Իրավունք 13:28 20/12/2013
Նոր ստեղծվելիք քննչական կոմիտեն պետք է ունենա մասնագիտացված քննիչներ, որոնք կաշխատեն մասնագիտացված քննասենյակներում: Այսօր «Քննչական կոմիտեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծով ստեղծվելիք քննչական կոմիտեի վերաբերյալ հերթական հանրային քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը:
Հիշեցնենք` Սերժ Սարգսյանը կարգադրություն էր ստորագրել միասնական քննչական մարմնի կազմավորման իրավական ապահովման հանձնաժողով ստեղծելու մասին: Աղվան Հովսեփյանը նշանակվել էր Միասնական քննչական մարմնի կազմավորման իրավական ապահովման հանձնաժողովի նախագահ (համաձայնությամբ):
Այս անգամ Քննչական կոմիտեի մասին օրենքի նախագծի քննարկումը նվիրված էր ստեղծվելիք կոմիտեի կառուցվածքին: Աղվան Հովսեփյանը նշեց, որ քննասենյակները, որտեղ կատարվելու են քննչական գործողություններ, պետք է զինված լինեն հատուկ տեխնիկայով:
Ապագա կառույցի կառուցվածքի վերաբերյալ մանրամասն ներկայացրեց եվրոպացի փորձագետ Աարենթ Ֆասթը: Նա կարևորեց քննիչների անկախությունը, որպեսզի նրանք կարողանան օբյեկտիվ ու անկողմնակալ քննություն կազմակերպեն, նպատակը պետք է լինի այն, որ կոմիտեն ապահովված լինի բարձր որակավորում ունեցող անկողմնակալ մասնագետներով:
Նրա խոսքով, Կոմիտեի կառուցվածքում նախատեսվում է ունենալ օմբուդսմեն, որը կհամագործակցի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի հետ` արձագանքելով իրավապահ մարմինների կողմից մարդու իրավունքների ցանկացած խախտումներին:
Աղվան Հովսեփյանը, իր հերթին, նկատեց, որ կոմիտեն իր գործունեության ընթացքում կարևորելու է մարդու իրավունքների պաշտպանությունը և արձագանքելու է իրավախախտման ցանկացած դեպքի: «Այդ առումով, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի հետ համագործակցությունը շատ կարևոր է»,-հավելեց Աղվան Հովսեփյանը:

Право 14:25 20/12/2013
В состав формируемого в Армении Следственного комитета войдут профессиональные следователи, которые будут работать в специализированных следственных офисах. Об этом на очередном публичном обсуждении относительно создания Единого следственного комитета заявил бывший генеральный прокурор РА Агван Овсепян.
Напомним, 25 сентября текущего года президент Армении Серж Саргсян подписал указ о создании Комиссии по правовому обеспечению формирования единого следственного органа, которую возглавил недавно вышедший в отставку генеральный прокурор РА Агван Овсепян. Комиссия формируется на базе следственных органов, действующих в структурах Минобороны, Полиции и Комитета по государственным доходам (КГД) Армении, с целью укрепления независимости органов следствия и повышения эффективности предварительного следствия по уголовным делам. Комиссия должна будет разработать и представить в Аппарат Президента РА необходимые для создания и деятельности единого следственного органа законопроекты, а правительство Армении – разработать проекты соответствующих правовых актов для финансового, территориального и материально-технического обеспечения процесса формирования и работы данной структуры.
Сегодняшнее обсуждение проекта закона касалось структуры комитета. По словам Агвана Овсепяна, следственные кабинеты, в которых будут проводиться следственные действия, должны быть оснащены специальной техникой.
В своем слове европейский эксперт Аарент Фаст указал на важность независимого расследования. По его словам, для обеспечения объективного и беспристрастного следствия целью комитета должно стать пополнение высококвалифицированными кадрами.
В структуру комитета, согласно намеченным планам, будет введен институт омбудсмена, который будет сотрудничать с офисом Защитника прав человека Армении и реагировать на случаи нарушения прав человека со стороны представителей правоохранительных органов.