Քաղաքական 16:24 01/08/2014
ԼՂ բանակցային փակուղուց դուրս գալու համար անհրաժեշտ է Ադրբեջանի առավել կոնստրուկտիվ դիրքորոշումը. Կազիմիրով.Tert.am
Tert.am-ի հետ  հարցազրույցում ՌԴ պաշտոնաթող դիվանագետ, ԵԱՀԿ ՄԽ-ում ՌԴ-ն ներկայացնող նախկին համանախագահ, ԼՂ հակամարտության կարգավորման Ռուսաստանի առաքելության ղեկավար Վլադիմիր Կազիմիրովը,  անդրադառնալով սահմանային միջադեպերին և զոհերին, արձանագրել է, որ Բաքուն չի կատարում դեռ 1996 թվականին իր իսկ կողմից ստորագրված մի կարևոր փաստաթղթի պահանջները և նման հարցադրում արել. «Սա Ադրբեջանի կողմից պաշտոնապես ստանձնած պարտավորությունների խախտման աղաղակող դեպքերից մեկն է: Սրանից հետո քանի՞ գրոշ արժեն Իլհամ Ալիևի այն հայտարարությունները, որ Ադրբեջանը վստահելի գործընկեր է: Որտե՞ղ է այդ վստահելիությունը»:
Նա նաև ընդգծել է, որ իր բոլոր հնչեցրած տեսակետները իր անձնականն  են: Հարցազրույցը մասամբ` ստորև:
-Պարո՛ն Կազիմիրով, այն, ինչ կատարվում է ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում և մեր սահմանին՝ արդյո՞ք սա պատերազմի նախաշեմն է:
-Չեմ կարծում, որ դա կբերի պատերազմի, բայց դժբախտությունն այն է, որ Ադրբեջանի ղեկավարության ելման կետը, ինչպես իրենք են արտահայտվում՝ «օկուպանտներին» հանգիստ չտալն է, և դրա համար հարմար են բոլոր միջոցները: Չէ՞ որ այս նախադեպերի քանակի, ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի մոտ տարածքներում, այլև՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին, հիմնական պատճառն այն է, որ ադրբեջանական կողմը, խախտելով 1994 թ. փետրվարի 18-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի կողմից ստորագրված փաստաթուղթը, հրաժարվել է իրագործել շփման գծի կողմերի հետքաշումը: Այսինքն՝ փոխանակ նրա, որ համաձայն պայմանավորվածության, կողմերն իրենց ուժերը հետ կքաշեն որոշակի կիլոմետր հեռավորության վրա, իսկ ծանր տեխնիկան՝ ավելի հեռու, և այդպիսով միջոցներ կձեռնարկվեն հրադադարի ապահովման համար, սրա փոխարեն Ադրբեջանը մնացել է նախկին դիրքերի վրա: Ադրբեջանը հրաժարվեց հետ քաշել իր ուժերը՝ ասելով, որ թող միայն հայերը իրենց ուժերը հետ քաշեն: Ահա, այս ՝ համաշխարհային պրակտիկայում լայնորեն տարածված և այս փաստաթղթում ամրագրված պայմանն է խախտում Ադրբեջանը: Սրանք բոլորին հայտնի բաներ են:
Ավելին՝ տարիների ընթացքում, Ադրբեջանի ղեկավարությունը, արդեն Իլհամ Ալիևի օրոք, հակառակը, որոշ տեղերում ավելի է մոտեցրել իր դիրքերը: Այսինքն՝ անընդհատ առաջ էին բերվում ադրբեջանական դիրքերը և մշտապես մեծանում էր պատահական, էլ չեմ ասում՝ հատուկ դրդված, միտումնավոր միջադեպերի հնարավորության դաշտը:
Նույնկերպ պետք է կարգավորվեին նաև հայ-ադրբեջանական սահմանին վերաբերող հարցերը. սա առաջարկվել է միջնորդների կողմից։ Անձամբ եմ բանակցել Ադրբեջանի և Հայաստանի Նախագահների հետ, հաստատ ամսաթիվը հիմա չեմ մտաբերում, բայց ես համաձայնության նախագիծը ներկայացրել եմ և ադրբեջանական կողմը, թեպետ մասնակցել է այդ փաստաթղթի մշակման աշխատանքներին, բայց խուսանավեց դրա ստորագրումից:
Ահա, պայմանավորվածությունների խախտման այն «փունջը» Ադրբեջանի կողմից՝ դեռ այն ժամանակ, երբ նոր-նոր էր նախապատրաստվում ու իրագործվում հրադադարը:
