Քաղաքական 13:20 21/02/2011
ԵՊՀ հայոց պատմության ամբիոնի վարիչ, ԳԱԱ թղթակից անդամ, պատմաբան Բաբկեն Հարությունյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց, որ հայկական քարոզչությունը բարձրունքի վրա չի գտնվում:
Պատմաբանը նշեց, որ որոշակի աշխատանք կատարվում է, որը, սակայն, բավարար չէ ցանկալի արդյունքի  հասնելու համար: Միայն վերջերս, ըստ նրա, էնտուզիաստների մի խումբ ստեղծեց «Հայոց արևելից կողմերի» պատմությունը ֆիլմաշար, որը ոչ թե պարզապես պատասխան եղավ ադրբեջանական կեղծարարություններին, այլև` նախահարձակ քայլ: «Բայց այսպիսի ձեռնարկները, ինչ-որ տեղ էլ, պետական աջակցություն են պահանջում, քանի որ միայն հայրենասիրությամբ հնարավոր չէ շատ բան տեղից շարժել»,-ասաց Բ. Հարությունյանը:
Բանախոսը նշեց, որ այսօր պատմաբաններից, լրագրողներից մեծ, արդյունավետ աշխատանք է պահանջվում, որ միայն  ադրբեջանցիների գրածներին չպատասխանեն ու միայն պատասխանողի դերում հանդես չգան, այլ այնպիս խնդիրներ դնեն ադրբեջանական քարոզչության առաջ, որ իրենք ստիպված լինեն պատասխանողի դերում հանդես գալ: Բ. Հարությունյանը նշեց, որ ադրբեջանական կողմը` պետական աջակցությամբ, կեղծ հոդվածներ, տեղեկատվություններ է հրատարակում անգլերենով ու ռուսերենով: Բացի այդ, նա նշեց, որ ադրբեջանական կողմը տարեկան շուրջ 15-20 աշխատություն է լուս ընծայում Մոսկվայում: «Ստացվում է, որ համաշխարհային հանրության մեջ կեղծ պատկերացում են ուզում ստեղծել Հայաստանի, հայերի ու Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ»,-ասաց նա:
Պատմաբանը մեկ անգամ էլ հորդորեց երկրի ղեկավարներին որոշակի ձևով իր հովանավորության տակ վերցնել այս խնդիրը, քանի որ խնդրով զբաղվել ցանկացող գիտնականների խումը պետք է ունենա պետության աջակցությունը:

Политика 14:01 21/02/2011
Армянская пропаганда не на высоте, считает заведующий кафедрой истории армянского народа факультета истории Ереванского государственного университета, член-корреспондент Национальной академии наук Бабкен Арутюнян.
Сегодня на встрече с журналистами историк отметил, что определенная работа ведется, но ее недостаточно для получения желаемого результата. Недавно группа энтузиастов создала цикл фильмов «История восточных сторон Армении», которая стала не просто ответом на азербайджанскую фальсификацию, а предупреждающим шагом. «Но подобного рода инициативы требуют государственной поддержки, поскольку только на одном патриотизме невозможно все это сдвинуть с места», - сказал историк.
Он отметил, что сегодня историки, журналисты должны проводить большую эффективную работу, а не выступать только в роли отвечающих на публикации азербайджанской стороны. По его словам, надо ставить такие проблемы перед азербайджанской стороной, чтобы она была вынуждена выступать в роли ответчика.
Б.Арутюнян отметил, что азербайджанская сторона при государственной поддержке публикует лживые материалы на английском и русском языке. Кроме того, в год 15-20 статей публикуются в Москве. «Они хотят создать у мирового сообщества ложное представление об Армении, армянах и Нагорном Карабахе», - сказал он.
Историк еще раз призвал руководителей государства взять этот вопрос под свое покровительство, поскольку группа ученых, желающих этим заниматься, должна иметь государственную поддержку.