Քաղաքական 10:07 24/04/2014
Այսօր ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է ԱՄՆ Կոնգրեսականների պատվիրակությանը` Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ղեկավար Էդ Ռոյսի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում էին կոնգրեսականներ Էլլիոթ Լանս Էնգելը, Դեյվիդ Սիսիլինին և Լուս Ֆրենկելը, տեղեկացնում են ԱԳՆ մամուլի բաժնից:
Նախարար Նալբանդյանը ողջունել է Ներկայացուցիչների պալատի պատվիրակության անդամների այցելությունը Հայաստան և կարևորել նրանց հետևողական ջանքերը Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների բարեկամական գործընկերության զարգացման գործում:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը բարձր է գնահատել պատվիրակության անդամների շարունակական քայլերը Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ և ասել, որ խորհրդանշական է, որ նրանք այցելում են Հայաստան 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության 99-րդ տարելիցի հիշատակի օրը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ԱՄՆ կոնգրեսականները ընդգծել են, որ այցելությունը լավ հնարավորություն է առաջին ձեռքից տեղեկանալու տարածաշրջանային խնդիրների մասին և վստահեցրել, որ շարունակելու են իրենց նպաստը բերել Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև հարաբերությունների զարգացմանը:
Զրույցի ընթացքում երկուստեք շեշտվել է, որ հայ-ամերիկյան հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա և երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող փոխադարձ վստահությունը տարբեր բնագավառներում փոխգործակցությունն ընդլայնելու լավ երաշխիք է:
Նախարար Նալբանդյանը հյուրերին ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները, տարածաշրջանային և միջազգային խնդիրների լուծման վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումները, ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը:

Политика 10:22 24/04/2014
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня принял делегацию конгрессменов США, возглавляемую председателем Комитета по иностранным делам Палаты представителей США Эдом Ройсом. В состав делегации входят конгрессмены Элиот Ланс Энгель, Дейвид Сисилини, а также Лус Френкель. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Эдвард Налбандян приветствовал визит членов делегации Палаты представителей в Армению, подчеркнув важность их последовательных усилий в деле развития дружественного партнерства между Арменией и США.
Глава внешнеполитического ведомства Армении высоко оценил систематические усилия членов делегации в направлении признания Геноцида армян, отметив, что их визит в Армению в день 99-й годовщины памяти жертв первого геноцида 20-го века является символичным.
Выразив признательность за прием, конгрессмены подчеркнули, что визит является хорошей возможностью получить информацию о региональных проблемах. При этом делегаты заверили, что продолжат свой вклад в дело развития отношений между Арменией и США.
Собеседники подчеркнули, что армяно-американские отношения находятся на высоком уровне и взаимное доверие между двумя странами является гарантией расширения взаимодействия во всех сферах.
Эдвард Налбандян представил гостям приоритеты внешней политики Армении, подходы страны к региональным и международным проблемам, а также усилия Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию карабахского конфликта.