Եվ, վերջապես, վերջին կետը. նկատի ունենալով, որ հատուկ կարող է այսպիսի լարված, ռիսկային իրավիճակ ստեղծվել, մենք՝ շվեդների հետ միասին, որոնք այն ժամանակ Մինսկի խմբում համանախագահ երկիր էին, 1995 թ. փետրվարի 4-ին ներկայացրել ենք հրադադարի ամրապնդման նոր համաձայնագրի նախագիծ, որը քննարկվել է և՛ անձամբ Հեյդար Ալիևի, և՛ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կողմից, և ստորագրվել հակամարտության բոլոր երեք կողմերի կողմից, բայց այդպես էլ չի իրականացվում: Ուզում եմ նշել, որ այս փաստաթուղթն ուժի մեջ է մտել 1995 թվականի փետրվարի 6-ին, բայց Բաքուն չի կատարում Համաձայնագրի պահանջները:
Սա Ադրբեջանի կողմից պաշտոնապես ստանձնած պարտավորությունների խախտման աղաղակող դեպքերից մեկն է: Սրանից հետո քանի՞ գրոշ արժեն Իլհամ Ալիևի այն հայտարարությունները, որ Ադրբեջանը վստահելի գործընկեր է: Որտե՞ղ է այդ վստահելիությունը:
-Դուք այն կարծիքին եք, որ չնայած սահմանային միջադեպերի ավելացմանը, բանը պատերազմի չի հասնի՞:
-Կցանկանայի հավատալ դրան, քանի որ չափազանց մեծ է սխալների գինը, պատերազմական գործողությունների վերսկսման սխալի գինը: Սրանում ադրբեջանական կողմը կարող էր բազմիցս համոզվել. ինչքան Ադրբեջանի ղեկավարությունը որոշել է ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծել ուժով, տեսել է, թե ինչի են այդ փորձերը վերածվել: Այն է՝ բողոքների, որ գրավված են նախկին՝ Խորհրդային Ադրբեջանի յոթ շրջաններ:
-ՀՀ–ում և ՌԴ–ում կան վերլուծաբաններ, ովքեր պնդում են, որ Ռուսաստանի համար ստրատեգիական առումով Ադրբեջանը հիմա ավելի կարևոր երկիր է, քան Հայաստանը:
-Շատ զգուշությամբ եմ վերաբերում անգամ հարգարժան վերլուծաբանների եզրահանգումներին, քանի որ դրանք սուրճի մրուրի վրա գուշակություններ են: Նրանք ոչ թե պրագմատիկներ են, իրատեսներ, այլ մարդիկ, որոնք տեսականացնում են իրավիճակը, այն դեպքում, երբ պետք է նայել հենց հարցի պրագմատիկ կողմին: Ինչու՞ պետք է Ադրբեջանը ավելի կարևոր երկիր լինի Ռուսաստանի համար. սրանք ուկրաինական իրադարձությունների շուրջ խորհրդածություններ են, ոչ ավելին:
-Ռուսական կողմը հաճախ է բացատրում, թե ինչու է Ռուսաստանը զենք վաճառում Ադրբեջանին: Որ միևնույն է՝ զենքը կգնեն ուրիշ տեղից:
-Եթե Ադրբեջանը չգներ այն սպառազինությունը, որը յուրացված է ադրբեջանական զինուժի կողմից, և դա վերցներ կամ ՆԱՏՕ-ից, կամ՝ այլ գործընկերներից, ապա ինչո՞վ իրավիճակն ավելի լավը կլիներ: Միևնույն է՝ Ադրբեջանը ձեռք կբերեր այդ սպառազինությունը: Իսկ այս պարագայում մնում են, այսպես ասած, զսպման բազմաթիվ թելեր, որոնք տվյալ դեպքում Ռուսաստանի ձեռքում են:
-Վերջերս Ստեփանակերտը հանդես եկավ հայտարարությամբ, որ դեմ են Մադրիդյան սկզբունքներին: Այն դեպքում, երբ այս փաստաթուղթն արդեն հինգ-վեց տարի է՝ սեղանի վրա է: Ինչով է սա, ըստ Ձեզ, պայմանավորված: Կուրսի փոփոխությո՞ւն:
-Անձամբ ծանոթ չեմ այս հայտարարություններին, որպեսզի մեկնաբանեմ: Ո՞ւմ շուրթերով են այդ հայտարարությունները արվել:
-Արցախի վարչապետի:
-Դե, որքան ես եմ հասկանում, նման գործերին ավելի շատ առնչություն ունեն Նախագահն ու արտաքին գործերի նախարարը: Ես վստահ չեմ, թե որքանով է հիմնավորված այն, ինչ ասվում է վարչապետի կողմից: Բայց սա ԼՂ իշխանությունների գործն է:

Политика 20:20 01/08/2014
В. Казимиров: Нынешняя ситуация вряд ли доведет до войны, но беда состоит в исходной позиции руководства Азербайджана
Российский дипломат, посол в отставке, бывший полномочный представитель президента Российской Федерации по Нагорному Карабаху и экс-сопредседатель Минской группы ОБСЕ от России Владимир Казимиров в интервью Tert.am прокомментировал проблему роста напряженности на границе с Азербайджаном, вопросы касательно переговорного процесса по карабахскому урегулированию и пути решения конфликта. В. Казимиров отметил, что все представленные ответы являются сугубо его мнением и не могут представлять официальной позиции России.
