Քաղաքական 11:19 15/12/2016 Հայաստան
ԱԺ-ն ամբողջական ընդունեց զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին նախագիծը
Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում երրորդ ընթերցմամբ  և ամբողջական  ընդունվեց կառավարության կողմից ներկայացված «ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» նախագիծը և հարակից օրենքների նախագծերը  84 կողմ, 4 դեմ, 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ:
Նշենք, որ  նախագծով նախատեսվում է հատուցման գումարներ վճարել այն զինծառայողներին, որոնք զոհվել կամ հաշմանդամություն են ստացել մարտական գործողություններին մասնակցելու  կամ հակառակորդի հետ շփման գծում մարտական հերթապահության կամ հատուկ առաջադրանք կատարելու ժամանակ: Համակարգը կներդրվի 2017 թվականի հունվարի 28-ից հետո առաջացող դեպքերի համար:
Մահվան կամ առաջին կարգի հաշմանդամության ձեռքբերման դեպքում միանվագ կփոխհատուցվի 10 միլիոն դրամ: Երկրորդ կարգի հաշմանդամության դեպքում միանվագ՝ 5 միլիոն դրամ, այնուհետև կլինեն ամենամսյա վճարներ: Մասնավորապես, սպայական անձնակազմի դեպքում մահվան կամ առաջին կարգի հաշմանդամության դեպքում  կփոխհատուցվի 300 հազար դրամ, երկրորդ կարգի հաշմանդամության համար՝ 200 հազար դրամ: Ենթասպայական անձնակազմի համար կփոխհատուցվի համապատասխանաբար 250 հազար և 150 հազար, շարքային անձնակազմի համար, համապատասխանաբա, 200 հազար դրամ և 100 հազար դրամ:
Բոլոր այս դեպքերում, եթե զինծառայողն ունի երեք կամ ավելի երեխա, ապա ի հավելումն այս գումարների, ամսական կվճարվի ևս 100 հազար դրամ:
Ֆինանսական միջոցները կձևավորվեն յուրաքանչյուր աշխատող ֆիզիկական անձի կողմից ամսական 1000 դրամ դրոշմանիշային միջոցներից, հատուկ այդ նպատակով թողարկվող արժեթղթերի վաճառքից, հատուկ այդ նպատակով ստացված դրամաշնորհներից և նվիրատվություններից, ինչպես նաև՝ վերը նշված աղբյուրներից հավաքագրված միջոցների կառավարման (ներդրման) արդյունքում ստացվող եկամուտներից:

Право 11:38 15/12/2016 Армения
Парламент Армении в третьем чтении одобрил проект о возмещении вреда жизни или здоровью военнослужащих
Депутаты Национального Собрания Армении сегодня в ходе внеочередного заседания, созванного по инициативе правительства РА, соотношением голосов 84 «за», 4 «против» и 1 «воздержавшийся» в третьем чтении и полностью приняли  проект «О возмещении вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при защите Республики Армения» с прилагаемым пакетом законопроектов.
Основной докладчик – министр обороны Армении Виген Саркисян – накануне, 14 декабря, в своей речи выразил благодарность за результаты голосования по проекту во втором чтении. По словам главы Минобороны Армении, для него очень важно, что пакет законопроектов поддержали депутаты от всех парламентских фракций. «Этот факт придает большую уверенность в том, что у нас есть то доверие, посредством которого будет претворяться в жизнь этот закон», – подчеркнул Виген Саркисян.
Напомним, правительство РА в ходе заседания 10 ноября одобрило пакет по вопросу внесения изменений и дополнений в законы «О возмещении вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих при защите Республики Армения», «О социальном обеспечении военнослужащих и членов их семей», «О государственных пенсиях». Как заявил глава Минобороны Армении Виген Саркисян, предлагается выплачивать компенсации семьям военнослужащих, которые погибли или получили ранения в боевых действиях, при несении боевого дежурства на линии соприкосновения или при выполнении спецзаданий: единовременно от 5 до 10 млн. драмов и ежемесячно – от 200 до 300 тыс. драмов на протяжении 20 лет. Для реализации этого будет создан специальный фонд, куда каждый трудоустроенный гражданин РА обязан будет перечислять ежемесячно 1000 драмов. Новая система будет распространяться на случаи, произошедшие после 28 января 2017 года. Национальное Собрание Армении 14 декабря во втором чтении одобрило данную законодательную инициативу 98 голосами «за», 2 «против» и 1 «воздержавшийся».