Քաղաքական 16:20 27/04/2015
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին Իսրայելի տարբեր քաղաքներում` հիմնականում Երուսաղեմում, տեղի են ունեցել այդ սարսափելի իրադարձությանը նվիրված միջոցառումներ: Այս մասին հայտնում է Իսրայելում «Նոյյան Տապան» մշակույթի և կրթության հայկական կենտրոնի մամուլի քարտուղար Մենդել Կորսունսկին:
«Ապրիլի 23-ին` տեղի ժամանակով 18:15-ին, Երուսաղեմի բոլոր եկեղեցիների զանգերը, ի հիշատակ 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության անմեղ զոհերի, ղողանջել են 100 անգամ, որից հետո Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցուց մեկնարկել է ջահերով երթը և ավարտվել Հայոց ցեղասպանության հուշարձանի մոտ:
Ապրիլի 24-ի առավոտյան Սուրբ Հակոբ եկեղեցում պատարագ է մատուցվել, որից հետո Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի մոտ դրվել են ծաղկեպսակներ: Այնուհետ հատուկ արարողություն է տեղի ունեցել Երուսաղեմի պատրիարքության կենտրոնական սրահում, որին ներկա էին եկեղեցու ներկայացուցիչներ, Երուսաղեմի պատրիարք Լուսարարապետ Նուրհան արք. Մանուկյանը, Կնեսեթի անդամներ, Մերեց կուսակցության նախագահ Զեհավա Գալոնը, պաղեստինյան պատվիրակության ներկայացուցիչներ և իսրայելցի ակադեմիկոս, 1992-1996 թվականների Իսրայելի Ներգաղթի նախարար Յաիր Ցաբանը, ով արդեն 25 տարի պայքարում է Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու համար:
Ցաբանը իր ելույթում նշել է, որ թեև հպարտ է իր ազգի համար, սակայն միաժամանակ ամոթի զգացում ունի, ամաչում է հայերից
«Ես հպարտ եմ ՆԻԼԻ ընդհատակյա կազմակերպության անդամ Սառա Ահարոնսոնի համար, ով փրկել է բազմաթիվ հայերի, Հենրի Մորգենթաուի, ով միջազգային հանրության ուշադրությունն առաջինը հրավիրեց հայ ժողովրդի տառապանքների վրա, հպարտ եմ Ֆրանց Վերֆելի համար, ով կարողացավ նկարագրել օսմացիների ողջ դաժանությունը և իր էջերում նկարագրել հայ ժողովրդի իրական ոգին: Հպարտ եմ իմ ազգի բազմաթիվ այլ ներկայացուցիչների համար, ովքեր երես չթեքեցին հայերի ցավից: Սակայն ամոթի ու ցավի մեծ զգացում ունեմ իմ կառավարության համար, որը մինչ այսօր պատրաստ չէ ընդունել ճշմարտությունը և մաքրվել` ելնելով սեփական շահերից: Չի կարելի անցնել բարոյականության սահմանը, ինչքան էլ ծանրակշիռ լինեն պատճառները»,-ասել է նախկին նախարարը:
Միջոցառման ավարտից հետո մասնակիցները երթով շարժվել են դեպի Թուրքիայի հյուպատոսարան, որտեղ նրանց են միացել բազմաթիվ մարդիկ, ովքեր Երուսաղեմ էին եկել Թել Ավիվում Թուրքիայի դեսպանության մոտ անցկացրած ցույցից հետո:
Այս տարի Երուսաղեմում ներկա էին մեծ թվով օտարերկրացի լրագրողներ, դեպքերը լուսաբանել է նաև թուրքական TRT ալիքը:
Երթից հետո մասնակիցները գնացել են դեպի Փրկչական գերեզման և միասին աղոթել` ոգեկոչելով Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
Ապրլի 26-ին Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլին հանդիպել է հայկական պատվիրակության հետ:
Իսրայելի պատվիրակությունը, ցավոք, Ծիծեռնակաբերդում Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված արարողությանը մասնակցել է Կնեսեթի մակարդակով: 2015 թվականի ընթացքում նախատեսվում են բազմաթիվ ակցիաներ և միջոցառումներ, որոնք թույլ կտան իսրայելցիների շրջանում բարձրացնել այդ սարսափելի ողբերգության մասին իրազեկվածությունը»:

Политика 19:47 27/04/2015
Еврейский народ не имеет морального права игнорировать Геноцид армян. Яйр Цабан назвал позорными действия властей Израиля
В Израиле были проведены ряд церемоний к 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи. Как сообщает пресс-секретарь Центра армянской культуры и образования в Израиле «Ноян Тапан» Мендель Корсунский, большинство акций, «посвященных этому ужасному событию, прошли в Иерусалиме».
