Հասարակություն 12:47 21/02/2014
«Մենք պետք է հարգենք մեր ընդդիմախոսների մոտեցումները, և առավել ջանքեր պետք է գործադրենք` բացատրելու կուտակային կենսաթոշակային համակարգի առավելություններն ու անհրաժեշտությունը»: Այսօր Կենսաթոշակային երրորդ տարեկան միջազգային համաժողովում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Անդրադառնալով կուտակայինի դեմ պայքարողների կողմից բարձրացված հարցերին, վարչապետը նշեց, որ առաջինը վստահության խնդիրն է: Ըստ նրա` ընդդիմախոսներն ասում են, որ ավելի լավ է հիմա այդ հինգ տոկոսը սպառեն, քան կուտակեն ապահով ծերության համար, հատկապես, որ վստահ չեն, այդ գումարները 30 տարի հետո հասանելի են լինելու:
«Սա օբյեկտիվ հարցադրում է, քանի որ կան օբյեկտիվ հիմքեր դրա համար: Եթե մեր բնակչության 32 տոկոսը աղքատ է, և միջին խավը նոր է ձևավորվում, եկամուտները բավարար չեն: Դրա համար մենք ծրագրավորել ենք մեղմելու այս օբյեկտիվ դժգոհության հիմքը»,- ասաց վարչապետը:
Ըստ նրա, 2010թ-ին ընդունված օրենքը Հայաստանի պատմության մեջ կարելի է համարել բացառիկ, քանի որ երեք տարվա ժամկետ է տրվել և պետությանը, և քաղաքացիներին, և բիզնեսին` նախապատրաստվելու այս բարեփոխումների իրականացմանը:
«Մեզ միշտ մեղադրում են, որ մենք օրենքները ընդունելուց երկու-երեք ամիս հետո դնում ենք գործողության մեջ: Սա այն բացառիկ օրենքն է, որ երեք տարի առաջ ենք ընդունել և հնարավորություն ենք տվել նախապատրաստվել, այդ թվում` նաև մենք»,- ընդգծեց Տ.Սարգսյանը:
Նրա խոսքերով` պետությունը կուտակել է ֆինանսական միջոցներ, որպեսզի 2014թ-ի հունվարի 1-ից բարձրացնի թոշակները, բարձրացնի աշխատավարձերը, և երրորդ` բյուջեում ունենանք 20 մլրդ դրամ` կրկնապատկելու երիտասարդների խնայողությունները դարձնելով 10%:
Բացի այդ, ըստ նրա, ծրագրավորել են հինգ տարվա համար մինիմալ աշխատավարձի բարձրացում` դրանով ազդակ հաղորդելով բիզնեսին, որ նրանք պարտավոր են լինելու աշխատավարձը ՀՀ-ում ավելացնել փուլ առ փուլ:
Վարչապետը նշեց նաև, որ տնտեսական ճգնաժամից հետո 2013թ-ին առաջին անգամ հաջողվել է լուծել ֆունդամենտալ մի խնդիր, որպեսզի աշխատավարձերի աճը լինի ավելի բարձր, քան գնաճը: Արդյունքում` աշխատավարձերի աճը կազմեց` 6.5%, գնաճը` 5.8%: «Այս տարի գնաճը լինելու է ավելի ցածր, քան եկամուտների աճը: Դա նշանակում է, որ մեր քաղաքացիների համար հնարավորություն ենք ստեղծում, որ այդ հինգ տոկոսը նրանց համար ցավոտ չլինի»:
Տ.Սարգսյանը անդրադարձավ նաև կուտակայինին դեմ արտահայտվողների բարձրացրած հարցին, թե արդյոք այդ գումարները չեն փոշիանա` հիշեցնելով Խնայբանկի պատմությունը: Վարչապետը մատնանշելով համաշխարհային փորձը, նշեց, որ այդ խնայած միջոցները պետք է լինեն դիվերսիֆիկացված:
«Մեկ պետությունում չպետք է լինեն այդ գումարները, քանի որ եթե այդ պետությունը փլուզվեց, ուրեմն կորցնում եք ձեր փողերը: Դրա համար այդ միջոցները պետք է դիվերսիֆիկացված լինեն տարբեր պետություններից թողարկված պարտատոմսերի մեջ: Բացի այդ, դրանք պետք է լինեն հուսալի պարտատոմսեր, բարձր ռեյտինգ ունեցող: Վերջին 80 տարիներին, երբ ամբողջ աշխարհում սկսել են աշխատել կուտակային համակարգերը, չի եղել այդպիսի մի հիմնադրամ, որ սնանկացել է: Սա մեր ընդդիմախոսների հարցադրման պատասխանն է»,- ասաց վարչապետը` հավելելով, որ խիստ չափանիշներ են սահմանված ինչպես կառավարիչների նկատմամբ, այնպես էլ ակտիվների կառավարման հետ:
«Միակ տարբերակը, որ մեր քաղաքացիները կկորցնեն իրենց խնայողությունները, համաշխարհային կոլապսն է, բայց այդ դեպքում խնայողությունների հարցը առաջնային է, առաջնայինը ֆիզիկական գոյատևման հարցն է: Մենք հաշվի ենք առել աշխարհի լավագույն փորձը և այն գիտելիքները, որոնք կուտակված են հեղինակային կառույցներում այս ռեֆորմը առաջ տանելու համար»,- ընդգծեց վարչապետը:
Տ.Սարգսյանի խոսքերով` սա աշխարհի ամենաբարդ ռեֆորմն է, սակայն Հայաստանի զարգացման համար անհրաժեշտ են ռեֆորմներ:
«Ասում են` մենք ձեզ չենք վստահում, երկրի վիճակը լավ չէ, կա արտագաղթ: Այո, այդ ամենը ճիշտ է, բայց շտկելու ճանապարհը լավ ռեֆորմներն են, այլ ճանապարհ չկա: Ռեֆորմները ցավոտ են, քանի որ մենք ստիպում ենք մեր քաղաքացիներին փոխել իրենց վարքագծային կանոնները: Եթե մենք ամեն օր արթնանանք և անենք այն, ինչ անում ենք, ուրեմն կունենանք այն, ինչ ունենք, իսկ եթե ուզում ենք ունենալ այն, ինչ չունենք, ուրեմն` պետք է անենք այն, ինչ չենք անում: Հիմա մենք ասում ենք, որ հունվարից 1-ից 275 հազար երիտասարդ պետք է փոխի իր վարքագծի կանոնը, որը բերելու է այնպիսի փոփոխություններ, որ նախկինում չի եղել: Վարքագծային կաննոները փոխելով գնալու ենք առաջ»,- նշեց Տ . Սարգսյանը` հավելելով, որ այսպիսով նաև փոխվելու է պետության վարքագիծը, քանի որ 275 հազար երիտասարդ ամեն օր վերահսկելու է կառավարությանը:
