Քաղաքական 15:22 15/10/2009
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կատարած այցով Թուրքիա ավարտվում է մի փուլ և սկսվում նորը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման գնահատական հնչեցրեց ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը: Երկորդ փուլում պետք է լինի արդեն ստորագրված արձանագրությունների վավերացում, ինչը դժվար ու բավականաչափ ջանքեր պահանջող գործընթաց է նախատեսում:
«Սա իմ կարծիքով,նույնպես դժվար փուլ կլինի, բավական ժամանակ կպահանջի, ջանքեր կպահանջի երկու կողմից էլ»,-ասաց թուրքագետը:
Թե որքան կտևի այդ փուլը, բանախոսը դժվարանում է կանխատեսել, սակայն նա համոզված է, որ արդյունքները շատ արագ չենք տեսնի, քանի որ Թուրքիան կօգտագործի վավերացման փուլում ցանկացած հնարավորություն Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու և նոր զիջումներ կորզելու նպատակով:
«Ամեն դեպքում մեր դիվանագիտությունը պետք է լինի աչալուրջ և պատրաստ ամեն տեսակի զարգացումներին, որ կարող են լինել Թուրքիայում»,-ընդգծեց ինստիտուտի տնօրենը: Նրա խոսքով, Թուրքիան գնաց այդ փաստաթղթերի ստորագրմանը հիմնականում մի քանի հիմնական նպատակ հետապնդելով՝ ԵՄ անդամակցություն, նոր աշխարհքաղաքական դերի փնտրտուքների արդյունքում՝ նորովի վերաձևակերպել իր դիրքերը՝ դառնալու Եվրոպայի համար կարևոր էներգետիկ սնուցման կենտրոն:
Խոսելով Բուրսայում նախօրեին թուրքերի կողմից հայերի նկատմամբ ցուցաբերած բացասական դրսևորումների՝ շվվոցների, հայ լրագրողների ավտոբուսի քարկոծումների և այլնի մասին, Սաֆրաստյանը ցավով նշեց, որ թուրք հասարակության մեջ վերջին տարիներին բավականաչափ ավելացել են անհանդուրժողականության դրսևորումները, ինչը պայամնավորված է հակաքրիստոնեական տրամադրությունենրի ուժեղացման ու ծայրահեղական կազմակերպությունների գործունեության ակտիվացման հետ:
«Ընդհանուր առմամբ կարելի է եզրակացնել, որ Թուրքիան դեռևս պատրաստ չէ Եվրոմիության անդամ դառնալու: Սա վկայություն է այն բանին, որ Թուրքիան եվրոպական չափանիշներին չի համապատսխանում»,-ասաց Սաֆրաստյանը, նշելով, որ դա առաջին հերթին վնաս է Թուրքիային ու թուրք ժողովրդին:

Политика 16:01 15/10/2009
Визитом Сержа Саргсяна в Турцию завершился первый этап процесса нормализации армяно-турецких отношений и начался следующий этап. Такую точку зрения сегодня на пресс-конференции выразил директор института востоковедения НАН РА, тюрколог Рубен Сафрастян. По его словам, во втором этапе протоколы должны быть ратифицированы, что предполагает сложный и требующий больших усилий процесс.
“Это, по моему, будет сложный этап, он потребует достаточно времени и усилий с обеих сторон”, - сказал он.
Он затруднился сделать прогноз, сколько продлится этот этап, но выразил уверенность, что результаты станут видимыми не так скоро, поскольку Турция на этапе ратификации использует любую возможность для оказания на Армению давления с целью получения новых уступок.
“В любом случае, наша дипломатия должна быть бдительной и готова к любым развитиям, которые могут быть в Турции”, - сказал директор института. По его словам, Турция пошла на подписание протоколов, преследуя несколько целей: членство в ЕС, переформулировка своих позиций в регионе в результате поиска новой геополитической роли важного энергетического центра для Европы.
Говоря об отрицательных проявлениях к армянам вчера во время футбольного матча в Бурсе, Сафрастян с болью отметил, что в последнее время в турецком обществе участились проявления нетерпимости, что связано с усилением антихристианских настроений и активизацией деятельности радикальных организаций.
“В общем можно прийти к выводу, что Турция пока не готова стать членом ЕС. Это свидетельствует о том, что Турция пока не соответствует европейским стандартам”, - сказал Р. Сафрастян, заметив, что это наносит вред в первую очередь Турции и турецкому народу.