Քաղաքական 18:37 18/04/2014
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, «Եվրամիություն-Հայաստան բարեկամության խմբի» փոխնախագահ Ֆրանկ Էնգելին, տեղեկացնում են նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Ըստ աղբյուրի, նախագահը ողջունել է հյուրին մեր երկրում և կարևորել ակտիվ երկխոսությունը եվրոպական համայնքի մեր բարեկամների հետ, որը, նրա խոսքով, դրական լիցք է հաղորդում Հայաստան - ԵՄ հարաբերություններին: Այսօրինակ հանդիպումները, Սերժ Սարգսյանի համոզմամբ, լավ հնարավորություն են ինչպես ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները քննարկելու, այնպես էլ Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերների ու խնդիրների շուրջ մտքեր փոխանակելու համար:
Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ Եվրոպական միությունը եղել և շարունակում է մնալ Հայաստանի Հանրապետության կարևոր գործընկերներից մեկը, և ԵՄ հետ Հայաստանի համագործակցությունը հիմնվում է առաջին հերթին ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա:
Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել «ԵՄ-Հայաստան բարեկամության խմբին»՝ Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև կապերի ամրապնդմանն ուղղված գործունեության և Հայաստանին մշտապես սատարելու պատրաստակամության համար:
Սերժ Սարգսյանը հավաստիացրել է, որ Հայաստանի եվրոպական օրակարգում փոփոխություն տեղի չի ունեցել, և մեր երկիրը վճռական է շարունակելու ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների առանցքը կազմող լայնածավալ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային խնդիրներին և մարտահրավերներին: Այդ համատեքստում Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում հակամարտությունների խաղաղ հանգուցալուծումն առաջնային կարևորություն ունի, և Հայաստանը շարունակելու է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում:

Политика 19:41 18/04/2014
Президент РА Серж Саргсян принял сегодня депутата Европейского парламента, вице-президента группы дружбы «Европейский Союз – Армения» Франка Энгела. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Согласно информации, президент Армении обозначил важность активного диалога с европейскими партнерами, что, по его словам, придает положительный импульс отношениям республики с Евросоюзом. Подобные встречи, сказал Серж Саргсян, являются хорошей возможностью как для обсуждения перспектив развития отношений Армения-ЕС, так и для обмена мнениями касательно стоящих перед республикой вызовов и проблем.
Президент С. Саргсян подчеркнул, что ЕС был и остается одним из важных партнеров Армении, и сотрудничество республики с Евросоюзом основывается, в первую очередь, на общей ценностной системе.
Президент выразил благодарность группе дружбы «Европейский Союз – Армения» за направленную на укрепление связей между РА и ЕС деятельность и готовность всегда оказать содействие республике.
С. Саргсян также заверил, что в европейской повестке Армении никаких перемен не произошло и республика настроена решительно в деле продолжения широкомасштабных институциональных реформ, составляющих основу отношений с ЕС.
В ходе встречи стороны обсудили также региональные проблемы и вызовы. В этом контексте президент С. Саргсян отметил, что в регионе Восточного партнерства мирное решение конфликтов имеет приоритетное значение и Армения продолжит прилагать усилия для мирного урегулирования карабахской проблемы в рамках Минской группы ОБСЕ.