Հունգարիայի նախկին վարչապետ. Հունգարիայի իշխանությունը հայ ժողովրդի նկատմամբ ստոր և անընդունելի որոշում է կայացրել
Հունգարիայի Հանրապետության նախկին վարչապետ Ֆերենց Գյուրճանը, անդրադառնալով Ռամիլ Սաֆարովին էքստրադիցիայի ենթարկելու Հունգարիայի իշխանության որոշմանը, «Facebook» սոցիալական ցանցի իր էջում նամակ է հղել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին:
Նամակը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«Ափսոսանքով տեղեկացա Հունգարիայի կառավարության այն որոշման մասին, որի համաձայն՝ Ադրբեջանին է հանձնվել Բուդապեշտում հայ զինվորին դաժանորեն սպանած ադրբեջանցին: Թույլ տվեք այս դեպքի կապակցությամբ հայտնել կարծիքս Ձեզ. հունգարական իշխանությունները հայ ժողովրդի նկատմամբ անընդունելի, ստոր և տարածաշրջանում լարվածությունը ուժեղացնող որոշում են կայացրել: Տեղեկացնում եմ Ձեզ, որ դեպքը մեծ վրդովմունք է առաջացել Հունգարիայի հասարակական շրջանակներում: Այդ առիթով Բուդապեշտում բողոքի ցույցերն են կազմակերպվում: Տեղեկացնում եմ, որ Ադրբեջանի կառավարությունն իմ վարչապետ եղած ժամանակ ևս բազմիցս խնդրել է արտահանձնել ոճրագործին: Երաշխիքների բացակայության պատճառով, որ դատապարտվածին ազատ չեն արձակի, իմ կառավարությունը որոշեց մերժել խնդրանքը:
Ափսոսանքով եմ նկատում, որ Հունգարիայի որոշումը կարող է դանդաղեցնել հայ-ադրբեջանական երկխոսությունը և մեծ վնաս պատճառել նաև հայ-հունգարական հարաբերություններին:
Որպես Հունգարիայի նախկին վարչապետ, ցանկանում եմ նշել, որ, հակառակ Հունգարիայի կառավարության այս քայլին, մեծաթիվ մարդիկ անհանգստություն են հայտնում ադրբեջանցի հանցագործին հանձնելու և վերջինիսի հանդեպ Ադրբեջանի ցուցաբերած վերաբերմունքի առթիվ: Թույլ տվեք ևս մեկ անգամ իմ համերաշխությունը փոխանցել և կրկնակի ցավակցություն հայտնել սպանված հայ սպայի` Գուրգեն Մարգարյանի ծնողներին և հարազատներին: Վստահ եմ, որ հայերի և հունգարացիների ընկերական հարաբերությունները ապագայում կարող են ուժեղանալ»:

Политика 18:17 04/09/2012
Экс-премьер Венгрии: Официальный Будапешт принял унизительное и неприемлемое для армянского народа решение
Бывший премьер-министр Венгрии Ференц Дюрчань, касаясь решения властей Венгрии экстрадировать Рамиля Сафарова в Азербайджан, на своей странице в Facebook написал письмо президенту Армении Сержу Саргсяну. В письме отмечено:
«С сожалением узнал о решении правительства Венгрии сдать Азербайджану человека, который жестоким образом убил армянского офицера. Позвольте выразить свое мнение по поводу этого: венгерские власти приняли неприемлемое, унизительное по отношению к армянскому народу решение, усиливающее напряженнсть в регионе. Сообщаю Вам, что этот инцидент вызвал сильное возмущение в общественных кругах Венгрии. В связи с этим в Будапеште организовываются акции протеста. Сообщаю, что правительство Азербайджана в годы моего пребывания в должности премьера неоднократно обращалось с просьбой экстрадировать преступника. Ввиду отсутствия гарантий относительно того, что осужденного не выпустят на свободу, возглавляемое мной правительство приняло решение отказать в просьбе.
С сожалением хотелось бы отметить, что решение Венгрии может замедлить армяно-азербайджанский диалог и причинить большой вред и армяно-венгерским отношениям.
Мне, как бывшему премьер-министру Венгрии, хотелось бы отметить, что вопреки этому шагу со стороны венгерского правительства, множество людей выражают обеспокоенность по поводу экстрадиции азербайджанского преступника и отношения, которое проявляют к нему власти Азербайджана. Позвольте еще раз выразить свою солидарность и слова соболезнования родителям и близким убитого армянского офицера Гургена Маргаряна. Уверен, что дружественные отношения между армянами и венграми смогут усилиться в будущем».