Աշխարհում 19:24 23/04/2014
Մոլդովայի համացանցային պարբերականներից մեկը դատական հայց է ներկայացրել երկրի նախագահ Նիկոլայ Տիմոֆտիի դեմ: Այս մասին հաղորդում է «Լենտա.ռու»-ն ` հղում անելով «Jurnal.md»-ին:
Պարբերականը (անունը չի նշվում) Տիմոֆտիին մեղադրում է լրագրողների աշխատանքին խոչընդոտելու մեջ:
Անանուն պարբերականի գլխավոր խմբագիր Վասիլե Նեստասեի խոսքերով`կես տարի առաջ նա հարցազրույցի խնդրանքով դիմել է նախագահին:
Նա մտադիր է եղել հարցեր տալ արդարադատության համակարգի բարեփոխման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և ԵՄ-ին ինտեգրման մասին, սակայն հարցազրույցը տեղի չի ունեցել:
Նախ` նախագահի մամլո քարտուղար Վլադ Ցուրկանուն հայտարարել է, որ ներկայացված որոշ հարցեր պետք է հանել: Սակայն դրանից հետո էլ պատասխան այդպես էլ չի ստացվել:
«Սա ոչ այլ ինչ է, քան չարաշահում, հասարակության հրատապ խնդիրներից մամուլին հեռու պահելու փորձ: Սա անհարմար և լուրջ հարցերից խուսափելու փորձ է»,- հայտարարել է Նեստասեն:
Նախագահի մամլո քարտուղարը, ինչպես հաղորդում է «Jurnal.md»-ն, հրաժարվել է մեկնաբանել տեղեկատվությունը:

В мире 20:00 23/04/2014
На президента Молдовы Николае Тимофти подали в суд: одно из местных интернет-изданий обвинило главу государства в препятствовании работе журналистов. Об этом пишет «Лента.ру» со ссылкой на Jurnal.md.
Согласно информации, название сайта, редакция которого выступила с иском против президента, не указано.
Как рассказал главный редактор издания Василе Нэстасе, полгода назад он обратился к президенту с просьбой об интервью. Он планировал задать вопросы о реформировании системы правосудия, борьбе с коррупцией и интеграции в ЕС.
Интервью, однако, не состоялось. Пресс-секретарь президента Влад Цуркану сначала заявил, что ряд заявленных вопросов следует исключить. Впоследствии журналисты так и не получили от главы республики ответа на свое обращение.
«Это не что иное, как злоупотребление, попытка держать прессу подальше от насущных проблем общества. Это попытка избежать неудобных и серьезных вопросов», — заявил по этому поводу Нэстасе.
Свой иск издание направило в суд столичного сектора (района) Буюканы. Тот отказался рассматривать дело, однако журналисты обратились в Апелляционную палату, которая направила иск на повторное рассмотрение.