Հասարակություն 11:28 29/07/2016 Հայաստան
«Մենք ականատեսն ու մասնակիցն ենք գործողությունների, որոնք աննախադսեպ էին մեր անկախության ժամանակաշրջանում, երբ մենք հուլիսի 17-ին կարդացինք «զինված ապստամություն» զարմացանք»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց լեզվաբան Դավիթ Գյուրջինյանն՝ անդրադառնալով Երևանում տեղի ունեցող վերջին գործողություններին:
Ըստ լեզվաբանի՝ շատ հարցեր կան, որոնք վերլուծելուց պարզ է դառնում, թե ինչու մարդիկ ըմբոստացան, ոմանք խոսքով, ոմանք զենքով, ոման գրելով. «Մենք չենք կարողանում գտնել ժողովրդի սրտի բանալին, ժողովուրդը լավ տարբերում է կեղծն ու անկեղծը»:
Նրա դիտարկմամբ՝ հանգուցալուծումը կլինի երկխոսությունը, սակայն ազնվորեն երկխոսությունը, ինչի ականատեսը դեռևս չենք եղել:
«Անհիմն բռնությունների ականատեսն էինք լինում, երբ 70 անց կնոջը թևերը ոլորած, երիտասարդ աղջիկներին, հենակներով տղային տանում են: Ասում են հարգելիս և բռնում տանում, այդ բառն էլ իր իմաստը գցեց»,-ավելացրեց Դավիթ Գյուրջինյանը:
Անդրադառնալով բժիշկների՝ ՊՊԾ գնդի տարածքում պահելուն, նա ասաց. «Կարծում եմ, որ բժիշկներն էլ շուտով կմիանան մեզ և նրանց գլխից մազ չի պակասի: Իսկ ժամանակն ամեն ինչ տեղը կդնի և մենք կունենանք բաց հասարակություն»:

Общество 12:26 29/07/2016 Армения
Лингвист: Захват в Ереване полка ППС и последовавшие развития нивелировали даже значение некоторых ценных для народа слов
Захват 17 июля вооруженной группой «Сасна црер» полка Патрульно-постовой службы Полиции РА в Ереване, а также последовавшие за этим развитиями являются беспрецедентными в истории независимой Армении. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил лингвист Давид Гюрджинян, обратившись к сложившейся за последние дни ситуации в стране и столице.
По его словам, разрешение ситуации возможно только через диалог, но он должен быть искренним. Давид Гюрджинян уверен, что народ прекрасно отличает искренность от фальши и что необходимо найти ключ к с сердцу народа.
При этом лингвист обратил внимание на нивелирование значений ряда слов в ходе последних развитий. В частности, специалист указал, на использование правоохранителями слова «уважаемый» при задержаниях граждан.
«Мы стали свидетелями необоснованного насилия, когда скручивали руки женщинам, молодым девушкам, подвергали приводу парня на костылях. Говорили “уважаемый” и уводили. Тем самым это слово потеряло свою ценность», – сказал Давид Гюрджинян.
Обратившись к захвату в заложники медработников, Давид Гюрджинян выразил надежду на то, что их вскоре отпустят целыми и невредимыми, а в Армении наконец наступят времена открытого гражданского общества.