Հասարակություն 17:22 15/01/2013
ԼՂՀ Մատաղիսի հայտնի զորամասում շուրջ ինը տարի առաջ սպանված զինծառայող Ռոման Եղիազարյանի մայրը և մյուս հարազատները օրերս լրագրողների հետ հանդիպել էին, դժգոհել Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի արդարացման վճռից, հայտարարել, որ բողոքարկել են վճիռը ու պնդել` Արայիկ Զալյանը, Մուսա Սերոբյանը ու Ռազմիկ Սարգսյանը մեղավոր են:
Նույն զորամասում սպանված նրա համածառայակից Հովսեփ Մկրտումյանի մոր` Գրետա Մնացականյանի մոտ տարակուսանք է առաջացրել Եղիազարյանի հարազատների հայտարարությունները, քանի որ նրանք այսքան տարիների ընթացքում շարունակվող դատական գործընթացներին անմասն են մնացել, գրեթե չեն եկել նիստերին: Սակայն ամենատարօրինակն այն է, որ Ռոման Եղիազարյանի մայրը` Գոհար Մելիքյանը կտրուկ կերպով փոխել է իր տեսակետը կատարվածի համար մեղավորների հարցում:
«Մատաղիսի գործ»-ի շուրջ երկու տասնյակից ավել հատորներներից մեկում տիկին Գոհարի դիմումն է (գրված 2004-ի մարտի 3-ին) ուղղված այն ժամանակվա զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանին:
Panorama.am-ը ներկայացնում է հատվածներ դիմումից, որտեղ տիկին Մելքոնյանը տղաների սպանության համար մեղադրում է զորամասի հրամանատարությանը` միևնույն ժամանակ «հոգաչափ շնորհակալություն» հայտնելով Ջհանգիրյանին.
«Հարգելի պարոն Ջհանգիրյան, մենք` ծնողներս, Ձեզանից հոգաչափ շնորհակալություն ենք հայտնում Ձեր ընդունելության ու վերաբերմունքի համար, որ ցուցաբերեցիք մեր հանդեպ: Նաև բազմիցս շնորհակալություն, որ կազմակերպեցիք մեր և բանակի սպաների հանդիպումը, նրանց, որոնց այնքան ուզում էինք տեսնել…տեսնել և պահանջել մեր անմեղ զոհերին, մեր զավակներին…կրկնակի անգամ շնորհակալություն: Պարոն Ջհանգիրյան, այս դիմումով խնդրում եմ Ձեզ թույլ տալ հայտնել արդեն հիմնավորված իմ «երազ-տեսակետ-կարծիքը: Այո, իմ որդին երազիս մեջ հայտնել էր իր թշնամու ով լինելը, և ես բացեիբաց հայտարարում եմ` իմ բալային սպանողը Իվանն է…, այն Իվանը, որը իրեն չկարողացավ դրսևորել ընդամենը մի քանի րոպեների ընթցաքում: Թերևոս խոստովանում եմ, որ վիրավորել եմ նրան, բայց դա չի նշանակում, որ նա այդպես ըմբոստ կերպարանք պետք է ընդուներ. Չէ՞ որ ես որդեկորույս մայր էի և իմ աչքին բնավ ոչինչ չի գալիս, առավել ևս հարգել այն հրամանատարին, որի ձեռքերը թաթախված են որդուս արյան մեջ: Ես իրավունք ունեի հրամանատարից պահանջելու իմ որդուն ամեն ճանապարհով` և վիրավորանք հասցնելով, և գոռալով` ընդհուպ մինչև ծեծուջարդը: Բայց մենք այդ քայլին չգնացինք (հարգելով Ձեզ), հակառակը. Ես պարոն Իվանից նույնիսկ ներողություն խնդրեցի, որովհետև ուզում էի տեսնել նրա իսկական դեմքը: Եվ տեսա….»:
Որդեկորույս մայրը զորամասի հրամանատար Իվան Գրիգորյանին անվանում է «նողկալի ոճրագործ, որը կարող էր դաժան հաշվեհարդար տեսնել մեր որդիների հետ»: Դիմումի մեջ տիկին Գոհարը բազմիցս խնդրում է Գագիկ Ջհանգիրյանին «անաչառ վերաբերմունք ցույց տալ անխտիր բոլորին, ովքեր առնչվում են այս հանցագործության հետ»:
