Իրավունք 12:41 12/10/2011
Ինքնասպանության դիմած զինծառայողի ձեռքի ափի մեջ սպայի անուն նշված չի եղել. Հանցագործների շրջանակը պարզված է
Այս պահի դրությամբ պարզված է այն անձանց շրջանակը, որոնք կարող են առնչություն ունենալ Վլադիմիր Ասատրյանին ինքնասպանության հասցնելու հետ: Այդ մասին Panorama.am-ին տեղեկացնում են ՊՆ քննչական ծառայությունից:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 9-ին, ժամը 10:40-ի սահմաններում ԼՂՀ հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված N զորամասի ժամկետային զինծառայող, եֆրեյտոր Վլադիմիր Անդրանիկի Ասատրյանը զորամասի պահպանության մարտական դիրքում իրեն ամրակցված ինքնաձիքով ինքնասպանություն գործելու փաստի առթիվ հայտնում ենք, որ ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայության երրորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քր. օր-ի 110 հոդ. 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ և կատարվում է նախաքննություն:
Ըստ աղբյուրի, կատարվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ, ինչպես նաև ձեռնարկվում են անհետաձգելի օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ դեպքի իրական հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Քրեական գործով նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ, ստուգվում են փաստական տվյալները, որոնք կարող են հիմք հանդիսանալ քրեական պատասխանատվության ենթակա անձանց մեղադրանք առաջադրելու համար:
Միաժամանակ ՊՆ քննչական ծառայությունից տեղեկացնում են, որ Վլադիմիր Ասատրյանի ձախ ձեռքի վրա կատարված գրառման մեջ որևէ սպայի անուն նշված չի եղել: Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է:

Политика 13:30 12/10/2011
Следственная служба министерства обороны Армении установила круг лиц, которые могут быть причастны к доведению до самоубийства военнослужащего Владимира Асатряна. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщили в Следственной службе МО РА.
Напомним, что 9 октября в 10.40 на боевой позиции одной из воинских частей на северо-восточном направлении во время несения боевого дежурства военнослужащий срочной службы Владимир Андраникович Асатрян, 1992 года рождения, совершил самоубийство из закрепленного за ним автомата АКМ. По факту было возбуждено уголовное дело по 1 части ст. 110 (доведение до самоубийства) УК РА.
Согласно источнику, осуществляются необходимые следственные действия, а также предпринимаются неотложные оперативно-следственные меры по выяснению обстоятельств инцидента.
В рамках уголовного дела назначен ряд экспертиз, проверяются факты, которые могут стать основанием для предъявления обвинения лицам, подлежащим уголовной ответственности.
В то же время в Следственной службе сообщили, что на ладони левой руки погибшего солдата не было имени офицера. Следствие по уголовному делу продолжается.