Աշխարհում 19:00 10/09/2013
«Россиская газета». Մաքսային միությանը միանալու դեպքում Հայաստանը կդառնա տարածաշրջանային տարանցիկ միջանցք
«Россиская газета» պարբերականը հրապարակել է «Երկու սահմաններից այն կողմ» խորագրով վերլուծական հոդված, որում մանրամասն անդրադարձ է կատարվում Մաքսային միությանը Հայաստանի միանալու պարագայում Հայաստանի և ՄՄ անդամ պետությունների տնտեսական օգուտներին , հնարավորություններին ու հեռանկարներ ին:
Ստորև ներկայացնում ենք հոդվածը թարգմանաբար` որոշ կրճատումներով:
«Մաքսային միությանը Հայաստանի միանալուց հետո Հարավային Կովկասում կձևավորվի Մաքսային միության տնտեսա-աշխարհագրական գոտի, որը կսահմանակցի, մասնավորապես, Իրանին, իսկ այդ երկիրը Ռուսաստանի, Հայաստանի և հարավկովկասյան այլ պետությունների շարքում մասնակցում է Պարսից ծոցի և նախկին ԽՍՀՄ տարածաշրջանների միջև նոր տարանցիկ միջանցքների կառուցման նախագծերին:
Հայաստանում մաքսային կանոնների տարածումը թույլ կտա դյուրացնել այդ միջանցքներով բեռների փոխադրման ընթացակարգը: Իսկ տեխնոլոգիական հիմքն այս պարագայում հանդիսանում է Հայաստանի և Իրանի միջև երկաթուղային ուղղակի հաղորդակցությունը: Առաջիկա տարիներին այդ նախագծի իրականացմանը կարող է մասնակցել Ռուսաստանը` դատելով Հայաստանի երկաթուղիների ղեկավարության վերջին հայտարարություններից:
Մաքսային միության շրջանակում այդ նախագծի իրականացումը ՄՄ երկրներից արտահանվող ապրանքների համար ավելի կարճ ճանապարհ կհարթի դեպի Պարսից ծոցի նավահանգիստներ: Հայաստանում երկաթուղային ցանցի զարգացման գործում ռուսական կապիտալ ներդրումները կարող են կազմել 15 մլրդ ռուբլի: Սակայն ՄՄ անդամ պետությունների և Հայաստանի միջև բեռնափոխադրումների ավելի քան 60%-ը, այդ թվում Ռուսաստանից գազի մատակարարման 100%-ը անցնում են Վրաստանի տարածքով: Տարանցման հարցերի լուծման համար կարող է կիրառվել Մաքսային միության այլ տարածաշրջաններում տարանցման համաձայնագրերի պրակտիկան, օրինակ` Կալինինգրադի, Լիտվայի, Բելառուսի և Ռուսաստանի միջև համաձայնագրերի պրակտիկան:
Տարանցման համաձայնագրերի նման փորձ կա նաև հեռավոր արտասահմանում, օրինակ`Մեծ Բրիտանիայի և Իսպանիայի միջև (բրիտանական Հիբրալթարի վերաբերյալ), Մալազիայի, Սինգապուրի և Բրունեի միջև (Արևմտյան և Արևելյան Մալազիաների միջև փոխադրումների ոլորտում), ԱՄՆ-ի ու Կանադայի միջև` Ալյասկա նահանգի առումով: Բացի այդ, Հայաստանի կապիտալ ներդրումների ոլորտում Մաքսային միության կանոնների տարածումը կարագացնի ՄՄ անդամպետությունների ներդրումների հոսքը տնտեսության մեջ:
ՌԴ նախագահն այդ ոլորտում առանձնացրել է ռուսական մասնակցությամբ այնպիսի խոշոր նախագծեր, ինչպիսիք են մինչև 2026թ. Հայկական ատոմակայանի գործողության ժամկետի երկարաձգումը, Իրան-Հայաստան գազատարի կառուցմանը «Գազպրոմի» մասնակցությունը, «Интер РАО ЕЭС»-ի աջակցությամբ Սևան-Հրազդան ՀԷԿ-ի վերազինումը: Իսկ այս նախագծերը թույլ կտան մեծացնել Հայաստանից էլեկտրաէներգիայի արտահանումը, որում շահագրգռված են հարևան պետությունները:
Միաժամանակ Հայաստանում կարագանա Բելառուսի հետ ներդրումային նախագծերի իրականացումը (արդյունաբերական և գյուղատնտեսական): Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցելը պայմանավորված է նաև միության երկրների, հատկապես Ռուսաստանի հետ կապերի դինամիկայով: Այսպես` Ռուսաստանը Հայաստանի առաջատար առևտրային գործընկերն է: Այդ երկրում Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումները արդեն գերազանցել են $2,4 մլրդ-ը, որը Հայաստանի տնտեսության մեջ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների մոտ 45%-ն է: Իսկ օտարերկրյա մասնակցությամբ համատեղ ձեռնարկությունների ավելի քան 25%-ը հայ-ռուսական են:
Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության մեջ Ռուսաստանի շահագրգռությունը հաստատվում է նաև այն փաստով, որ Մոսկվան օգոստոսի վերջին համաձայնեց մասնակիորեն սուբսիդավորել ռուսական գազի սակագինը Հայաստանում (այն կազմում է 1000 կբ համար $270): Հայաստանի գազի պահանջարկի մինչև 90%-ը Ռուսաստանի մատակարարումներն են:
ՌԴ առևտրա-արդյունաբերական պալատի փոխնախագահ Գեորգի Պետրովի կարծիքով` Մաքսային միությանը Հայաստանի միանալը պայմանավորված է նրանով, որ ՄՄ անդամ պետությունները, ամենից առաջ` Ռուսաստանը, Հայաստանի հիմնական տնտեսական գործընկերներն են: Հայաստանում խոշորագույն ներդրողը շարունակում է մնալ Ռուսաստանը: Եվ դա հեռանկարում դժվար թե փոխվի: Այնպես որ, միության գործողության գոտին շուտով կներառի և այդ հարավկովկասյան պետությունը: Սակայն Մաքսային միությանն անդամակցութոյւնը, ըստ Պետրովի, ենթադրում է փոփոխությունների շարք տնտեսության, այնպես էլ մաքսային նորմատիվ-իրավական բազայում:
«Այդ իսկ պատճառով պետք է ակնկալել Հայաստանի կառավարության և խորհրդարանի համապատասխան որոշումներ` ուղղված նրան, որ այդ երկրում տարածվի Մաքսային միության նորմատիվ-իրավական բազան»,- նշել է Գ. Պետրովը:
ՌԴ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի Կովկասի և Միջին Ասիայի ուսումնասիրության կենտրոնի փորձագետ Անդրեյ Արեշևը կարևորում է Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցելու ռեսուրսային և արտաքին առևտրային օգուտները միության համար:
«Մաքսային միությանը Հայաստանի միանալը պայմանավորված են տնտեսա-աշխարհագրական իրողություններով: Այսպես, Հայաստանի բոլոր երկաթուղիները ռուսական կոնցեսիայում եմ, այդ երկրի արտահանումն ու ներմուծումը կողմնորոշված է դեպի Ռուսաստան: Ավելի ակտիվորեն զարգանում են Հայաստանի տնտեսական կապերը Ղազախստանի և հատկապես Բելառուսի հետ: Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցումը, անկասկած, կմեծացնի ՄՄ պետություններից տնտեսության մեջ կապիտալ ներդրումները: Միևնույն ժամանակ, Մաքսային միության հումքային և վերամշակման բազան կլրացվի Հայաստանի օգնությամբ. նրա պղնձի արդյունաբերական պաշարը կազմում է համաշխարհային պաշարների 1%-ը, ադամանդը` 0,5%-ը, մոլիբդենը` 7,6%-ը: Այդ երկրում հայտնաբերվել են ուրանի, երկաթի և կապարի խոշոր պաշարներ: Երկրում կան նաև գունավոր մետաղաձուլական գործարաններ, սակայն նրանց մեծամասնությունը վերակառուցման անհրաժեշտություն ունի: Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցությունը դրականորեն կազդի նաև Մաքսային միության երկրների հետ Վրաստանի, Ադրբեջանի, Թուրքիայի ու Իրանի արտաքին առևտրային քաղաքականության վրա»,- նշել է Ա. Արեշևը:

В мире 19:39 10/09/2013
«Российская газета» опубликовала статью Алексея Балиева под заголовком «Через две границы», которая посвящена решению о вступлении Армении в Таможенный союз (ТС). Материал приводим без изменений.
«В Закавказье появится экономико-географическая зона ТС, граничащая, в частности, с Ираном, а эта страна наряду с Россией, Арменией и другими странами Закавказья участвует в проектах создания новых транзитных коридоров между регионом Персидского залива и бывшим СССР.
Транзитные и таможенные правила ТС при их распространении на Армению позволят упростить процедуру пропуска грузов по этим коридорам. А технологической "подпоркой" здесь является проект прямого железнодорожного сообщения Армения - Иран. В его реализации, намеченной в ближайшие годы, может участвовать и Россия, судя по недавним заявлениям руководства железных дорог Армении. А осуществление этого проекта – теперь уже в рамках ТС – проложит для экспортных товаров из стран ТС наиболее короткий сухопутный маршрут к портам Персидского залива. Российские капиталовложения в развитие железнодорожной сети в Армении могут составить 15 млрд руб.
