Իրավունք 17:40 17/03/2014
Հունգարիայի Օմբուդսմենը Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանին ներկայացրել է հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանող Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման վերաբերյալ արտահերթ զեկույցը: Այս մասին տեղեկացնում է ՄԻՊ մամուլի ծառայությունը:
Հունգարիայի Օմբուդսմենը քննադատել է հունգարական կառավարության, մասնավորապես՝ Արդարադատության նախարարի գործողությունները՝ կապված Սաֆարովի արտահանձնման հետ:
Զեկույցում, մասնավորապես, նշված է. «Երբ խոսքը վերաբերում է նման դեպքերին, պետությունը պետք է ավելի աչալուրջ լինի և պահանջի հստակ երաշխիքներ, այնինչ Արդարադատության նախարարը, էքստրադիցիայի համաձայնությունը տալիս, որևէ գրավոր երաշխիք չի պահանջել ադրբեջանական կողմից այն մասին, որ հայրենիքում նույնպես Սաֆարովն իր պատիժը կկրի ամբողջ խստությամբ: Արդարադատության նախարարը պետք է հաշվի առներ, որ Հունգարիայի և Ադրբեջանի հասարակությունները ամբողջապես տարբեր մոտեցումներ ունեին ինչպես դատապարտյալի, այնպես էլ նրա կատարած հանցանքի վերաբերյալ»:
Զեկույցում շեշտվում է նաև, որ «Նման կերպ վարվելով՝ Արդարադատության նախարարը ուղղակիորեն վտանգել է օրենքի գերակայության սկզբունքի կիրառությունը և դրանից բխող իրավական որոշակիությունը: Արդյունքում, համաձայնելով էքստրադիցիային, նա թուլացրել է իր իսկ երկրի քաղաքացիների հավատը սեփական երկրում արդարության և վստահության նկատմամբ»:
Բուդապեշտում Հունգարիայի Հանձնակատարի հետ վերջին հանդիպման ժամանակ Կարեն Անդրեասյանը կարևորել է երկու երկրների Օմբուդսմենների համագործակցությունը, նշելով, որ Օմբուդսմենի ինստիտուտը ապաքաղաքական մարմին է, և անկախ իրենց երկրների վարած քաղաքականությունից կամ դիվանագիտական հարաբերություններին, այդ կառույցները պիտի շարունակեն համագործակցել հանուն մարդու իրավուքների պաշտպանության:

В мире 19:45 17/03/2014
Омбудсмен Венгрии передал Защитнику прав человека Армении Карену Андреасяну свой внеочередной доклад относительно передачи венгерской стороной Азербайджану убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна – Рамиля Сафарова. Об этом сообщает пресс-служба омбудсмена Армении.
Согласно информации, омбудсмен Венгрии раскритиковал действия венгерского правительства, в частности министра юстиции в связи с передачей Азербайджану Р. Сафарова.
В докладе, в частности, говорится: «Когда речь идет о таких случаях, государство должно быть более бдительным и требовать четких гарантий, между тем министр юстиции дает согласие на экстрадицию, не требуя от азербайджанской стороны каких-либо письменных гарантий относительно того, что на родине Сафаров будет отбывать наказание по всей строгости. Министр юстиции должен был учитывать то, что общества Венгрии и Азербайджана придерживались абсолютно разных подходов относительно осужденного и совершенного им преступления».
В докладе подчеркивается также, что «этим своим поступком министр юстиции поставил под угрозу применение принципа верховенства закона, вытекающую из него правовую определенность и ослабил веру граждан Венгрии в справедливость в своей стране».
В ходе последней встречи с комиссаром Венгрии в Будапеште Карен Андреасян подчеркнул важность сотрудничества омбудсменов двух стран, отметив, что институт Защитника прав человека является деполитизированной структурой и вне зависимости от политики или дипломатических отношений обеих стран, эти структуры должны продолжить сотрудничество во имя защиты прав человека.
Проект «Обыкновенный геноцид» реализуется Центром информации и общественных связей Аппарата президента РА.