Քաղաքական 16:17 15/10/2010
ՀՀ ՊՆ. Ձեռնարկվելու են միջոցառումներ` շփման գծում Ադրբեջանի ԶՈՒ դիպուկահարների գործունեությունը չեզոքացնելու համար
ԼՂՀ պաշտպանական բանակի տարածած հաղորդագրության համաձայն, ս.թ. հոկտեմբերի 14-ին, ժամը 19:00-ի սահմաններում Ադրբեջանի զինված ուժերը ԼՂՀ պաշտպանական բանակի շփման գծի հարավ-արևելյան հատվածում խախտել են հրադադարի ռեժիմը: Ադրբեջանցի դիպուկահարի գնդակից զոհվել է զինծառայող Վիտալի Աշոտի Իգիթյանը (ծնված 1988թ.):
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը խստորեն դատապարտում է դիպուկահարների միջոցով հայ-ադրբեջանական շփման գծում իրադրությունը սրելու Ադրբեջանի արկածախնդրությունը: Ադրբեջանի նման գործողությունները, որոնք իրականացվում են հակամարտության գոտում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների անցկացրած դիտորդական առաքելությունից անմիջապես հետո, ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանը ոչ միայն չի հետևում շփման գծից դիպուկահարներին հեռացնելու ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կիմունի հորդորներին, այլև անտեսում է ադրբեջանցի դիպուկահարների կողմից նախկինում պատճառված զոհերի կապակցությամբ ԵԱՀԿ գործող նախագահի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մտահոգությունները` փորձելով ձախողել ղարաբաղյան հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու միջազգային հանրության ջանքերը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ ձեռնարկվելու են ռազմադիվանագիտական և ռազմական համապատասխան միջոցառումներ` հայ-ադրբեջանական շփման գծում Ադրբեջանի զինված ուժերի դիպուկահարների գործունեությունը չեզոքացնելու համար:

Politics 17:02 15/10/2010
Armenia to take measures to neutralize activity of Azerbaijani snipers in contact line - Defense Ministry
On October 14 at 7 p.m. the armed forces of Azerbaijan violated the ceasefire in the south-eastern sector of the Karabakh-Azerbaijani contact line, the NKR Defense Army reported. Serviceman of the NKR Defense Army Vitali Igityan, born in 1988, was shot dead by an Azerbaijani sniper.
The Ministry of Defense of the Republic of Armenia severely condemns Azerbaijan’s attempts to aggravate the situation along the contact line through snipers. Such actions of Azerbaijan taken immediately after the field assessment mission of the OSCE Minsk Group Co-Chairs show that Azerbaijan not only fails to follow UN Secretary General’s call to pull back the snipers from the line of contact, but also ignores the concerns of the OSCE Chairman-in-Office and the Minsk Group Co-Chairs regarding Azerbaijan’s previous attempts to fail the efforts of the international community to solve the issue in a peaceful way.
The Armenian Ministry of Defense states that it will take corresponding military-diplomatic and military measures to neutralize the activity of the Azerbaijani snipers at the line of contact.