Материал приводим ниже без сокращений и изменений.
- Господин Казимиров, может ли напряженная ситуация на армяно-азербайджанской границе привести к войне?
- Я не думаю, что подобная ситуация доведет до войны, но беда в том, что исходная позиция нынешнего руководства Азербайджана состоит в том, чтобы, как они сами выражаются, «не давать покоя оккупантам». И для этого годятся любые средства, ведь первопричиной инцидентов как на армяно-азербайджанской границе, так и на территории, близкой к Нагорному Карабаху, стало то, что азербайджанская сторона с нарушением подписанного 18 февраля 1994 года министром обороны Азербайджанской Республики документа, отказалась осуществлять развод сил от линии соприкосновения. То есть, вместо того, чтобы, как было условлено, стороны развели свои силы на такое-то количество километров, тяжелую технику еще дальше от линии соприкосновения, чтобы сохранить режим прекращения огня, они остались на прежних позициях. Азербайджан отказался отводить свои силы, отводят только армяне.
Этот документ был подписан за два с небольшим месяца до прекращения огня, но там было наложено условие о том, что при прекращении огня стороны разводят свои силы так, как это делается в мировой практике вообще. Это общеизвестные вещи .
Более того, по происшествии уже многих лет руководство Азербайджана при Ильхаме Алиеве наоборот приближало свои позиции в некоторых местах к позициям армянской стороны. То есть постоянно возрастала вероятность даже нечаянного, я уже не говорю о спровоцированных, инцидентах. Почва все более и более расширялась. Точно также надо было вести дела и по армяно-азербайджанской границе. Я лично вел переговоры с президента президентов Армении и Азербайджана. Точные даты этих переговоров я не помню, но я представлял им проект соглашения о договоренности. Азербайджанская сторона, хотя и участвовала в подготовке этого документа, но так и уклонилась от его подписания. Вот набор тех нарушений, которые имели место именно с азербайджанской стороны еще в тот период, когда только –только готовилось соглашение о прекращение огня, и когда оно только-только было реализовано. И, наконец, последний пункт, создается специальная напряженная и рискованная ситуация. Мы специально вместе со шведами, они были с нами вместе сопредседателями Минской группы, 4 февраля 1995 года представили проект нового соглашения об укреплении режима прекращения огня, проговорив его первоначально и лично с Гейдаром Алиевым, и с Левоном Тер-Петросяном, этот документ был подписан всеми тремя сторонами. Но так и не выполняется, да, он вступил в силу 6 февраля 1995 году, но бакинская сторона так и не выполняет условия этого соглашения. Это пренебрежение азербайджанской стороной тех обязательств, которая она официально берет на себя. Чего стоят после этого заявления Ильхама Алиева о том, что Азербайджанская Республика надежный партнер. Где эта надежность?
