Աշխարհում 20:29 22/04/2015
Վ. Պուտին. Հայոց ցեղասպանությունը մեր երկրում մշտապես ընդունել են որպես սեփական ցավ ու դժբախտություն
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը «Աշխարհն առանց ցեղասպանությունների» հիշատակի երեկոյի մասնակիցներին ուղերձ է հղել, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Ապրիլի 24, 1915 թվական: Տխուր ամսաթիվ, որը կապված է մարդկության պատմության ամենասարսափելի ու ողբերգական իրադարձություններից մեկի՝ հայ ժողովրդի Ցեղասպանության հետ: Հարյուր տարի անց մենք գլուխ ենք խոնարհում այդ ողբերգության զոհերի հիշատակի առաջ, որը մեր երկրում մշտապես ընդունել են որպես սեփական ցավ ու դժբախտություն:
Ռուսաստանի դիրքորոշումը եղել է և մնում է օբյեկտիվ ու հետևողական. ագային պատկանելության հողի վրա մասայական ոչնչացումները չեն կարող արդարացում ունենալ: Միջազգային հանրությունը պետք է անի ամեն ինչ, որպեսզի նման դաժանությունները երբեք և ոչ մի տեղ չկրկնվեն: Հայերի ու տարածաշրջանի այլ ազգերի նոր սերունդները պետք է ապրեն հաշտ ու խաղաղ՝ չիմանալով սարսափների մասին, որոնք հրահրվում են կրոնական ատելության, ագրեսիվ ազգայնականության ու այլատյացության հետևանքով:
Եղբայրական Հայաստանին, Ռուսաստանում ապրող բոլոր հայերին մաղթում եմ բարություն, խաղաղություն ու բարգավաճում: Հավերժ հիշատակ զոհվածներին»,-ասված է ՌԴ նախագահի ուղերձում:

Политика 20:18 22/04/2015
Президент России Владимир Путин направил послание участникам вечера памяти «Мир без геноцида» в Москве. Об этом сообщает пресс-служба Кремля.
«Уважаемые друзья!
24 апреля 1915 года – скорбная дата, связанная с одним из самых страшных и драматических событий в истории человечества – геноцидом армянского народа.
Столетие спустя мы склоняем головы перед памятью всех жертв этой трагедии, которую в нашей стране всегда воспринимали как собственную боль и беду.
Позиция России была и остаётся объективной и последовательной: массовому уничтожению по национальному признаку не может быть оправданий. Международное сообщество призвано сделать всё, чтобы подобные злодеяния никогда и нигде не повторились. Новые поколения армян и других народов региона должны жить в мире и согласии, не зная ужасов, к которым приводят разжигание религиозной вражды, агрессивный национализм и ксенофобия.
Желаю братской Армении, всем армянам, живущим в России, добра, мира и благополучия.
Вечная память погибшим», – говорится в послании.
Сегодня, 22 апреля, Союз армян России при поддержке Совета при Президенте РФ по межнациональным отношениям, Правительства Москвы и Министерства культуры РФ, проводит в Колонном зале Дома Союзов - Вечер памяти «Мир без геноцида» посвящённый 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи.