Աշխարհում 18:40 20/04/2015
Կանցլեր Անգելա Մերկելն ու Գերմանիայի դաշնային կառավարությունը հայերի ջարդերը ցեղասպանությունների շարքին դասելու համաձայնություն են տվել: Այս մասին հայտնում է   «Ռոյթերզ» գործակալության գերմանական ծառայությունը՝ վկայակոչելով դաշնային կառավարության խոսնակ Շտեֆեն Զայբերտին:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ Շտեֆեն Զայբերտը Բեռլինում հայտարարել է, որ Գերմանիայի կառավարությունը կողմ է անցած դարի սկզբին հայերի զանգվածային սպանությունների վերաբերյալ կոալիցիոն կուսակցությունների առաջ քաշած բանաձևին: Նրա խոսքով՝ բանաձևում նշված է, որ «Առաջին աշխարհամարտի տարիներին հայերի ճակատագիրը զանգվածային բնաջնջումների, էթնիկական զտումների, տեղահանումների, ու ցեղասպանությունների պատմության օրինակ է»:
«Ռոյթերզի» փոխանցմամբ կառավարության բանաձևի քննարկման վրա էական ազդեցություն կարող է ունենալ Գերմանիայի նախագահ Յոախիմ Գաուկը, ով Բունդեսթագում կայանալիք քվեարկությունից առաջ՝ հինգշաբթի երեկոյան, Բեռլինի տաճարում մասնակցելու է հիշատակի արարողության և ելույթ է ունենալու: Որոշ տեղեկություններով՝ նա օգտագործելու է «ցեղասպանություն» բառը: Գերմանիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարտին Շեֆերը տեղեկացրել է, որ «նշված թեմայի շուրջ» մտքերի փոխանակում է տեղի ունեցել նախագահի և կառավարության միջև, որի ժամանակ «նախագահականից ազդակներ են տրվել»:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Գերմանիայի առաջատար երկու կուսակցությունների՝ ՔԴՄ և ԳՍԴԿ կողմից առաջարկված բանաձևի նախագծում Թուրքիայում 1.5 միլիոն հայերի ծրագրավորված սպանությունների վերաբերյալ ասվում է. «Նրանց ճակատագիրը զանգվածային բնաջնջումների, էթնիկական զտումների, տեղահանումների ու ցեղասպանությունների պատմության մի օրինակ է, որոնցով 20-րդ դարը սարսափելի կերպով առանձնանում է: Մենք գիտակցում ենք Հոլոքոստի յուրահատկությունը, որի համար Գերմանիան մեղքի զգացում և պատասխանատվություն է կրում»:

In the world 19:16 20/04/2015
The German government backed away on Monday from a steadfast refusal to use the term "genocide" to describe the massacre of up to 1.5 million Armenians by Ottoman Turkish forces 100 years ago after rebellious members of parliament forced its hand, Reuters reported.
In a major reversal in Turkey's top trading partner in the European Union and home to millions of Turks, Germany joins other nations and institutions including France, the European parliament and Pope Francis in using the term condemned by Turkish President Tayyip Erdogan.
Chancellor Angela Merkel's spokesman Steffen Seibert said the government would support a resolution in parliament on Friday declaring it an example of genocide.
Germany had long resisted using the term "genocide" even though France and other nations have. But the coalition government came under pressure from parliamentary deputies in their own ranks planning to use the word in a resolution.
"The government backs the draft resolution...in which the fate of the Armenians during World War One serves as an example of the history of mass murders, ethnic cleansings, expulsions and, yes, the genocides during the 20th century," Seibert said.