- То есть, Вы считаете, что эскалация ситуации на границе не перейдет в войну?
- Я хотел бы в это верить, поскольку слишком дорога цена ошибок. Таких ошибок, как возобновление военных действий. В этом азербайджанская сторона могла уже ни раз убедиться. Сколько раз руководство Азербайджана надеялось решить карабахский конфликт при помощи применения силы, и чем все это закончилось? Жалобами на «оккупацию 20% азербайджанских земель».
- Некоторые аналитики говорят о том, что российская сторона сейчас считает более важным партнером Азербайджан, чем Армению. Вы придерживаетесь такого же мнения?
- Я всегда очень сдержанно отношусь к подобным явлениям, уважая политологов, поскольку их работа – это гадание на кофейной гуще. Они не прагматики, а люди теоретизирующие ситуацию, в то время как надо смотреть на прагматическую сторону дела. С какой стати вдруг Азербайджан ценится больше, чем Армения. Все с учетом украинских событий, не более того.
- Что Вы думаете насчет продажи Азербайджану вооружения со стороны России? Российские политики говорят, что это бизнес, поскольку Азербайджан мог покупать оружие у любой другой страны…
- Ну это верно, но, если бы он не покупал, то вооружение, которое уже освоено азербайджанскими войсками, то брал бы их то ли у НАТО, то ли еще у каких-нибудь партнеров – чем это было бы лучше? Никакой принципиально разницы в данном случае не было бы.
- Недавно НКР заявила о том, что выступает против Мадридских принципов, которые последние 5-6 лет находится на переговорном столе. По-Вашему, это изменение курса? Чем обусловлено подобное заявление?
- Я не знаком с этим заявлением, и мне трудно комментировать. Кто об этом заявил?
- Премьер-министр Арцаха
- Насколько я понимаю, подобные вопросы, в большей степени, касаются президента и министра иностранных дел. Но это дело руководства Нагорного Карабаха.
- Бытует мнение, что отношения между Россией и Ираном сейчас находятся в довольно напряженной ситуации. К примеру, 18 июля посол Ирана в Армении заявил о том, что Иран будет выступать против введения миротворческих сил для урегулирования карабахского конфликта. Подобное заявление не является новшеством, но, кажется, впервые представляется в подобной резкой форме?
- Я думаю, что дело еще не дошло до этого. Подобного рода заявление господина посла, по меньшей мере, наверное, преждевременное. Ведь речь не о том, что миротворческие силы вообще недопустимы, а, фактически, иранская сторона имеет определенные резервы, воздерживается от одобрения того или иного национального состава этих миротворческих сил. Полагаю, что речь идет именно об этом.
- Посол заявил также о том, что установление миротворческих сил навредит всему региону. Каково Ваше мнение?
- Это зависит от состава миротворческих сил, но, в любом случае, этот вопрос еще не решен ни сопредседателями, ни сторонами конфликта, поэтому вести словесную баталию по этому поводу столь преждевременно, что не имеет смысла. До этого дело еще не дошло, есть другие проблемы, которые надо решать.
- Как Вы оцениваете переговорный процесс? Считаете, что он вошел в тупик?
- Переговорный процесс уже много-много лет, как не выходит из этого тупика. Для выхода нужна более конструктивная позиция прежде всего азербайджанкой стороны, отказ от применения силы в разрешении нагорно-карабахского конфликта. Почему Азербайджан упорно не хочет подписывать соглашения о неприменении силы в разрешении этого конфликта. Вот именно в этом проблема.