Քաղաքական 16:15 10/09/2013
Իրանի ԱԳՆ-ն Նիզամի Գյանջավիի ժառանգության հանդեպ Ադրբեջանի կատարած գործողությունները հակամշակութային է որակել
«Այն, ինչն ադրբեջանցիները մշակույթի անվան տակ իրականացնում են, հակամշակութային գործողություններ են»,-այդ մասին իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Մարզիե Աֆխամը:
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը, անդրադառնալով իրանցի բանաստեղծ Նիզամի Գյանջավիի գերեզմանի պատերին պարսկերենով գրված բանաստեղծությունները ադրբեջաներենով փոխարինելու Ադրբեջանի նախաձեռնությանը, նշել է. «Այն, ինչն ադրբեջանցիները մշակույթի անվան տակ իրականացնում են, հակամշակութային գործողություններ են: Եթե Նիզամի Գյանջավիի բանաստեղծությունները թարգմանվում են թուրքերեն՝ պահպանվելով պարսկերեն բնօրինակը, ապա դա գնահատելի գործ է, իսկ եթե թարգմանության արդյունքում ոչնչացվում է ինքնությունը, ապա դա հակամշակութային գործողություն է»:
Հավելենք, որ ԻԻՀ Մեջլիսի իրավական հարցերով հանձնաժողովի անդամ Մոհամմադ Ալի Էսֆանանին օրերս «ԻՍՆԱ» լրտավական գործակալությանը տված հարցազրույցում, անդրադառնալով վերոնշյալ խնդրին, նշել էր. «Իմ համոզմամբ Նիզամի Գյանջավին համաշխարհային ժառանգության մաս է կազմում, ըստ այդմ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն պարտավորություն ունի որքան հնարավոր է շուտ այդ ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկել.
Ա. Կասեցնել գործընթացը
Բ. Պահանջել վնասների փոխհատուցում
Գ. Միջազգային ատյաններում դատապարտել այդ գործողությունները»:
Շարունակելով թեման՝ իրանցի խորհրդարանականը հավելում է. «Նիզամի Գյանջավիի ստեղծագործությունները աղավաղելը, դրանց գիրը փոխելը խախտումներ են համարվում, որոնք պետք է միջազգային իրավունքի տեսակետից քննության ենթարկվեն: Գյաջավիի ստեղծագործությունները պատկանում են Իրանի մշակույթին և պարսից լեզվին: Նրա գործերի գերակշիռ մասը գրվել է պարսկերենով, եթե նա այլ լեզուներով էլ որոշ ստեղծագործություններ էլ ունենա, սա չի նշանակում, որ կարելի է նրա իրական ժառանգությունը վերացնել»:
Իրանի դեսպանը Գյանջավիի պարսկերեն ստեղծագործությունները ադրբեջաներենով փոխելու Բաքվի քայլը տարօրինակ է համարում
ԻԻՀ Մեջլիսի պատգամավոր. Իրանի մշակույթի հանդեպ Ադրբեջանի վերաբերմունքը քաղաքական անբարոյականության տեսակ է
Իրանցի պաշտոնյայի հորդորը Ադրբեջանին. Պատմական և մշակութային գործիչներին «բռնազավթելը» սխալ քայլ է
«ՖԱՐՍ». Ընդամենը 22-ամյա Ադրբեջանը ինչպե՞ս կարող է 12-րդ դարի պարսկալեզու բանաստեղծին համարել ադրբեջանական

Культура 17:14 10/09/2013
«Деятельность, выдаваемая азербайджанцами за культуру, является антикультурной»,– об этом, как сообщает иранское информагентство «ИСНА», заявила сегодня на встрече с журналистами пресс-секретарь МИД Ирана Марзие Афхам.
Касаясь инициативы Азербайджана по замене поэтических надписей на фарси, выгравированных на могиле иранского поэта Низами Гянджеви, текстом на тюркском языке, официальный представитель МИД Ирана отметила: «Деятельность, выдаваемая азербайджанцами за культуру, является антикультурной. Если стихотворения Низами Гянджеви переводятся на тюркский, но при этом оригинал произведений сохраняется, то это дело достойно оценки, если же в результате перевода уничтожается идентичность, то это антикультурная деятельность».
Добавим, на днях представитель юридической комиссии Меджлиса ИРИ Мохаммад Али Эсфанани комментируя в интервью информационному агентству «ИСНА»инициативу Азербайджана по замене поэтических надписей на фарси, выгравированных на могиле иранского поэта Низами Гянджеви, отметил: «По моему убеждению, Низами Гянджеви является частью всемирного наследия, при этом ЮНЕСКО как можно быстрее обязан предпринять в этом направлении шаги, чтобы
А. Пресечь процесс
Б. Потребовать возмещения ущерба
В. Осудить в международных инстанциях эти действия».
Продолжая тему, депутат парламента Ирана отмечает: «Искажение произведений Низами Гянджеви, изменение фарсиязычной поэзии считаются нарушением, которое должно быть расследовано с точки зрения международного права. Произведения Низами Гянджеви принадлежат культуре Ирана и персидскому языку. Преимущественная часть его произведений написана на фарси, если даже у него сеть некоторые творения на других языках, то это не значит что можно уничтожать его истинное наследие».
Отметим, Азербайджан, помимо того, что выдает иранских известных поэтов и исторических личностей как своих, присваивает также иранские музыкальные инструменты, что вызывает возмущение иранских чиновников и искусствоведов.
Ранее посол Ирана в Азербайджане Мохсен Пакайин, комментируя азербайджанскую «инициативу» по замене поэтических надписей на фарси, выгравированных на могиле иранского поэта Низами Гянджеви, текстом на тюркском языке, заявил, что поэмы Низами Гянджеви и «Шахнаме» Фирдоуси считаются основными источниками персидского языка и официально признаны как востоковедами, так и ЮНЕСКО. «Поэзия Низами Гянджеви не на персидском звучит столь же странно, сколь произведения Виктор Гюго на арабском языке», – сказал иранский дипломат.
Гянджеви на тюркском звучит столь же странно, сколь Гюго на арабском. Возмущенные комментарии представителей Ирана в адрес Баку
Иранский парламентарий: Отношение Азербайджана к культуре Ирана – одно из проявлений политического аморализма
Иранский чиновник: «Присвоение» Азербайджаном исторических и культурных деятелей – очень ошибочный шаг
Попытки Азербайджана, имеющего 22-летнюю историю, присвоить иранского поэта 12 века Н. Гянджеви раздражают европейских ученых