Հասարակություն 11:40 18/04/2013
ՀՀ նախագահը հրամանագիր է ստորագրել 2013 թվականի գարնանային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել 2013 թվականի գարնանային զորակոչ անցկացնելու և զորացրում կատարելու մասին:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի հաղորդմամբ, հրամանագրի համաձայն, որոշվել է 2013 թվականի մայիս-հուլիս ամիսներին անցկացնել Հայաստանի Հանրապետության արական սեռի այն քաղաքացիների պարտադիր զինվորական և այլընտրանքային ծառայությունների գարնանային զորակոչը, որոնց 18 տարին լրացել է մինչև 2013 թվականի հունիսի 30-ը ներառյալ, և որոնք չեն օգտվել զորակոչի տարկետման իրավունքից կամ կորցրել են այն, ինչպես նաև մինչև 2013 թվականի հունիսի 30-ը ներառյալ 18 տարին լրացող՝ Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարության կողմից հաստատված ցուցակներում ընդգրկված այն քաղաքացիների, որոնք մասնաՍ ցել են բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ընդունելության քննություններին և մինչև 2013 թվականի հուլիսի 15-ը չեն ներկայացրել զորակոչից տարկետման իրավունքը հավաստող փաստաթուղթ:
Որոշվել է նաև 2013 թվականի մայիս-հունիս ամիսներին զորացրել սահմանված ժամկետում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողներին:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը հանձնարարվել է երկշաբաթյա ժամկետում ընդունել սույն հրամանագրի կիրարկումն ապահովող համապատասխան որոշում:

Society 16:32 18/04/2013
According to the decree, it was decided to draft in May-July 2013 for compulsory military service and alternative service those male citizens of the Republic of Armenia who will have turned 18 before June 30, who do not have or lost their deferral as well as those citizens who will have turned 18 on June 30 and who are included in the lists certified by the RA Ministry of Education and Science as applicants who participated in entrance exams to higher education institutions and who will not have presented deferral documents before July 15, 2013. It was also decided to conduct demobilization of the servicemen who have completed their term of military service in May-June, 2013.
The Government of the Republic of Armenia was instructed to adopt in a two-week period of time the pertinent decision for the implementation of the present decree, presidential press service reported.