Իրավունք 16:33 18/04/2014
Այսօր Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում (Աբովյանի նստավայր) շարունակվեց դերասան Վարդան Պետրոսյանի գործով դատական նիստը: Դատավոր Վաղինակ Մկրտչյանի նախագահությամբ այսօր կայացած նիստում ներկայացվել է մեղադրական եզրակացությունը:
Վարդան Պետրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ իր անձնական «ԲՄՎ-320» մակնիշի, 04 ավտոմեքենան վարել է Կոտայքի մարզի Սարալանջ գյուղի կողմից դեպի Երևան քաղաքի ուղղությամբ և հասնելով Եղվարդ-Երևան ավտոճանապարհի 2-րդ կմ հատվածին իրականացրել է ոչ պատշաճ և վտանգավոր երթևեկություն` ավտոմեքենան վարել է բնակավայրում սահմանված թույլատրելի առավելագույնը գերազանցող առնվազն ` 71 կմ/ժ արագությամբ և երթևեկության ընթացքում միաժամանակ օգտվելով հեռախոսակապից, ինքն իրեն զրկել է ավտոմեքենայի լիարժեք կառավարումն իրականացնելու տեխնիկական հնարավորությունից:
Այդպիսով, ըստ մեղադրանքի, Պետրոսյանը թույլ է տվել Ճանապարհային երթևեկության կանոնների 65 և 66 կետերի, ինչպես նաև «ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքի 23 հոդվածի 3-րդ կետի, 24 հոդվածի 7-րդ կետի «Զ» ենթակետի պահանջներին հակասող գործողություններ, ստեղծել է վթարային իրադրութուն, որի արդյունքում ավտոմեքենան դուրս է բերել երթևեկելի մասից դեպի աջ և առջևի մասով ընդհարվել է հողածածկ կողնակում կանգնած վիճակում գտնվող «Վազ 21214» մակնիշի ավտոմեքենայի հետևի մասին: Բախման հետևանքով «Վազ -21214» մակնիշի ավտոմեքենայի ուղևորներ էդվարդ Արթուրի Հակոբյանին և էդգար Հայկի Հակոբյանին անզգուշությամբ պատճառել է մահ, Տաթևիկ Արթուրի Հակոբյանի առողջությանը, ծանր վնաս` որպես կյանքին վտագ սպառնացող, Հայկ Մարտիրոսի Հակոբյանի, էմմա Հայկի Հակոբյանի ինչպես նաև ավտովարորդ Արթուր Մարտիրոսի Հակոբյանի առողջությանը, միջին ծանրության վնաս` առողջության տևական քայքայումով:
Պետրոսյանին մեղադրանքն առաջադրվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով՝ «ճանապարհային երթևեկության կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի մարդու մահ»:
Վարդան Պետրոսյանը, սակայն, մեղադրանքի վերաբերյալ հայտարարեց, որ ինքը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը և պնդեց. «Ճանապարհի վրա երթևեկության կանոներ չեմ խախտել, չեմ գերազանցել արագությունը, ես կառավարումը չեմ կորցրել և չեմ մտել կողնակ: Ինձ առաջադրված մեղադրանքի մեջ ես ինձ մեղավոր չեմ զգում»:
Այնուհետև դատարանը անցավ ապացույցների հետազոտման կարգը սահմանելուն, և տուժող կողմի ներկայացուցիչ, փաստաբան Ռուբեն Բալոյանը դատարանին խնդրեց ապացույցների հետազոտման փուլը սկսել ամբաստանյալ Վարդան Պետրոսյանի հարցաքննությամբ, քանի որ նա նախաքննության ընթացքում որևէ ցուցմունք չի տվել:
Սակայն դատարանը որոշեց ապացույցների հետազոտման փուլը սկսել գործում առկա ապացույցների հետազոտումից, իսկ ամբաստանյալի հարցաքննությունը որոշվեց թողնել վերջում` տուժողների ու վկաների հարցաքննությունից հետո:
Վարդան Պետրոսյանի մեքենայի արագությունից Էդվարդ և Էդգար Հակոբյանների թոքն ու լյարդը պայթել է. Տուժող կողմի արձագանքը

Право 17:05 18/04/2014
Сегодня суд общей юрисдикции Котайкской области продолжил заседание в рамках уголовного дела по факту тяжкого ДТП на автотрассе Ереван-Егвард 20 октября 2013 года с участием известного сатирика Вардана Петросяна. На состоявшемся под председательством судьи Вагинака Мкртчяна заседании было зачитано обвинительное заключение.
Вардану Петросяну предъявлено обвинение в том, что он вел личный автомобиль марки «BMW-320» по дороге, ведущей из села Сараландж Котайкской области в Ереван со скоростью, превышающей допустимую для данной местности, и при вождении пользовался мобильной связью, лишив тем самым себя технической возможности осуществлять полноценное управление автомобилем.
Таким образом, согласно обвинению, он допустил действия, противоречащие пп. 65 и 66 ПДД, а также п. 3 ст. 23, п.7 ст.24 закона РА «Об обеспечении безопасности дорожного движения» и создал аварийную ситуацию на дороге, в результате чего съехал с проезжей части дороги вправо и передней частью своего автомобиля врезался в заднюю часть находившегося на земляном покрытии автомобиля «ВАЗ-21214».
В результате столкновения он причинил смерть по неосторожности пассажирам автомобиля – Эдварду Артуровичу Акопяну и Эдгару Айковичу Акопяну, тяжкий, опасный для жизни человека, вред здоровью Татевик Артуровне Акопян, а здоровью Эммы Айковны Акопян, а также водителю Артуру Мартиросовичу Акопяну – средний вред по признаку длительного расстройства здоровья. Вардану Петросяну предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренного ч.3 ст.242 Уголовного кодекса Армении (Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть двух и более человек; наказывается лишением свободы на срок от четырех до десяти лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок не свыше трех лет).
Тем не менее, в ходе заседания Вардан Петросян заявил, что не признает предъявленного ему обвинения, подчеркнув: «Я не нарушал правил дорожного движения, не превышал скорость, не терял управления и не выезжал на обочину. Я не признаю свою вину в предъявленном мне обвинении».
Затем в ходе заседания адвокат потерпевшей стороны Рубен Балоян попросил начать процедуру исследования доказательств с допроса подсудимого Вардана Петросяна, поскольку никаких показаний в ходе предварительного следствия тот не давал. Однако суд решил начать стадию исследования доказательств с исследования имеющихся доказательств, а допрос подсудимого начать после допроса потерпевших и свидетелей.