млн. были вынуждены покинуть свои дома и найти убежище в разных странах мира, образовав впоследствии армянскую Диаспору.
Мэрия города Бетера официально признает Геноцид армян и осуждает совершенные в этот период преступления против человечества.