Согласно сообщению, 23 апреля, ровно в 18:15 (19:15 по ереванскому времени), все церкви Иерусалима пробили в колокола 100 раз в память о невинных жертвах первого Геноцида 20 века, после чего состоялось шествие с факелами от церкви Григор Лусаворич до памятника Геноцида армян, где были зажжены свечи.
Утром 24 апреля состоялось литургическое служение в храме святых Иаковых, после чего у мемориала памяти Геноцида армян были возложены венки. После возложения венков состоялась специальная церемония в центральном зале Иерусалимского патриаршества. На церемонии присутствовали представители церкви во главе с Его святейшеством Патриархом Иерусалима Нурханом Манукяном, члены Кнессета и председатель партии Мерец Зеава Галон, представители палестинской делегации и Яйр Цабан, который на протяжении 25 лет борется за официальное признание Геноцида армян в Израиле на государственном уровне.
Несмотря на свои 84 года, Яйр Цабан принял участие в церемонии и в своей речи сказал следующее: «Дорогие братья, я горд за мой народ, и в то же время полон стыда перед вами. Я горд за тех, кто подобно Саре Ааронсон из подпольной организации НИЛИ, спасали многих армян от участи, которая постигала их братьев и сестер во время Первой Мировой Войны в Османской империи. Я горд за Энри Мортенгау – посла США в Турции, который был одним из первых, кто обратил внимание мировой общественности на ужасы армянского народа. Я горд за писателя Франца Верфеля, который смог описать всю жестокость османов и отразить на страницах своей книги истинный дух великого армянского народа. Также я горд за многих других представителей моего народа, которые не отвернулись от боли армян. Но я полон стыда и боли за мое правительство, которое до сегодняшнего дня не готово признать правду и очистить себя исходя из своих интересов. Еврейский народ, который кричал всему миру криком боли о своей ужасной потери и требовал сострадания не имеет морального права закрывать глаза и уши на трагедию других. Я желаю закончить свою речь следующим: нельзя перейти грань морали, какими бы весомыми ни были причины».
По окончании церемонии участники отправились на митинг напротив консульства Турции, где к ним присоединилось большое количество людей, приехавших в Иерусалим после митинга перед посольством Турции в Тель-Авиве.
Согласно релизу, в этом году присутствовало огромное количество представителей прессы как зарубежной, так и израильской. События освещал и турецкий канал TRT. После митингующие направились в храм Гроба Господня и вместе помолились, поминая невинных жертв Геноцида.
Отмечается также, что Израиль принял участие в церемонии, посвященной памяти жертв Геноцида в ереванском мемориальном комплексе «Цицернакаберд» на уровне представителей Кнессета (парламента).
«К сожалению, несмотря на всю проделанную огромную работу, направленную за признание Геноцида армян государством Израиля, официальная политика не изменилась. МИД Израиля запретило произношение слова «геноцид» представителями делегации. На протяжении 2015 года по всей стране планируются ряд акций и мероприятий, в ходе которых израильтяне смогут узнать побольше об этой ужасной трагедии», – говорится в сообщении.