Տնտեսություն 10:15 25/11/2015 Հայաստան
Նոյեմբերի 25-ին Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում (ԳՏԿ) տեղի կունենա գյումրեցի դպրոցականների կողմից պատրաստված համակարգչային խաղերի ցուցադրությունը: Այս մասին Panorama.am-ին տեղեկացնում են Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամից:
Նշենք, որ Հիմնադրամը ԳՏԿ-ի հետ համատեղ  այս տարվա ամռային արձակուրդների ընթացքում Գյումրիի 11-18 տարեկան աշակերտների  համար կազմակերպել էր ամառային դպրոց ծրագիրը, որի ընթացքում դպրոցականները սովորել էին KODU միջավայրում խաղերի պատրաստում և Վեբ կայքերի պատրաստում: Ամառային դպրոցին մասնակցել էին Գյումրիի տարբեր դպրոցների 200 աշակերտներ:
Ծրագրի նպատակն է աշակերտների մոտ զարգացնել թիմային աշխատանքի, ինչպես նաև գործարար ներկայացումներ իրականացնելու հմտություններ: Դասընթացը ներառում էր նաև գործնական աշխատանքներ՝ համապատասխան տեսա¬կան գիտելիքները ամրապնդելու և կիրառելու նպատակով:
Այսպիսով, նոյեմբերի 25-ին աշակերտները հնարավորություն կունենան ներկայացնել ամառային դպրոցի արդյունքները՝ իրենց կողմից պատրաստված խաղերը: Գյումրու նորարար դպրոցականների աշխատանքները դիտելու համար հրավիրում ենք բոլոր հետաքրքված անձանց:
Հիշեցնենք, որ Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնի գործունեության կարևորագույն ուղղություններից է մասնագիտական կարողությունների զարգացումը և տարբեր կրթական ծրագրերի, դասընթացների կազմակերպումը՝ ուղղված տարածաշրջանի երիտասարդների հմտությունների և գիտելիքների զարգացմանը ՏՏ, մաքուր տեխնոլոգիաների, ճարտարա¬գիտության, հեռահաղոր¬¬դակ¬¬ցության, մուլտիմեդիայի և այլ ոլորտներում:

Общество 11:05 25/11/2015 Армения
В Гюмрийском технологическом центре 25 ноября состоится презентация компьютерных игр, разработанных школьниками из Гюмри. Об этом сообщают в фонде «Инкубатор предприятий».
Гюмрийский технологический центр (ГТЦ) создан в результате сотрудничества Правительства РА, фонда «Инкубатор предприятий» и Всемирного банка. Целью создания Гюмрийского технопарка является способствование развитию города, превратив его в технологическую зону, оснащенную основанными на знаниях и инновациях современными инфраструктурами, где будут представлены применяющие высокие технологии организации, крупные очаги образования и научно-исследовательские центры.
Летом этого года фонд  «Инкубатор предприятий» совместно с ГТЦ для гюмрийских школьников организовал летнюю школу, в рамках программы учащиеся с помощью среды «Kodu Game Lab» узнали о том, как создаются компьютерные игры, попробовали себя в роли программистов-разработчиков. Кроме того, школьники научились создавать веб-сайты. В программе приняли участие около 200 школьников.