Քաղաքական 16:03 12/06/2013
«Ֆինանսական համակարգի հետ փոքր ինչ առնչություն ունեցող մարդը կփաստի, որ սա անհեթեթություն է»,- Ազգային Ժողովում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` վերջապես անդրադառնալով օֆշորային գոտում իր անունով ստեղծված ձեռնարկությանը: Հիշեցնենք, մամուլում անդրադարձ եղել է, թե` ՀՀ վարչապետը նման ձեռնարկություն է ստեղծել, նպատակ ունենալով խլել Հայաստանում ինչ-որ մեկի բիզնեսը կամ կառուցել սխեմա, որով իրեն պետք է փոխհատուցեն.
«Սա անհեթեթություն է, որովհետև ավելի անհեթեթ սխեմա մշակել, այն էլ ոլորտի հետ քչից-շատից ծանոթ մարդու կողմից, ուղղակի բացատրությունների ու հիմնավորումների կարիք էլ չի զգում: Նման անհեթեթություն իմ մտքով չէր էլ կարող անցնել»,- հայտարարեց վարչապետը:
Նրա խոսքով, որևէ մեկի համար դժվարություն չի այսօր օֆշորային գոտում ստեղծել ձեռնարկություն Նիկոլ Փաշինյանի անունով` չունենալով վերջինիս թույլտվությունը դրա համար: Եվ, ըստ Տ.Սարգսյանի, այդպիսի օրինակները բազմազան են.
«Այո, դա օֆշորային գոտիների առանձնահատկությունն է և այդպիսի ձեռնարկություններ կարելի է ստեղծել ցանկացածի անունով»,- նշեց նա: Ինչ վերաբերում է իր անվան հետ կապվող այս պատմությանը, ապա ՀՀ վարչապետը նշեց, որ անհրաժեշտ բացատրություններ արդեն տվել է.
«Համարելով, որ սա անհեթեթություն է, որ ես ինքս չեմ գրանցել օֆշորային գոտում ձեռնարկություն և որևէ մեկին լիազորություն չեմ տվել իմ անունից նման ձեռնարկություն գրանցել: Եթե ուզում ես մեկին վարկաբեկել, ապա սա հիասքանչ ձև է և հնարավորություն»,- հայտարարեց Տ.Սարգսյանը:
Նա նաև պատգամավորներին հիշեցրեց, որ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը հարցադրում էր ուղղել, թե որտեղ է ինքը եղել այն օրը, երբ գրանցվել է այդ ձեռնարկությունը` 2010թ-ի մայիսի 6-ին.
«Մանրակրկիտ հաշվետվություն եմ ներկայացրել հանրությանը նույն թերթի միջոցով, որ պաշտոնական այցելությամբ գտնվել եմ Պրահայում, որ բազմաթիվ լրագրողներ եղել են ինձ հետ, րոպե առ րոպե գիտեն որտեղ եմ եղել… Միաժամանակ ես չէի կարող գտնվել Կիպրոսում կամ Պրահայից թռնել Կիպրոս և գրանցել այնտեղ ձեռնարկություն: Ես հանգիստ եմ վերաբերվում այսպիսի մեղադրանքներին, որովհետև սա ոչ վերջին մեղադրանքն է, ոչ էլ առաջին»,- տեղեկացրեց պաշտոնյան ու ավելացրեց, որ վերջին քսան տարիների ընթացքում նման պատմությունները բազմաթիվ են, հիշատակելով, թե իրեն վերագրել են Նաիրիտի սեփականատերը լինելը և այլն , բայց ապագայում էլ պետք է պատրաստ լինի նման բաների, որովհետև ժողովրդավարական զարգացումը դա ենթադրում է:

«Имеющий хоть какое-либо отношение к финансовой системе человек подтвердит, что это является нелепостью», – заявил сегодня в Национальном Собрании (НС) Армении премьер-министр РА Тигран Саркисян, обратившись к звучащим в свой адрес обвинениям в регистрации на Кипре оффшорной компании.
«Подобная нелепость даже не могла прийти мне в голову», – заявил премьер.
По его словам, сегодня ни для кого не представляет особой трудности регистрация компании в оффшорной зоне, например, на имя Никола Пашиняна (депутат парламентской фракции оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК). – Прим. ред.) без получения на то его согласия. Как отметил Тигран Саркисян, подобных примеров много.
«Да, в этом заключается своеобразие оффшорных зон, и подобные предприятия можно создавать на имя каждого», – отметил он. Что же касается истории, связанной с его именем, Тигран Саркисян сказал, что он уже дал все необходимые разъяснения.
«Я заявлял уже о нелепости подобных обвинений, о том, что я на Кипре, или где бы то ни было, не регистрировал оффшорной компании и не давал кому-либо доверенности на регистрацию компании от своего имени. Если хотите скомпрометировать кого-либо, то это блестящий способ и блестящая возможность для этого», – отметил Тигран Саркисян.
Глава правительства Армении напомнил также, что ранее он представил детальный ответ на вопрос газеты «Айкакан жаманак» о том, где он находился 6 мая 2010 года, в день регистрации компании.
«Я представил детальный отчет о том, что в этот день с официальным визитом находился в Праге, со мной были многочисленные журналисты … Я не мог одновременно находиться и на Кипре, или вылететь из Праги на Кипр и зарегистрировать там предприятие. Я спокойно отношусь к подобного рода обвинениям, так как это не первый и не последний такой случай», – заявил Тигран Саркисян, добавив, что в течение последних 20 лет с какими только историями не связывали его имя.
«К подобным вещам нужно быть готовым и в будущем, так как развитие демократии предполагает это», – резюмировал премьер.
Отметим, ранее, 3 июня текущего года, глава правительства Армении Тигран Саркисян обратился в генпрокуратуру в связи с публикацией HETQ.am «Кто лишил Пайлака Айрапетяна имущества: оффшорная троица». «Премьер-министр обратился в прокуратуру, чтобы последняя изучила и расследовала информацию, о которой идет речь в публикации», – сказал пресс-секретарь премьера Арутюн Берберян.