«Հարգելի երիտասարդներ, այս ռեֆորմը հնարավորություն է տալու ձեր բարեկեցությունը բարելավել ոչ թե 30 տարի հետո, այլ այսօր, քանի որ մենք կունենանք երկար փողեր և դրանք տրամադրենք հիփոթեքային ընկերություններին, որպեսզի նրանք էլ կարողանան դրանք ձեզ տրամադրել և դուք էլ կարողանաք ձեռք բերեք բնակարան: Այս ինստիտուցիոնալ ռեֆորմը խթանելու է տնտեսական աճը, նոր մտածողություն է ներդնելու Հայաստանում: Դժվար է, բայց մենք պետք է գնանք առաջ», -ասաց նա:

Экономика 13:31 21/02/2014
Премьер Армении Т.Саркисян обозначил приоритеты внедрения обязательного компонента накопительной пенсионной системы
«Мы должны уважать подходы наших оппонентов и прикладывать больше усилий для того, чтобы объяснить преимущества и необходимость накопительной пенсионной системы», – заявил сегодня премьер-министр Армении Тигран Саркисян на Третьем ежегодном международном пенсионном форуме.
Обратившись к поднятым противниками пенсионной реформы вопросам, Т.Саркисян отметил, что самая главная проблема – проблема доверия. По его словам, оппоненты указывают, что они предпочитают израсходовать эти 5% сейчас, чем накапливать их для того, чтобы иметь обеспеченную старость, потому что они не уверены, будет ли накопленная сумма доступна через 30 лет.
«Это объективная точка зрения, так как существуют объективные основания для нее», – сказал премьер, добавив: «Поэтому планируем смягчить основания для этого объективного недовольства».
По словам Т.Саркисяна, принятый в 2010 году закон в истории Армении можно считать беспрецедентным, так как и государству, и гражданам, и представителям бизнеса был дан трехлетний срок для подготовки к реализации этой реформы.
«В наш адрес часто звучат обвинения по поводу того, что законы вступают в силу спустя 2-3 месяца после их принятия. Это тот беспрецедентный закон, который был принят 3 года назад, но была дана возможность подготовиться к его реализации», – подчеркнул Т.Саркисян.
Так, как отметил глава правительства, государство за это время накопило финансовые средства для того, чтобы, во-первых, с 1 января 2014 года повысить пенсии и зарплаты, а во-вторых – обеспечить наличие в бюджете 20 млрд. драмов с целью удвоить размер пенсионного взноса граждан.
Кроме того, по словам Тиграна Саркисяна, запланировано повышение минимального размера оплаты труда в течение 5 лет, что является своего рода сигналом для представителей бизнеса о том, что они будут обязаны поэтапно повышать зарплату.
Премьер Армении отметил также, что после финансового криза в 2013 году впервые удалось решить фундаментальную проблему: добиться того, чтобы рост зарплат превышал рост цен.
Тигран Саркисян обратился и к вопросу, озвученному противниками пенсионной реформы, а именно, не будут ли эти суммы распылены. Указав на мировой опыт, премьер отметил, что эти накопленные средства должны быть диверсифицированы.
«Эти средства не должны находиться в одном государстве, поскольку если это государство развалится, население потеряет свои средства. Поэтому эти средства должны быть диверсифицированы в облигациях, выпущенных в разных государствах. Помимо этого эти облигации должны быть надежными и иметь высокий рейтинг. За последние 80 лет с момента внедрения накопительной системы во всем мире не было такого фонда, который бы обанкротился. Это ответ на вопрос наших оппонентов»,– отметил премьер.
«Единственный вариант того, что наши граждане потеряют свои сбережения, – это мировой коллапс, но и в этом случае вопрос сбережений является первостепенным. Мы учли наилучший мировой опыт и те знания, которые накоплены в авторитетных структурах для продвижения этой реформы»,– добавил Тигран Саркисян.
По словам премьера, это самая сложная реформа в мире, однако для развития Армении необходимы реформы.
«Да, реформы болезненны, поскольку мы заставляем наших граждан менять правила своего поведения. Если мы будем каждый день просыпаться и делать то, что делаем, то значит будем иметь то, что имеем. Если же хотим иметь то, чего у нас нет, мы должны делать то, чего не делали. Меняя правила поведения, мы будем развиваться»,– отметил он, подчеркнув, что таким образом изменится и поведение государства, поскольку 275 тыс молодых людей будут ежедневно контролировать деятельность правительства.
«Эта институциональная реформа будет способствовать экономическому росту, внедрению нового мышления в Армении. Да будет сложно, но мы должны двигаться вперед»,– резюмировал Т. Саркисян.