Քաղաքական 15:55 02/11/2009
Այսօր «Երկիր» միության կողմից հրավիրված մամլո ասուլիսի ժամանակ միության նախագահ Ս. Արծրունին նկատեց, որ Վահագն Չախալյանի դատավճիռն անփոփոխ թողնելով` փաստորեն նոր իրավիճակ է ստեղծվել:
Այսպիսով Չախալյանի գործը վերածվել է նաև ջավախքահայերի խնդիրների վերհանման միջոցի: Այս դատավարությունը ցույց տվեց, ինչպես նկատեց բանախոսը, որ վրացական իշխանությունները հաշվի չեն նստում ջավախքահայերի կարծիքի հետ:
Արդյունքում արդեն Վահագն Չախալյանը դարձել է ոչ թե սոսկ դատապարտյալ, այլ Ջավախքի խնդիրների ակտիվիստ, իսկ ջավախքահայերի խնդիրները դարձել են միջազգային հանրության քննարկման առարկա:
«Մի շարք միջազգային կազմակերպություններ արձագանքել են, 2009թ.-ի մայիսին Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիան հայտարարություն էր ընդունել, եվրոպատգամավոր Սիլվի Գիյոմը նամակ էր ուղարկել Բենիտա Ֆերրերո Վալդներին, Եմ-ից պատասխան է եկել այս նամակին, որ վերջինս հետևում է այս դատավարությանը»,-ասաց «Երկիր» միության ծրագրեի պատասխանատու Ռ. Թաթոյանը:
Այսօր արդեն Եվրոպայում և աշխարհում մեծանում է հետաքրքրույթունն այս խնդիրների նկատմամբ: Ս. Արծրունին նկատեց, որ բնականաբար կան աշխարհաքաղաքական շահեր, սակայն արդեն հնարավորություն չկա ահրամարհելու այն:
Նա հավելեց, որ խնդիրը հասունացել է այն աստիճան, որ այլևս վրացական իշխանությունների խայտառակ արարաքների հետ հնարավոր չէ հաշվի չնստել:
«Հստակորեն կարող եմ այստեղ հայտարարել, որ վրացական իշխանությունները մի բան լավ չեն հասակացել, որ 1,5 տարի առաջ, երբ Վ. Չախալյանը հայնվեց բանտում որպես սովորական մի հանցագործ, իրենք պատկերացնում էին, որ այս ամեն այդպես էլ կավարտվի, սակայն այսօր ամբողջ միջազգային հանրությունը, հասարակական կազմակերպութունները և պետությունները Վ. Չախալյանին ճանաչում են որպես ջավախքահայերի իրավունքները պաշտպանող քաղաքական ակտիվիստ:
Այսինքն, այն ինչ Վահագն Չախալյանին և նրա համախոհներին չհաջողվեց անել ազատության մեջ, դա կատարվեց նրա բանտարկության արդյունքում»,-ասաց Ս. Արծրունին:
Սրան ի պատասխան, «Երկիր» միությունը պատրաստվում է ավելի մեծ ու լայնածավալ շարժում սկսել Եվրոպայում, ԵՄ-ում, ԵԽ-ում, Հայաստանում և Վրաստանում:

Политика 16:36 02/11/2009
Дело джавахского активиста Ваагна Чахаляна стало средством озвучивания проблем армян Джавахка, заявил сегодня на пресс-конференции председатель союза общественных организаций по репатриации и освоению “Еркир” Севак Арцруни. По его словам, после того как приговор В. Чахаляна был оставлен без изменений, фактически, создалась новая ситуация.
“Этот судебный процесс показал, что грузинские власти не считаются с мнением армян Джавахка”, - заметил он. В результате, по его словам, Ваагн Чахалян стал не просто осужденным, а символом проблем армян Джавахка, и эти проблемы стали предметом обсуждения международной общественности.
“Ряд международных организаций отреагировал на этот процесс. В мае 2009 года международная федерация по правам человека приняла заявление, депутат Европарламента Сильви Гийом направила Бените Ферреро-Вальднер письмо, и в ответе на это письмо было сказано, что Евросоюз следит за этим судебным процессом”, - сказал ответственный программ союза “Еркир” Роберт Татоян.
По его словам, в Европе и во всем мире возрастает интерес к проблемам армян Джавахка. С. Арцруни заметил, что, естественно, есть геополитические интересы, однако, уже нет возможности игнорировать эти проблемы. Он добавил, что проблема созрела до такой степени, что уже невозможно не считаться с позорными действиями грузинских властей.
“Я могу точно заявить, что грузинские власти одного не поняли, что когда 1.5 года назад В. Чахалян оказался в тюрьме как обычный преступник, они думали, что все это так и завершится. Однако сегодня все международное сообщество, общественные организации и государства знают В. Чахаляна как политического активиста, защищающего права джавахкских армян”, - сказал С. Арцруни и добавил: “То есть, то, что не удалось В. Чахаляну и его соратникам сделать на свободе, это удалось в результате его заключения”.
В ответ на это союз “Еркир” намерен развернуть более масштабное движение в ЕС и СЕ, Армении и Грузии.
Предыдущая новость: http://www.panorama.am/ru/law/2009/10/30/chaxakyan/ Апелляционный суд Грузии оставил без изменений приговор в отношении Ваагна Чахаляна