«Մենք այն կարծիքին ենք, որ սպանությանը անմասն չեն մնացել պարոն Մայիլյանը, բացառությամբ Բաղիրյանի, որի անպատասխանատվությունը և վախկոտությունը ցնցեց բոլորիս: Բաղիրյանը նույնպես գիտի սպանության մանրամասների մասին, իսկ Իվանի «եղբայր» Միշիկ Արզումանյանը տեղյակ է հանցագործների ով լինելու և անմիջապես հանցակից է հանցագործության հետ: Ինչպե՞ս կարելի է նրան վստահել 228 զինվորի ճակատագիր, երբ ամենայն հավանականությամբ նրանցից յուրաքանչյուրը կարող է այդ բախտին արժանանալ: Իսկ պարոն Իվանը ապուշի հայացքով կարող է լեգենդար Կամոյի դերը խաղալ` ոչինչ չեմ հիշում, ոչինչ չեմ տեսել, ոչինչ չեմ ասի: Իվանին ձեռնտու է չհիշելը, իսկ մենք այն կարծիքին ենք պարոն Ջհանգիրյան, որ դուք կհիշեցնեք նրանց իրենց պարտականությունների մասին: …Մեղավորը մեր բանակի սպաներն են` մեծից փոքր», գրել էր Ռոման Եղիազարյանի մայրը` հույս հայտնելով, որ պարոն Ջհանգիրյանը կբացահայտի հանցագործությունը կատարողներին:
Ծառայության ընթացքում որդուն կորցրած մայրը, սակայն տարիների ընթացքում փոխել է կարծիքը և համաձայնել նախաքննական մարմնի` զինվորական դատախազության առաջ քաշած վարկածին` Ռոման Եղիազարյանին ու Հովսեփ Մկրտումյանին սպանել են նույն զորամասի զինծառայողներ Ռազմիկ Սարգսյանը, Արայիկ Զալյանը և Մուսա Սերոբյանը:
Թե ինչո՞ւ են Ռոման Եղիազարյանի հարազատներն այդ քայլին գնացել, հարցին պատասխանները տարբեր են. ոմանք ասում են, որ նրանք ուղղակի ընկել են Գագիկ Ջհանգիրյանի ազդեցության տակ, իսկ իրենք հայտարարում են, որ տեսագրության մեջ Ռազմիկ Սարգսյանի ինքնախոստովանական ցուցմունքը «ամեն ինչ տեղն է դնում»: Նկատենք, որ Ռազմիկ Սարգսյանն այդ ցուցմունքը տալիս է կմկմալով, զինդատախազի աշխատասենյակում ու բավականին ցածր ձայնով:
«Չեմ հասկանում` ինչի՞ են նման հայտարարություններ անում, ի՞նչ շահ ունեն: Թող բողոքարկեն, միևնույնն է արդար վճիռ է կայացվելու: Էդ հիմա որ հայտարարում ա, թե Ռազմիկ Սարգսյանն ա մեղավոր, բա ինչի՞ էր էն ժամանակ գրում ու զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանից պահանջում պատժել Իվան Գրիգորյանին», -հարցեր է բարձրացնում որդուն կորցրած մյուս մայրը` Գրետա Մնացականյանը:

Общество 21:03 15/01/2013
Вынесенный 18 декабря 2012г. в суде общей юрисдикции Ширакской области Армении оправдательный вердикт в отношении Араика Заляна, Мусы Серобяна и Размика Саргсяна по т.н. «делу Матагиса», как ранее сообщалось, вызывает недовольство представителей одной из потерпевших сторон и может быть обжалован в вышестоящей судебной инстанции.
Угрозы претворять в жизнь не пришлось, поскольку суд 18 декабря прошлого года оправдал молодых людей. И вот 14 января на пресс-конференции родные убитого Романа Егиазаряна – дядя, мать и другие родственники – вновь заявили, что настаивают на виновности оправданных судом лиц. Они выступили в защиту позиции бывшего военного прокурора Гагика Джангиряна (ныне депутата парламента РА от оппозиционного Армянского национального конгресса), заявив, что тот «все верно решил».
