Տնտեսություն 15:45 04/11/2010
Այս անգամ անակնկալները վերաբերվում են բանկային նոր ծառայություններին, որոնք ֆինանսավորման աննախադեպ հնարավորություններ են ընձեռում գործարարների համար ` գրավը փոխարինելով պայմանագրով:
Ամերիաբանկն այսօրվանից առաջարկում է ֆինանսավորման երկու նոր գործիք:
Առաջինը գնման պատվերի ֆինանսավորումն է: Առաջարկվող այս նոր ֆինանսավորման համար որպես հիմնական ապահովվածության միջոց հանդիսանում է ընկերության կողմից կնքված մատակարարման պայմանագիրը:
«Ամերիաբանկ » ՓԲԸ կորպորատիվ հաճախորդների գծով տնօրեն Լևոն Արևշատյանի փոխանցմամբ, ֆինանսավորման այս տեսակը նախատեսված է այն դեպքերի համար, երբ կա պատվերի իրականացման պայմանագիր, սակայն ընկերությունը չունի անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցներ տվյալ պատվերն իրականացնելու համար և անհրաժեշտ գրավ` վարկ ստանալու համար:
«Գնման պատվերի ֆինանսավորումը լուծում է այդ խնդիրը ընկերության համար: Եվ բանկը առաջարկում է նոր վարկատեսակ առանց գրավի և ընկերությունները, որոնք ունեն կնքված պայմանագրեր, ստացել են կանխավճարներ, պայմանագրային գումարի մինչև 75%-ի չափով բանկը պատրաստ է առանց լրացուցիչ գումարի ֆինանսավորել»,- նշեց Լևոն Արևշատյանը:
Մատակարարը կնքելով պայմանագիր, շնորհիվ ֆինանսավորման այս նոր գործիքի, կարող է հոգալ տվյալ պատվերի կատարման հետ կապված ծախսերը: Օրինակ՝ հումքի և կիսաֆաբրիկատների ձեռքբերման, ենթակապալառուների աշխատանքների կատարման վճարման, մաքսային և հարկային, բեռնափոխադրման, տեստավորման, ապահովագրական ծախսերը, պատվերի կատարման երաշխիքների տրամադրումը և այլ ծախսեր, որոնք կապված են պատվերի հետ:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ կորպորատիվ հաճախորդների գծով տնօրենը նաև տեղեկացրեց, որ ամենից առաջ նրանք ուսումնասիրելու են մատակարար կազմակերպության վարկային պատմությունն ու գործարար շրջանակներում նրա գործունեությունը: Գնահատվելու է նաև գնորդի վարկային պատմությունը, ֆինանսական վիճակը և վճարունակությունը մատուցված ապրանքի կամ ծառայության դիմաց:
Վարկավորումն իրականացվում է ՀՀ դրամով, ԱՄՆ դոլարով նաև եվրոյով, սկսած 16% տարեկան տոկոսադրույքից, առավելագույն գումարը սահմանված է մինչև 200 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք:

Экономика 17:52 04/11/2010
Америабанк в связи со 100-летием продолжает преподносить сюрпризы. Напомним, что банк обещал по этому поводу 100 сюрпризов.
Как сообщил сегодня на пресс-конференции директор банка по линии корпоративных клиентов Левон Аревшатян, на этот раз сюрпризы касаются новых банковских услуг, которые предоставляют беспрецедентную возможность финансирования бизнеса, поскольку залог заменяется договором.
Америабанк с сегодняшнего дня предлагает два новых инструмента финансирования. Первый – финансирование заказа на закупку. Для данного вида финансирования в качестве средства обеспечения выступает заключенный компанией договор о поставках.
Как пояснил Л.Аревшатян, данный вид финансирования предусмотрен для тех случаев, когда есть договор об осуществлении заказа, но компания не имеет необходимых средств для оплаты и заказа, и необходимого залога для получения кредита.
“Финансирование заказа на закупку решает данную проблему для компании. Банк предлагает новый вид кредита без залога, и банк готов финансировать до 75% суммы договора с поставщиками без дополнительных средств”, - отметил Л.Аревшатян.
Он сообщил, что при предоставлении данной услуги банк изучит кредитную историю, финансовое состояние и платежеспособность как компании – покупателя, так и поставщика.
Кредитование осуществляется в армянских драмах, долларах США и евро, годовой процент начиная с 16%, максимальная сумма кредита - $200000.