Հասարակություն 10:17 14/04/2014
Ապրիլի 13-ին Սիրիայում ՀՀ դեսպանության միջոցով «Համահայկական հիմնադրամ»-ի կողմից քեսաբահայությանը հատկացված դրամական առաջին օգնությունը՝ 63 060 ԱՄՆ դոլար, փոխանցվել է Լաթաքիայի շտապօգնության մարմնին: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
«Ծանր կացության մեջ հայտնված քեսաբահայությունն իր խոր երախտագիտությունն է հայտնում ՀՀ Նախագահին, «Համահայկական հիմնադրամ»-ին, հայրենիքի ժողովրդին և համայն հայությանը` օրհասական այս պահին զորակցության, բարոյական և նյութական աջակցության համար»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Մարտի 21-22-ին Սիրիայի և Թուրքիայի սահմանին գտնվող Քեսաբի հայերը ստիպված էին լքել իրենց տները` հայտնվելով գրոհայինների գնդակոծության տակ։ 670 հայ ընտանիք դարձավ փախստական` տարհանվելով Լաթաքիա, նրանց տներն ու քրիստոնեական տաճարները կողոպտվեցին։ Քեսաբում մնացել էին տարեց մարդիկ, ովքեր ի վիճակի չէին տեղաշարժվել:

Society 10:55 14/04/2014
On April 13, $63,060 was transferred to the emergency authorities of Syria’s Latakia – the first financial assistance of Hayastan All-Armenian Fund to the Armenians of Kessab, press service of Armenian Foreign Ministry reported. The money was transferred through Armenia’s Embassy in Syria.
The Armenians of Kessab, who are in a tough situation, express their gratitude to Armenia’s President, Hayastan All-Armenian Fund, people of Armenia and all Armenians for their moral and financial support, the report said.
On March 21, the Armenian-populated town of Kessab in Syria was attacked by armed bands from three points in Turkey. The Armenian residents were forced to abandon the town and were evacuated to neighboring Latakia.