Հասարակություն 11:40 18/04/2013
ՀՀ նախագահը հրամանագիր է ստորագրել 2013 թվականի գարնանային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել 2013 թվականի գարնանային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի հաղորդմամբ, հրամանագրի համաձայն, որոշվել է 2013 թվականի մայիս-հուլիս ամիսներին անցկացնել Հայաստանի Հանրապետության արական սեռի այն քաղաքացիների պարտադիր զինվորական և այլընտրանքային ծառայությունների գարնանային զորակոչը, որոնց 18 տարին լրացել է մինչև 2013 թվականի հունիսի 30-ը ներառյալ, և որոնք չեն օգտվել զորակոչի տարկետման իրավունքից կամ կորցրել են այն, ինչպես նաև մինչև 2013 թվականի հունիսի 30-ը ներառյալ 18 տարին լրացող՝ Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարության կողմից հաստատված ցուցակներում ընդգրկված այն քաղաքացիների, որոնք մասնաՍ ցել են բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ընդունելության քննություններին և մինչև 2013 թվականի հուլիսի 15-ը չեն ներկայացրել զորակոչից տարկետման իրավունքը հավաստող փաստաթուղթ:
Որոշվել է նաև 2013 թվականի մայիս-հունիս ամիսներին զորացրել սահմանված ժամկետում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողներին:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը հանձնարարվել է երկշաբաթյա ժամկետում ընդունել սույն հրամանագրի կիրարկումն ապահովող համապատասխան որոշում:

Общество 12:35 18/04/2013
Президент Армении Серж Саргсян подписал приказ о проведении весеннего призыва и демобилизации 2011 года.
Как сообщает пресс-служба президента, согласно приказу, с мая по июль 2013 года состоится призыв на обязательную воинскую и альтернативную службу тех граждан мужского пола, кому исполняется 18 лет до дня призыва, а также тех граждан, которые потеряли полученное ранее право отсрочки, и  включенных в утвержденные министерством образования и науки Армении списки граждан, которым до 30 июня 2013 года исполнится 18 лет, которые приняли участие во вступительных экзаменам и до 15 июня 2013 года не предъявили документа, удостоверяющего право на отсрочку.
В мае-июне будут демобилизованы прошедшие обязательную воинскую службу в установленные сроки военнослужащие.
Правительству Армении поручено в двухнедельный срок принять соответствующее решение для обеспечения выполнения данного приказа.