Впрочем, свыше 60% объема грузоперевозок между Арменией и странами ТС, в том числе 100% объема поставок газа из РФ, идут через Грузию. Для решения вопросов по транзиту может использоваться практика транзитных соглашений в других регионах ТС – например, между Калининградом, Литвой, Беларусью и остальной территорией России.
Схожий опыт транзитных соглашений имеется и в дальнем зарубежье. Скажем, между Великобританией и Испанией (в отношении британского Гибралтара); между Малайзией, Сингапуром и Брунеем (в сфере перевозок между Западной и Восточной Малайзией); между США и Канадой в отношении штата Аляска.
Кроме того, распространение на Армению правил ТС в сфере капиталовложений ускорит приток в ее экономику инвестиций из других стран ТС, в том числе в энергетику. Президент РФ выделил в этой сфере такие крупные проекты с российским участием, как продление срока действия Армянской АЭС до 2026 года; участие "Газпрома" в строительстве газопровода Иран - Армения; обновление Севана-Разданского каскада ГЭС (одного из крупнейших в Закавказье. - Прим. ред.) с помощью "Интер РАО ЕЭС". А эти проекты позволят увеличить экспорт электроэнергии из Армении, в чем заинтересованы многие соседние страны.
Одновременно в Армении ускорится реализация совместных с Беларусью инвестпроектов (промышленных и сельскохозяйственных), недавно согласованных обеими сторонами.
Вступление Армении в ТС обусловлено также динамикой ее связей со странами союза, особенно с РФ. Так, Россия – ведущий торговый партнер Армении. А объем прямых инвестиций РФ в этой стране уже превысил $2,4 млрд – это почти 45% прямых зарубежных инвестиций в экономику Армении. И более 25% СП с иностранным участием в этой стране приходится на российско-армянские.
Подтверждением заинтересованности РФ в участии Армении в ТС является и тот факт, что Москва в конце августа согласилась частично субсидировать цены на российский газ для этой страны (они составляют $270 за 1 тыс. кубометров). До 90% газового спроса Армении – это поставки из России.
Эксперты обозначили "РБГ" как положительные, так и проблемные факторы участия Армении в ТС. Как считает вице-президент ТПП РФ Георгий Петров, решение Армении вступить в ТС обусловлено тем, что страны ТС, прежде всего Россия, являются основными экономическими партнерами Армении. Крупнейшим инвестором в ее экономику остается опять же Россия. Едва ли это изменится в перспективе.
Так что сфера действия союза вскоре будет включать и закавказскую страну. Но членство в ТС, как подчеркивает Петров, предполагает целый ряд изменений в экономической, в том числе в таможенной нормативно-правовой базе вступающей страны: "Поэтому следует ожидать соответствующих решений правительства и парламента Армении, нацеленных на то, чтобы на эту страну распространялась нормативно-правовая база ТС".
Эксперт Центра изучения Кавказа и Средней Азии Института востоковедения РАН Андрей Арешев делает акцент на ресурсных и внешнеэкономических выгодах для ТС от участия в нем Армении: "Ее планы вступить в ТС продиктованы экономико-географическими реалиями. Так, все железные дороги Армении в российской концессии; экспорт и импорт этой страны сориентирован на РФ. Все более активно развиваются экономические связи Армении с Казахстаном и особенно с Белоруссией. Членство Армении в ТС, несомненно, увеличит приток капиталовложений в ее экономику из других стран Таможенного союза". В то же время сырьевая и перерабатывающая база цветной металлургии ТС существенно пополнится с помощью Армении: ее промышленные запасы меди составляют почти 1% от общемировых, серебра - 0,5%, а молибдена - 7,6%. "Разведаны в этой стране крупные запасы урана, железной руды, свинца. В стране имеются и заводы цветной металлургии, но большинство из них нуждается в реконструкции", - отмечает Арешев. Вдобавок, по его мнению, участие Армении в ТС "положительно повлияет на внешнеэкономическую политику соседних Грузии, Азербайджана, Турции и Ирана в отношении всех стран ТС".
А Александр Разуваев, эксперт-консультант аналитического агентства "Альпари", главным в упомянутом решении Еревана считает "газовый фактор", потому что президент Армении заявил об этом решении почти сразу после того как "Газпром" согласился субсидировать этой стране возросшие цены на российский газ. Причем для планов вступления Армении в ТС не стало помехой отсутствие у нее границ с РФ, Казахстаном и Беларусью, напоминает Разуваев».