Աշխարհում 19:07 15/04/2015
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի` Հայոց ցեղասպանության մասին արված հայտարարությունից հետո Թուրքիայում ազգայնականների և ծայրահեղականների մոտ մոլեգնում են ագրեսիվ տրամադրությունները: Դրան են նպաստում նաև բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարությունները, որոնք մեկը մյուսի հետևից պատասխանում են Հռոմի պապին: Այս մասին գրում է գերմանական Die Welt պարբերականը և նշում, որ ծայրահեղականները հասել են այն բանին, որ նույնիսկ մահվան սպառնալիքներով հրապարակումներ են կատարում Twitter-ում` ուղղված Ֆրանցիսկոս պապին:
Հրապարակման համաձայն` Twitter-ում թուրքական դրոշով ներկայացած մի օգտատեր իր կարճ հաղորդագրության մեջ Պապին հիշեցրել է 1981թ. թուրք Մեհմեդ Ալի Աղջանի կողմից Հովհաննես Պողոս 2-րդ Պապի դեմ կատարած մահափորձի մասին՝ Ֆրանցիսկոս Պապին սպառնալով հետեւյալ բառերով. «Թուրքիայում նման աղջաններ շատ կան։ Մեկ փամփուշտն արժի 35 ղուրուշ» (թուրքական մանրադրամ),- գրել է օգտատերը ու զետեղել Հովհաննես Պողոս Պապի վրա մահափորձ կատարած Աղջայի լուսանկարը։
Հրապարակման հեղինակ Բորիս Կոլնովկին համոզմունք է հայտնում, որ այս ամենի հիմքում նաեւ Թուրքիայում ընթացող նախընտրական քարոզարշավն է։ «Նախագահ Էրդողանը խորհրդարանական ընտրություններում իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության հաղթանակն է ակնկալում։ Ուստի Պապի հասցեին արած հայտարարություններն ու թուրք պաշտոնյաների կեցվածքը այդ քարոզարշավի մի մասն են կազմում։
«Թուրքական ղեկավարությունն օգտագործում է Ֆրանցիսկոս պապի դեմ ատելության և բռնության հռետորիկան, որպեսզի իր համար քաղաքական առավելություն ձեռք բերի: Այստեղ հարկավոր է պապի դեմ ուղղված սպառնալիքները լուրջ ընդունել», - գրում է պարբերականը և որպես օրինակ նշում է Քրդական բանվորական կուսակցության զինյալների և թուրքական բանակի միջև անընդհատ տեղի ունեցաղ բախումները: Ըստ հեղինակի այդ բախումները, որոնց հետևանքով մշտապես զոհեր են լինում, քաղաքական իշխանությունների կողմից օգտագործվում են որպես քաղաքական կապիտալ: «Արյուն` քաղաքական շահի համար», -եզրափակում է հոդվածագիրը:

Политика 19:52 15/04/2015
Немецкое издание «Die Welt» обратилось к обострению отношений между Турцией и Ватиканом после состоявшейся 12 апреля литургии в Соборе Святого Петра в Ватикане, которая была посвящена 100-й годовщине Геноцида армян и которую отслужил Папа Римский Франциск. Автор статьи – Борис Калноки – подчеркивает, что напряженность возникла из-за того, что понтифик назвал события 1915г. в Османской империи первым геноцидом 20 века.
Согласно материалу, после данной речи Папы Римского среди националистов и радикалистов Турции царит агрессивное настроение, которому способствуют официальные заявления турецких властей. По данным Die Welt, националисты и радикальные круги даже публикуют угрозы убить Папу Римского Франциска в портале микроблогов Twitter.
«В Twitter представленный турецким флагом некий пользователь в сообщении напомнил Папе Франциску о покушении на Иоанна Павла II, совершенном в 1981 году турком Али Мехметом Агджа, со следующими словами: „В Турции таких, как Агджа, много. Одна пуля стоит 35 гуруш”. Пользователь также добавил фотографию совершившего покушение на Папу Римского», – пишет автор статьи в немецком издании.
По словам корреспондента Die Welt, все это является также частью предвыборной кампании, когда президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган ждет на парламентских выборах победы правящей Партии справедливости и развития.
«Руководство Турции использует риторику ненависти и насилия в отношении Папы Римского для получения политических дивидендов. Угрозы в адрес Папы следует рассматривать серьезно», – подчеркивает немецкий журналист.
Он отмечает также, что ситуация в этом вопросе сродни той, когда факты постоянных столкновений между турецкими военными и сторонниками Курдской рабочей партии, нередко сопровождающиеся жертвами, руководством страны используются как политический капитал.