Քաղաքական 13:05 12/12/2011
Թուրքական լրատվամիջոցները անդրադարձել են Ֆրանսիայի խորհրդարանում դեկտեմբերի 19-ին քննարկվելիք այն օրինագծին, որը քրեականացնում է ցեղասպանությունների (այդ թվում և` հայոց) ժխտումը և ժխտողների համար սահմանում 45.000 եվրո տուգանք` մեկ տարի ազատազրկմամբ:
Թուրքական մամուլը (Zaman, CnnTurk, Hurriyet) համոզված նշում է, որ դեկտեմբերի 19-ին ֆրանսիացի օրենսդիրը վավերացնելու է օրենքի առաջարկված նախագիծը: Թուրքերը մտավախություն ունեն, որ Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին առաջվա նման այլևս չի ընդդիմանա հիշյալ օրինագծի ընդունմանը և չի խոչընդոտի, որպեսզի սենատը վավերացնի այն:
Մասնավորապես «Hurriyet»-ը գրում է, որ Սարկոզիի երևանյան այցելությունից արդեն հստակ երևաց, որ նրա դիրքորոշումը փոխվել է Ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունման հարցում: Ու քանի որ առջևում նախագահական ընտրություններն են, իսկ Սարկոզիի մրցակից սոցիալիստների թեկնածու Ֆրանսուա Հոլանդն էլ խոստացել է ընտրվելուն պես դրական ընթացք տալ վերոնշյալ օրինագծին, թուրքերի գնահատմամբ` Սարկոզին արդեն կանաչ լույս է վառել Հայոց ցեղասպանությունը հերքողներին պատիժ նախատեսող օրինագծի առաջ:
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայի սենատի իրավական հարցերով հանձնաժողովը դեկտեմբերի 7-ին ընդունել էր Վալերի Բոյերի ներկայացրած Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը: Թուրքիայի արտգործնախարարությունն էլ տարածել էր հաղորդագրություն` հույս հայտնելով, որ թուրք-ֆրանսիական հարաբերությունները վնասող այդօրինակ քայլերը շարունակություն չեն ունենա, և Ֆրանսիան կառուցողական ներդրում կունենա, որպեսզի Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև առկա պատմական բնույթի տարաձայնությունը հարթվի երկխոսության ճանապարհով:

Политика 18:38 12/12/2011
Турецкая пресса: Парламент Франции ратифицирует законопроект, криминализирующий отрицание Геноцида армян
Турецкая пресса - Zaman, CnnTurk, Hurriyet – уверена, что 19 декабря парламент Франции ратифицирует законопроект, криминализирующий отрицание Геноцида армян.
У турок есть опасение, что президент Франции Николя Саркози не станет как прежде сопротивляться принятию указанного законопроекта и не будет препятствовать ратификации документа Сенатом.
В частности, издание Hurriyet пишет, что ереванский визит Саркози уже ясно дал понять, что его позиция по вопросу принятия закона, криминализирующего отрицание Геноцида армян, изменилась. И поскольку на носу президентские выборы, а конкурент Саркози – кандидат от социалистов Франсуа Холанд обещал после избрания на пост президента дать положительный ход вышеуказанному законопроекту, то Саркози уже дал зеленый свет этому документу.
Напомним, что 7 декабря Постоянная комиссия по правовым вопросам Национального Собрания Франции вечером 7 декабря утвердила законопроект Валери Бойер, криминализирующий отрицание Геноцида армян.
Законопроект поддержали около пятидесяти членов НС. Согласно документу, всем отрицающим факт Геноцида армян на территории Франции будет грозить минимум год лишения свободы и штраф в размере 45 тыс. евро.
МИД Турции выразил недовольство в связи с утверждением этого законопроекта, выразив надежду, что подобные шаги, вредящие французско-турецким отношениям, не будут иметь продолжения, и Франция будет иметь конструктивный вклад в сглаживании исторических разногласий между Арменией и Турцией путем диалога.