Родственники Р. Егиазаряна представили журналистам и компакт-диск, содержащий, по их заверениям, признательные показания Размика Саргсяна, «рассказывающего на ролике, как он убил ребят, как бил их». В завершение они отметили, что намерены обжаловать приговор в Апелляционном суде Армении. Напомним, ранее в интервью Panorama.am заместитель генпрокурора РА, действующий военный прокурор Геворк Костанян также говорил о возможном обжаловании прокуратурой данного вердикта.
Между тем, у матери убитого Овсепа Мкртумяна – Греты Мнацаканян – заявления родственников Р. Егиазаряна вызвали недоумение, поскольку, по ее словам, на протяжении многих лет эти люди практически даже не ходили на заседания суда. Но самым странным кажется то обстоятельство, что мать Р. Егиазаряна – Гоар Меликян – резко изменила свое отношение к виновникам ЧП.
В одном из томов (их порядка двух десятков) по «делу Матагиса» – заявление Гоар Меликян от 3 марта 2004г., адресованное к тогдашнему военному прокурору Гагику Джангиряну.
Panorama.am представляет отрывки из данного заявления, в котором женщина обвиняет в убийстве солдат командиров воинской части, но в то же время выражает благодарность военному прокурору.
«Уважаемый господин Джангирян, мы, родители, выражаем Вам глубочайшую признательность за организованный прием и отношение, которое Вы проявили по отношению к нам. Также множество благодарностей за организацию нашей встречи с офицерами армии, с теми, кого мы так сильно хотели увидеть, увидеть и потребовать от них вернуть невинных жертв, наших сыновей… Еще раз выражаем Вам благодарность. Господин Джангирян, этим обращением прошу Вас позволить выразить уже сформировавшееся у меня „мнение-сон-точку зрения”. Да, мой сын в моем сне указал на своего врага, и я открыто заявляю, что моего ребенка убил Иван, тот самый, что не смог себя проявить должным образом всего за несколько минут. Хотя признаюсь, что оскорбила его, но это не значит, что он должен был вести себя так дерзко. Я все-таки потеряла сына, и мне все было безразлично, тем более проявление уважения к командиру, руки которого в крови моего сына. Я имела право требовать от командира вернуть мне сына любым путем, и оскорблениями, и криками, и даже кулаками. Но мы не пошли на такой шаг (из уважения к Вам), даже напротив. Я даже попросила у господина Ивана прощения, поскольку хотела увидеть его истинный образ. И я увидела...»
Женщина называет командира воинской части Ивана Григоряна «омерзительным преступником, который может расправиться с нашими сыновьями». Она обращается к Гагику Джангиряну с многочисленными просьбами «проявлять непредвзятое отношение ко всем лицами без исключения, которые причастны к этому преступлению».
«Мы придерживаемся того мнения, что к убийству причастны господин Маилян, за исключением Багиряна, чья безответственность и трусость поразительны. Багирян также в курсе подробностей убийства, а „брат” Ивана – Мишик Арзуманян – знает преступников и является непосредственным соучастником преступления. Как можно доверять ему судьбу 228 солдат, когда каждого из них может ожидать такая участь? А господин Иван может взглядом идиота играть роль легендарного Камо, повторяя, что он ничего не помнит, ничего не видел, ничего не скажет. Ивану выгодно не помнить, а мы придерживаемся того мнения, господин Джангирян, что Вы напомните им их обязанности… Виновниками преступления являются офицеры нашей армии, от мала до велика», – написала мать Романа Егиазаряна, выражая надежду, что Г. Джангирян найдет виновников преступления.
Итак, выходит, что за прошедшие годы мать убитого военнослужащего кардинально изменила свою точку зрения и поверила в версию следствия. Стоит отметить, что на представленном компакт-диске Размик Саргсян дает показания заикаясь, в кабинете военного прокурора и очень низким голосом.
«Не понимаю, почему они делают такие заявления, какая здесь выгода? Почему тогда они не говорили о виновности Размика Саргсяна, а требовали наказать Ивана Григоряна?» – задалась вопросами о поведении родственников Р. Егиазаряна другая мать потерявшая тогда сына – Грета Мнацаканян.