Տնտեսություն 11:30 03/03/2016 Հայաստան
ՀՀ կառավարությունը 2016 թվականի մարտի 1-ից կշարունակի սուբսիդավորել  գյուղատնտեսական վարկերը` գարնան գյուղատնտեսական աշխատանքների նախապատրաստման և պատշաճ իրականացման, մշակության,  բերքահավաքի աշխատանքների կազմակերպման նպատակով: Այս մասին որոշումն ընդունվեց գործադիրի այսօրվա նիստում:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ասաց, որ այս տարվանից գյուղատնտեսական վարկերն ավելի շուտ են սկսում տրամադրել:
Նշենք, որ 2011-2014 թվականներին սուբսիդավորվել է գյուղացիական վարկերի 4, իսկ առավել անբարենպաստ 225 համայնքների համար՝ 6 տոկոսը: Սկսած 2015 թվականից հանրապետության բոլոր համայնքների համար սուբսիդավորվել է տրամադրված վարկերի 6 տոկոսը:
Ընդհանուր առմամբ, 2015-ին 1-ին և 2-րդ փուլերով տրամադրվել են շուրջ 15.2 մլրդ դրամի վարկային միջոցներ, իսկ տրամադրված վարկերի քանակը կազմել է շուրջ 21.5 հազար:

Экономика 13:20 03/03/2016 Армения
Правительство Армении с 1 марта 2016 года продолжит субсидировать сельскохозяйственные кредиты. Соответствующее решение было принято в ходе сегодняшнего заседания правительства РА.
По словам премьер-министра Армении Овика Абраамяна, с этого года сельхозкредиты будут предоставляться гораздо раньше.
Кредит предоставляется под 14 процентов годовых, из которых в 2011-2014 годах 4 процента субсидировало государство, а в ряде общин с неблагоприятными условиями субсидирование составило 6 процентов. А начиная с 2016 года, субсидирование составило 6 процентов для  всех общин.