Քաղաքական 13:58 04/11/2010
Այսօր, կեսօրին հայ-ադրբեջանական շփման գոտու հյուսիս-արևելյան սահմանում` Իջևան-Ղազախ ճանապարհի հատվածում, ադրբեջանական կողմին հանձնվեց սահմանախախտ ադրբեջանցի զինվորը: Դրա դիմաց Բաքուն հայկական կողմին է հանձնել գերության մեջ մահացած հայ հովիվ Մանվել Սարիբեկյանի աճյունը:
Նկատենք, որ հոկտեմբերի 27-ին Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները պայմանավորվել էին որպես առաջին քայլ` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի աջակցությամբ անհապաղ կատարել ռազմագերիների փոխանակում և զոհվածների աճյունների վերադարձ, ինչպես նաև` առաջնորդվել այս մոտեցումներով նաև հետագայում` ելնելով այդ հարցերի բացառապես հումանիտար բնույթից:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը սեպտեմբերի 12-ին տեղեկություններ էր տարածել այն մասին, թե սեպտեմբերի 11-ին, Արցախի հյուսիս-արևելյան հատվածից (դա այն նույն հատվածն էր, որի ուղղությամբ ադրբեջանցի դիվերսանտները սույն թվականի հունիս 18,-ին, օգոստոսի 31-ին և սեպտեմբերի 4-ին դիվերսիոն գործողություններ էին իրականացրել) մուտք են գործել Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող շրջաններ և փորձել դիվերսիոն գործողություն իրականացնել: Ադրբեջանի ՊՆ-ն նաև հաղորդել էր, թե դա հայկական կողմին չի հաջողվել, և իրենք դիվերսանտ են գերեվարել՝ Մանվել Մամիկոնի Սարիբեկյանին:
Ադրբեջանի ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից անմիջապես հետո, ԼՂՀ ՊԲ-ի ներկայացուցիչները հերքելով փաստը տեղեկացրել էին, որ Արցախի այդ հատվածում, նույնիսկ նման անուն-ազգանունով զինծառայող չկա:
Հայտնի է դարձել, որ սեպտեմբերի 13-ին, Գեղարքունիքի մարզի ոստիկանության Ճամբարակի բաժին է դիմել Թթուջուր գյուղի բնակիչ Սիրանուշ Սերգոյի Բալյանը, որը տեղեկացրել է, որ իր որդին՝ Մամվել Մամիկոնի Սարիբեկյանը (ծնված 27.02.1990), սեպտեմբերի 11-ին ժ.19.30-ի սահմաններում՝ անասունները փնտրելու նպատակով, դուրս է եկել տնից և գնացել Տավուշի մարզի «Քեղուտ» կոչվող սարամաս, որը գտվում է հայ-ադրբեջանական սահմանագոտում և այլևս չի վերադարձել:

Politics 14:15 04/11/2010
In accordance with the agreement reached during the meeting in Astrakhan between the Presidents of Armenia, Russia and Azerbaijan, today the citizen of the Republic of Azerbaijan, who illegally crossed the Armenian border in 2010 has been returned to the Azerbaijani side on the north-eastern part of the Armenian-Azerbaijani contact line, on the Ijevan-Ghazakh road sector. In exchange, Armenian side was handed the body of the Armenian killed shepherd Manvel Saribekyan.
Note that on October 27 the three Presidents reached a humanitarian agreement in Astrakhan on exchange of captives and bodies of those killed.
On September 12 Azerbaijan spread information stating that from northern-eastern sector of Artsakh (the same sector, in the direction of which Azerbaijan carried out subversive activities on July 18, August 31 and September 4 this year), Armenians penetrated into territories under Azerbaijan’s control on September 11 and attempted sabotage. Azerbaijan said the Armenian side failed the sabotage, and they have taken Manvel Mamikoni Saribekyan a hostage.
NKR Defense Army followed with a statement refuting the information and stating there is no soldier with this name serving in this sector of Artsakh. As it appeared on September 13 a resident of Ttujur village, Siranush Balyan, told Chambarak police office of Gegharkunik province, that her son, Manvel Mamikoni Saribekyan (born 27.02.1990), left home for “Keghut” mountainous part of Tavoush, situated in Armenian-Azerbaijani border line, in searches for the cattle on September 11 at around 7.30 p. m. local time and is still missing.